دستفروشی کسبه پلاسکو در ترکیه

انتقاد نمایندگان مجلس از بی مسئولیتی شهرداری و بنیاد در یک حادثه:

دستفروشی کسبه پلاسکو در ترکیه

10 شهریور 1396 15:30

گروه اجتماعی - خاطره پلاسکو برای تهران هم از نظر ایمنی و هم از نظر بحران بیکاری مثل یک هشدار قرمز است. روز گذشته در جریان قرائت گزارش کمیسیون عمران مجلس درباره حادثه آتش‌سوزی پلاسکو، یکی از نماینده‌ها از دستفروش‌شدن تعدادی از کسبه پلاسکو در ترکیه خبر داد! نقدهایی هم از سوی نمایندگان به گزارش کمیسیون وارد شد  زیرا هیچ مطلبی در مورد وضعیت ساکنان و کسبه پلاسکو در آن نبود. 

گروه اجتماعی - خاطره پلاسکو برای تهران هم از نظر ایمنی و هم از نظر بحران بیکاری مثل یک هشدار قرمز است. روز گذشته در جریان قرائت گزارش کمیسیون عمران مجلس درباره حادثه آتش‌سوزی پلاسکو، یکی از نماینده‌ها از دستفروش‌شدن تعدادی از کسبه پلاسکو در ترکیه خبر داد! نقدهایی هم از سوی نمایندگان به گزارش کمیسیون وارد شد  زیرا هیچ مطلبی در مورد وضعیت ساکنان و کسبه پلاسکو در آن نبود. 
صحبت‌های چند روز قبل، علیرضا محجوب، دیگر نماینده مجلس در مورد خطر آتش‌سوزی در برج‌های منطقه 22 تهران هم هشدار دیگری بود که باید در ذیل حادثه پلاسکو به آن توجه کرد. گویا در تهران 100 ساختمان بلند دیگر هم وجود دارد که شرایطی بدتر از پلاسکو دارند و در صورت وقوع آتش‌سوزی در آنها به دلیل نبودن تجهیزات کافی، امکان خاموش کردن آتش وجود ندارد؛ ساختمان‌هایی که اکثرا کاری هستند و سوختن آنها یعنی بیکاری تعداد زیادی از کارگران.

برای ساختمان‌های مشابه پلاسکو فکر  شود
مصطفی کواکبیان، نماینده مجلس، هم در این جلسه پس از قرائت گزارش، خواستار توجه به وضعیت ساختمان‌های مشابه پلاسکو در تهران شد و افزود: مقصران این حادثه نیز باید نسبت به بی‌مسئولیتی خود پاسخگو باشند.
وی افزود: باید به این نکته توجه کنیم که همچنان 100 ساختمان دیگر همچون پلاسکو در تهران وجود دارد. پلاسکو با هر مسئولیت و بی‌مسئولیتی، حادثه‌ای بود که گذشت؛ مهم این بود که در گزارش کمیسیون عمران برای این یکصد ساختمان مشابه پلاسکو در تهران فکری شده و راهکاری برای پیشگیری از حادثه اندیشیده می‌شد.

بدقولی بنیاد مستضعفان در ساختن پلاسکوی جدید
به نقل از ایلنا، نماینده اصلاح‌طلب مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ‌تصریح کرد: متاسفانه با گذشت 8 ماه از حادثه پلاسکو هنوز هیچ اقدامی‌در بازسازی آن انجام نشده و آجر روی آجر نرفته است؛ این درحالی است که مالک این ساختمان که بنیاد مستضعفان است، پس از حادثه اعلام کرد طی دو سال این ساختمان را به روز اول برمی‌گرداند اما این مدت بنیاد مستضعفان کجا بود؟
وی با اشاره به بلاتکلیفی وضعیت 600 صاحب واحد صنفی این ساختمان، تاکید کرد: این 600 صاحب واحدهای صنفی امروز سرگردان شده‌اند و ساختمان پشت پلاسکو نیز به دلیل مشکلات این ساختمان همچنان معطل و بلااستفاده مانده است؛  باید به این نکته توجه کنیم که چه میزان بی‌مسئولیتی انجام شده که این حادثه به وجود آمده است.
دولت هم در حادثه پلاسکو مسئولیت دارد
عضو هیات رئیسه فراکسیون امید مجلس با تاکید بر اینکه مسائل تهران تنها به مدیریت شهر تهران بازنمی‌گردد، اضافه کرد: دولت نیز در این قضیه مسئولیت دارد و بنده به‌عنوان عضو شورای ساماندهی امور پایتخت می‌گویم که با گذشت حدود یک سال از تشکیل این شورا هنوز یک جلسه برگزار نشده است.

کواکبیان با بیان اینکه براساس قانون مجازات اسلامی ‌باید افراد مقصر در حادثه به سزای اعمال خود برسند، خاطرنشان کرد: در این گزارش 8 نهاد مقصر شناخته شده‌اند که باید به بی‌مسئولیتی آنها رسیدگی شود.

مدیریت بحران پلاسکو به عهده شهرداری بود
اسماعیل نجار، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور بعد از استماع گزارش حادثه پلاسکو با بیان اینکه باید از این حادثه برای حوادث احتمالی و مشابه دیگر درس عبرت بگیریم، گفت: لایحه حوادث غیرمترقبه بیش از 30 ماه است که در مجلس در حال بررسی بوده و همنوز تصویب نشده است.
نجار با بیان اینکه اطفای حریق به عهده آتش‌نشانی‌ها که زیر نظر شهرداری فعالیت می‌کنند، است، گفت: در این حادثه که روز 30 دی ماه 95 اتفاق افتاد، آتش‌سوزی از ساعت 7:58 صبح آغاز و به راهروها و دیگر واحدهای طبقات این ساختمان سرایت کرد. 
وی اعلام کرد: مهم‌ترین و اساسی‌ترین کاری که به‌صورت همزمان انجام شده، تخلیه افراد شب‌خواب در ساختمان و عدم ورود افراد جدید به ساختمان با هماهنگی نیروی انتظامی ‌بود که در این زمینه منجر به کاهش تلفات شده است.
نجار با بیان اینکه ساعت 11:34ظهر ساختمان فرو می‌ریزد، گفت: از این رو باید کار آواربرداری به صورت همزمان انجام می‌شد و برای نجات افراد و آتش‌نشانان وارد عمل می‌شدیم که مسئولیت مدیریت بحران شهر تهران براساس قانون با شهرداری تهران بوده است.
نجار در پاسخ به سوال نمایندگان درخصوص دلیل عدم پلمب ساختمان پلاسکو پیش از وقوع حادثه تاکید کرد: تمام مراحل اداری این کار انجام شده بود اما می‌دانیم که با وجود 650 واحد صنفی و بیش از 600 کارگر در آن، تعطیل‌کردن این ساختمان بسیار دشوار و دارای تبعات بود و امیدواریم در آینده شاهد بروز چنین حوادثی نباشیم.

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما