روز سیاه آموزش و پرورش

مرگ 10 دانش آموز در پی واژگونی اتوبوس دختر مدرسه‌ای‌های هرمزگانی

روز سیاه آموزش و پرورش

11 شهریور 1396 13:15

امروز در استان هرمزگان عزای عمومی‌اعلام شده است. 10 دانش‌آموز تا این لحظه در  تصادف اتوبوس دختران دانش‌آموز هرمزگانی جان‌شان را از دست داده‌اند. سه دانش‌آموز قطع عضو و دو دختر مدرسه‌ای دیگر هم قطع نخاع شده‌اند. 13 دانش‌آموز هم بستری شده‌اند که حال تعدادی از آنها  وخیم گزارش شده و احتمال افزایش تعداد فوتی‌ها هست. حادثه دردناک‌تر از آن است که از خیل پیام‌های تسلیت کاری برای تسکین بازماندگان بربیاید.

مهدخت قویدل - امروز در استان هرمزگان عزای عمومی‌اعلام شده است. 10 دانش‌آموز تا این لحظه در  تصادف اتوبوس دختران دانش‌آموز هرمزگانی جان‌شان را از دست داده‌اند. سه دانش‌آموز قطع عضو و دو دختر مدرسه‌ای دیگر هم قطع نخاع شده‌اند. 13 دانش‌آموز هم بستری شده‌اند که حال تعدادی از آنها  وخیم گزارش شده و احتمال افزایش تعداد فوتی‌ها هست. حادثه دردناک‌تر از آن است که از خیل پیام‌های تسلیت کاری برای تسکین بازماندگان بربیاید.
مسئولان آموزش و پرورش و وزارت بهداشت به سر صحنه حادثه رفته‌اند تا شاید بتوانند کاری کنند؛ اما مرگ عقب‌گرد ندارد، حتی اگر بر اثر بی‌احتیاطی و خواب‌آلودگی یک راننده بی‌مسئولیت و مسئولان بی‌مسئولیت‌تر مدرسه، این همه دختر دبیرستانی با امیدها و آرزوهایشان به جای رسیدن به اردوی فرزانگان، یکجا وسط جاده مرگ داراب، مرده باشند.
این اولین‌بار نیست که اردوهای دانش‌آموزی و دانشجویی در ایران قربانی می‌گیرد. گویا حرکت شبانه اتوبوس دانش‌آموزان از نظر قوانین آموزش و پرورش هیچ منعی هم ندارد. به همین سادگی با خواب‌آلودگی یک راننده و خواب شبانه مسئولان اردو، جان دانش‌آموزان به خطر می‌افتد و مرگ آنها را می‌بلعد.

جاده مرگ در انتظار دانش‌آموزان
اتوبوس دانش‌آموزان هرمزگانی که به اردوی کشوری فرزانگان در شیراز می‌رفتند، در ساعت 3:58 بامداد در محور داراب – بندرعباس  واژگون شد. به گفته رئیس مرکز کنترل ترافیک پلیس راهور، خواب‌آلودگی راننده باعث برخورد اتوبوس به پایه پل و واژگونی آن شده است. اتوبوس ولوو با 45 دانش‌آموز دختر مقطع راهنمایی و دبیرستان که از شهرهای رودان و میناب استان هرمزگان بودند، در شمال استان فارس دچار حادثه‌ای مرگ‌بار شد. 
رئیس کل دادگستری استان فارس بعد از این حادثه دستور داده که به سرعت  پرونده قضائی برای این موضوع  تشکیل شود و راننده خاطی هم بازداشت شده است. 

اسامی‌دانش‌آموزان کشته‌شده در حادثه 
صادق صادقی، دادستان داراب هم خبر داده که تاکنون تعدادی از اجساد به دلیل شدت تخریب آنها در حادثه شناسایی نشده‌اند. با این حالٰ جسد خانم فرحیٰ سرپرست اردو و 7 تن از دانش‌آموزان و کمک‌راننده اتوبوس شناسایی شده است. مهرنوش ناصری، مطهره دلاوری، مینا جمشیدی، شیدا امانی، شیوا مبینی، فاطمه صادقی‌نسب و زهرا زرنگار در این حادثه فوت کرده‌اند.

قانون آموزش و پرورش برای حرکت اتوبوس در شب!
یکی از اعتراضات خانواده‌های دانش‌آموزان جان‌باخته به حرکت اتوبوس در شب است. اگر این اتوبوس روز حرکت می‌کرد، خواب‌آلودگی راننده هم جان این همه آدم را نمی‌گرفت؛ اما توضیح عجیب آموزش و پرورش در این مورد شنیدنی است. 
 محمد علیگو، قائم مقام سازمان دانش‌آموزی درباره اینکه چه لزومی ‌داشته اتوبوس دانش‌آموزان شبانه به سمت اردو حرکت کند، گفته است: در مناطق گرمسیری کشور، آیین‌نامه‌ای برای حرکت اتوبوس حامل دانش‌آموزان در ساعات شب وجود دارد و این اردو نیز براساس همین آیین‌نامه برگزار شده است. در اردوهایی که در روز برگزار می‌شوند نیز چنین اتفاقاتی رخ می‌دهد و ما اعلام کردیم که دانش‌آموزان باید تا ساعت 4 بعدازظهر به مقصد برسند.
سیاست کاهش هزینه‌ها، بلای جان دانش‌آموزان شد
جالب اینجاست که آموزش و پرورش برای کاهش هزینه اردوها این مصوبه را تصویب کرده که اتوبوس‌ها در مناطق گرمسیر، شبانه حرکت کنند و به راحتی با جان دانش‌آموزان بازی می‌کند. در مصوبه آموزش و پرورش بر تهیه اتوبوس سالم و کولردار برای حرکت  اتوبوس دانش‌آموزان در در روز چیزی نیامده است؛ زیرا تهیه اتوبوس مجهز کمی ‌هزینه‌بر بوده و قرار است این وزارتخانه عظیم تحت هر شرایطی با حداقل بودجه اداره شود، حتی اگر جان بچه ها به خطر بیفتد.

سیاست‌های اردویی  باید تغییر کند 
جبار کوچکی‌نژاد، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس این توجیهات آموزش و پرورشی‌ها را قبول ندارد و می‌گوید باید در سیاست‌های اردویی دانش‌آموزان بازنگری شود. وی با انتقاد از حرکت شبانه اتوبوس دانش‌آموزان می‌گوید: سازمان دانش‌آموزی می‌تواند اردوها را در استان محل سکونت دانش‌آموزان برگزار کند؛ هم‌اکنون در فصل تابستان جاده‌های کشور شلوغ هستند، از سوی دیگر برخی جاده‌ها امنیت لازم را ندارند و در چنین شرایطی باید در رابطه با سیاست‌های مربوط به اردوی دانش‌آموزان تجدید‌نظر شود.

مجلس حادثه را پیگیری می‌کند
فاطمه سعیدی، عضو کمیسون آموزش و مجلس، در پی مرگ دردناک این دانش‌آموزان پیام تسلیت داده و گفته تا روشن شدن ابعاد دقیق این حادثه، آن را پیگیری می‌کند.
سیدمصطفی ذوالقدر و سیده فاطمه ذوالقدر، دو نماینده دیگر مجلس هم این حادثه را در پیامی‌ تسلیت گفتند و قول دادند که این موضوع را از طریق مجلس شورای اسلامی‌ و وزیر آموزش و پرورش پیگیری کنند. 

 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما