مبارزه با فساد باید در تمامی‌بخش‌های کشور نهادینه شود

عبدالله ناصری در گفتگو با روزان :

مبارزه با فساد باید در تمامی‌بخش‌های کشور نهادینه شود

11 شهریور 1396 13:15

عبدالله ناصری عضو شورای مشورتی اصلاح طلبان در گفتگویی با روزان به این موضوع می‌پردازد که اساسا در چه شرایطی ارگان‌های دولتی و غیردولتی می‌توانند به معنای واقعی کلمه اصل مبارزه با فساد را در کشور نهادینه کنند؛

گروه سیاسی- عبدالله ناصری عضو شورای مشورتی اصلاح طلبان در گفتگویی با روزان به این موضوع می‌پردازد که اساسا در چه شرایطی ارگان‌های دولتی و غیردولتی می‌توانند به معنای واقعی کلمه اصل مبارزه با فساد را در کشور نهادینه کنند؛ موضوعی که او در پاسخ به آن مدام بر یک اصل یعنی نهادینه کردن فرهنگ مبارزه با فساد به صورت ملی و اجتماعی اصرار کرده و در این خصوص می‌گوید که « تا هر زمآن که این مسئله محدود به چند نهاد و رکن خاص در جامعه باشد، نمی‌توان این مسئله را به صورت جامع و کامل در کشور اجرایی کرد. ما بارها نظیر این مسئله در بازه‌های زمانی مختلف دیده ایم که برای مثال در دوره‌ای یکی از قوای کشور مثلا دولت یا قوه قضاییه یا مجلس به صورت مستقل خواستار حل یک مسئله‌ای شده‌اند ولی چون آن مسئله بعد ملی و اجتماعی پیدا نکرده است، به نتیجه‌ای نرسیده است.»
*دیدگاه شما در مورد مقوله مبارزه با فساد چیست؟
موضوع مبارزه با فساد مبحث و مسئله مبسوطی است که نمی‌توان به صورت اختصار و محدود درباره ظرافت ها و جزئیات آن اظهار نظر کرد. چراکه اولا برای موفقیت در این زمینه نیاز به یک سری تغییر و تحولات ساختاری و سپس تبدیل این مهم یعنی اصل مبارزه با فساد به عنوان یک گفتمان و خاستگاه اجتماعی است که باید همه دستگاه ها و ارکان نظام خود را برای حل این مسئله واحد و منسجم کنند. اساسا  یکی از جدی ترین خواسته ها و مطالبات اجتماعی مردم از حکومت در هر جامعه و کشوری مبارزه با فساد است. آن هم به شرط آنکه مبارزه با فساد به صورت علنی و باور پذیر برای مردم رخ بدهد و مردم همان طوری که تغییر شب و روز را می‌بینند و احساس می‌کنند، مبارزه با فساد و عزم و اراده مبارزه و برخورد با متخلفان و عوامل فساد را ببینند و باور کنند. این مهم فقط و فقط در صورتی اتفاق خواهد افتاد که علاوه بر دولت سایر ارکان نظام و حکومت از شخص رهبری انقلاب گرفته تا تمام نهاد ها و مجموع‌های نظام جمهوری اسلامی‌در کنار دولت عزم و اراده جدی خود را برای مبارزه با فساد به کار ببندند.
*ایجاد این عزم و اراده ملی چه اهمیتی دارد؟
این نکته بسیار مهم و حائز اهمیتی است. چراکه تا هر زمآنی که این مسئله محدود به چند نهاد و رکن خاص در جامعه باشد، نمی‌توان این مسئله را به صورت جامع و کامل در کشور اجرایی کرد. ما بارها نظیر این مسئله در بازه‌های زمانی مختلف دیده ایم که برای مثال در یک دوره‌ای یکی از قوای کشور مثلا دولت یا قوه قضاییه یا مجلس به صورت مستقل خواستار حل مسئله‌ای شده‌اند ولی چون آن مسئله بعد ملی و اجتماعی پیدا نکرده است، به نتیجه‌ای نرسیده است ولی در مقابل موضوعاتی بوده‌اند که به عنوان یک خواسته ملی و اجتماعی در کشور مطرح شده‌اند که در ادامه همین بعد ملی و اجتماعی سایر دستگاه ها و نهادها را ملزم به رعایت آن اصول و وحدت کلام در خصوص آن کرده است و در نتیجه ما شاهد حل آن بوده ایم.
*فکر می‌کنید دولت روحانی در حل این مسئله چقدر جدی است؟
مسئولان دولت یازدهم و دوازدهم بارها در خصوص ضرورت مبارزه با فساد صحبت کرده و چندین و چند بار بر این مسئله تاکید کردند که فساد در جامعه شکل ساختارمندی پیداکرده است . ولی بازهم همان طور که اشاره کردم، باید برای حل ریشه‌ای آن یک اراده ملی شکل بگیرد و تمام قوا برای رفع آن بسیج شوند تا مبادا روزی برسد که دوباره فیش‌های حقوقی و املاک نجومی‌ و پرونده سه هزار میلیاردی تکرار شود و پدیده‌هایی چون بابک زنجانی ظهور و بروز پیدا کنند. بنابراین برای چنین موضوع مهم و تعیین کننده‌ای نیاز جدی به این مسئله احساس می‌شود که در تمامی‌مراحل مبارزه با فساد یک وحدت کلام و عقیده شکل بگیرد، وحدتی که به نظر می‌رسد در گام اول می‌بایست اصلاحات ساختاری را اجرایی کند و از فعالیت و گسترش مجموعه‌های موازی با دولت جلوگیری کند.
*فکر می‌کنید که اصل مبارزه با فساد ممکن است روزی به یک خواسته واحد بین تمامی‌ارگان‌های حکومتی بدل شود؟
باید این اتفاق رخ بدهد چون یکی از اصول اولیه‌ای که مردم در 40 سال گذشته به دلیل آن در ایران دست به انقلاب زدند، مبارزه با فسادی بود که درون ساختار و سیستم نظام شاهی را گرفته و به دنبال آن الآن هم در دوره جمهوری اسلامی‌این روند تا حدود زیادی ساختاری شده و تمام کارشناسان دولتی غیردولتی معتقدند تا زمانی که ساختار فسادآلود دستگاه دیوان‌سالاری کشور حل نشود درواقع گام‌های جدی برای توسعه کشور برداشته نخواهد شد. بر سر مبارزه با فساد و آلودگی‌های ساختارمند شده در نظام دیوان‌سالاری، چه در دولت و چه در بیرون از آن هیچ‌کس نباید کوتاه آید، اما درهرصورت راهکارهای آن مشخص است. علاوه بر رعایت موازین اخلاقی حتماً باید دستگاه‌های مربوطه وظایف خود را به‌خوبی انجام دهند. نکته مهم در این رابطه جذب اعتماد مردم در این راه است. مردم به یک جمع‌بندی دوگانه درباره رفتار دستگاه‌های بی‌ربط در مبارزه با فساد اداری و دستگاه دولتی و حکومتی رسیده‌اند که همین مسئله اعتماد را از مردم سلب کرده است.

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما