انتخاب شهردار پیچیده ترین مشکل اهواز است

جعفر فلسفی، رئیس شورای شهر اهواز:

انتخاب شهردار پیچیده ترین مشکل اهواز است

8 شهریور 1396 14:42

منصور محرابی فرد- جلسه شورای شهر اهواز که قرار بر تعیین شهردار بود، مورخه هفتم شهریور ماه به خاطر عدم حضور 5 نفر از اعضای شورای شهر به روز دیگر موکول شد.

منصور محرابی فرد- جلسه شورای شهر اهواز که قرار بر تعیین شهردار بود، مورخه هفتم شهریور ماه به خاطر عدم حضور 5 نفر از اعضای شورای شهر به روز دیگر موکول شد.
مهندس جعفر فلسفی، رئیس شورای پنجم کلان‌شهر اهواز، ضمن سخنانی از حضور مطبوعات و مردم عذرخواهی کرده و اقدام به پاره‌ای توضیحات کرد. 
در همین جلسه که با حضور فرماندار محترم شهر اهواز برگزار شد، مصوب قانون شوراها، فردا جلسه دیگری جهت انتخاب شهردار برگزار می‌شود.
جعفر فلسفی، رئیس شورای پنجم شهر اهواز، با سعه صدر به تمامی سوالات پاسخ صادقانه داد و از همه مطبوعات و رسانه‌ها درخواست کرد تا وضعیت اهواز را درک کرده و شورا را در این راه خطیر همراهی و کمک کنند.
وی از 5 نفر اعضای غایب شورا درخواست همکاری کرد و خواستار جدیت در برقراری جلسات و انتخاب شهردار شد.
فلسفی در ادامه گفت: اتفاقی در این جلسه باید رقم می‌خورد که متاسفانه صورت نگرفت. ما باید روشی اتخاذ کنیم که این نشست ها منجر به نتیجه شوند.
وی در ادامه افزود: بحث انتخاب شهردار در اهواز یکی از پیچیده‌ترین مشکلاتی است که مسبوق به سابقه است. نظر دوستان این بود که ما بتوانیم در فضایی سالم و با اجماع و هماهنگی و به دور از هر گونه شائبه جلسات را برگزار کنیم. برای مقدمات و انتخابی که امروز اتفاق ‌افتاد، خیلی تلاش شد.
فلسفی افزود: مباحث زیاد و جدی‌ای صورت گرفت که به نظر می‌رسید همه دوستان اقناع شده‌اند. ما تمام توان و تلاشمان را کردیم که هر چه زودتر این مسئله را به سرانجام برسانیم. به خاطر شرایط اهواز و به خاطر خودمان تمام تلاش خود را کردیم تا این مرحله را پشت سر بگذاریم.
وی با استناد به سخن تاریخی مقام معظم رهبری گفت: تعبیری که مقام معظم رهبری در این مورد دارند این است که این مرحله مانند یک پیچ تاریخی است و ما واقعا از خداوند می‌خواهیم این مرحله را به خاطر حساسیتش و روندی که در 4 سال آینده دارد به صورتی رغم  بزنیم که منشا برکات برای مردم باشد.
وی درمورد غیبت اعضا گفت: بحث‌های فراوانی صورت گرفت. هیچ دغدغه‌ای عزیزان نداشتند؛ چه دوستانی که اینجا حاضرند و چه دوستانی که هم اکنون غایب هستند. من نمی‌دانم چه علتی داشت که نیامدند. به هر دلیلی دوستانی که نیامدند باید خودشان توضیح بدهند و خدا را شاهد می‌گیرم که ما اصلا خبری از این مشکل نداشتیم و امیدواریم توجیه درستی از این غیبت داشته باشند.
وی اذعان کرد: می‌گویم نمی‌دانم، چون واقعا ما توافق کردیم و صورت‌جلسه کردیم و بر اساس این توافق جلسه را برگزار کردیم. اگر قاعدتا نظری مخالف بود، ای کاش می‌گفتند تا با نشست و بحث به این شائبه پایان می‌دادیم و یا دوستان می‌توانستند بیایند در این جلسه. این حق محفوظ بود و ما می‌توانستیم جلسات را محکم داشته باشیم و مانع از بهره‌برداری کسانی شویم که می‌خواهند ما اتحاد و همراهی نداشته باشیم.
وی اظهار امیدواری کرد و گفت: راه بسته نیست و روزنه ها وجود دارد و ما در ساعت های آینده خواهیم نشست و اگر دوستان رضایت دارند و آقای فرماندار اجازه بدهند، فردا جلسه‌ای برگزار کنیم. تشخیص‌مان این است و دوستان اگر اجازه بدهند، نگذاریم تعللی ایجاد شود.
وی امید را برای شهر و مردمان اهواز ضروری دانست و گفت: ما باید در میان مردم امیدواری ایجاد کنیم، حتی اگر نظراتمان تامین نشود. این پیچیدگی کار شوراست که ما باید تمکین کنیم؛ نباید منجر به این بشود که آسیبی به شهر وارد شود و ما چنین اجازه‌ای نداریم.
وی گفت: تصمیم دوستان در آینده نزدیک صورت خواهد گرفت و امیدواریم همان تصمیمی باشد که ما به دنبالش هستیم و امیدوارم در انتخاب هیات رئیسه و در انتخاب سرپرست و شهردار نیز با رای اکثریت قاطع صورت گیرد.
فرماندار اهواز که در جلسه حضور داشت، گفت: مفتخرم در جمع برگزیدگان شورای پنجم شهر اهواز شرکت کردم. بدون تردید نهاد شورا به عنوان یکی از ارکان مهم مدیریت و سرنوشت شهروندان روشن است. محلی قانونی برای اظهار نظر .
نبی‌الله خون میرزایی در ادامه افزود: من انتظار داشتم همه اعضای شورا در این جلسه حضور به هم می‌رساندند. می‌دانم و خبر دارم عزیزان منتخبین مردم، جلسات رسمی و غیر رسمی فراوانی داشتند. کوشش‌های آنان را رصد کرده‌ام و می‌دانم بحث و جدل های کارشناسانه فراوانی در موارد مختلف انجام دادند و به هیچ وجه زمان را از دست ندادند 
وی در ادامه افزود: طبیعتا این غیبت را نباید پذیرفت؛ افکار عمومی نمی‌پذیرند و ما هم نخواهیم پذیرفت. هیچ‌کسی نمی‌پذیرد که در مدیریت شهری تعلل و بلاتکلیفی ایجاد شود و شهر بدون شهردار و سرپرست باقی بماند؛ زیرا ریاست شورا دعوت قانونی انجام دادند و این جلسه مطابق آیین‌نامه اجرایی تشکیل شده و حالا هم تصمیم‌شان برای جلسه فوری فردا کار درستی بوده است. کارشان بر روال قانونی است و ضرورتی بر دعوت فرمانداری نمی‌بینیم، اما انتظار داریم بقیه عزیزان در جلسات دیگر شرکت کنند تا فرصت خدمت از دست نرود.
عنایت الله بابایی‌پور، نایب‌رئیس شورا در ادامه گفت: ضمن عذرخواهی از تعللی که در انتخاب شهردار به‌وجود آمده، ما باید در راه اهداف عمرانی شهر اهواز با همه دوستان تعامل داشته باشیم.
وی در رابطه با دلایل غیبت بعضی از اعضای شهر افزود: اولین جلسه شورای شهر باید در فرمانداری باشید و هیات‌رئیسه برای چند دقیقه انتخاب می‌شوند و برداشت دوستان اینچنین بود، اما انتخابات بعدی باید در شورا باشد. فرمایشات دوستان درست است؛ اما نه برای جلسه اول.
مهندس جعفر فلسفی پس از دریافت اعتراض غیبت‌کنندگان از فرماندار اهواز در برابر عده‌ای از مطبوعات خوزستان بیاناتی کرد که نشان از تعامل و درایت وی داشت. او ضمن تعصب نسبت به دوستان شورایی در برابر همه خبرنگاران گفت سرمنشا این غیبت مسئله بسیار کوچک و ناچیزی بوده که متاسفانه منجر به چنین مشکلی شده است.
فلسفی گفت: توافقی که وجود دارد، دلیل بر تایید است. اگر قبول نداشتند، چرا صورت‌جلسه را امضا کردند؟ 12 نفر تصمیم‌گیری در مورد جلسه انتخاب شهردار را امضا کردند؛ یک نفرشان هم مشکلی داشت که امضا نکرد.
وی افزود: این نامه گویاست و دوستان باید همانجا اعلام می‌کردند و می‌گفتند که ابهام دارند؛ ما هم می‌نشستیم و ابهام را رفع می‌کردیم. 
فلسفی در ادامه گفت: علی‌رغم همه مسائل و وضعیتی که متاسفانه پیش آمد، ما راه را رفتیم و اشکالی نیست. جواب فرماندار هم داده شده و ما سعی داریم تفاهمی مسئله را حل کنیم و خورده‌ای گرفته نمی‌شود و من رضایت دارم. 
وی افزود: در بحث گزینه‌ها ما روندی داشتیم و مرحله به مرحله کار پیش رفت. بعضی از دوستان از جمله جمالی و یکی دیگر از عزیزان که انصراف دادند، ما دایره را باز کردیم و تعداد بیشتری آوردیم. من که نمی‌توانستم مخالفت کنم؛ زیرا تصمیم جمعی بود. پس گزینه های شاخص را معرفی کردند. 
فلسفی افزود: دلیل حساسیت شهردار اهواز به دلیل روندی بوده که ایجاد شده و مردم علاقه‌مند هستند که یک انتخاب هوشمندانه باشد و این نظر و درخواست مقدس است و ما برایش احترام قائلیم. 
وی در دفاع از توان منتخبین مردم گفت: بچه‌های شورای شهر افراد با تجربه و پخته‌ای هستند و باید بگویم قصه ما سیاسی نیست و به هیچ وجه اصلاح طلب و اصولگرا یا جمنایی اینجا نیست. ما بسته بندی اینچنینی تعریف نکردیم و قرارمان این بود که شکافی ایجاد نشود.
وی ضمن رد صریح مسئله قومی افزود: من با ضرس قاطع می‌گویم اهواز مجموعه‌ای از قومیت‌هاست. وقتی یک نفر انتخاب شود، بعضی‌ها جبهه می‌گیرند؛ اما ما نباید برای این مسئله‌ای قائل شویم. من با ضرس قاطع می‌گویم که به شخصه در برابر اینچنین مسائلی موضع گرفته‌ام. نباید به چنین مسائلی دامن بزنیم. ما 13 نفرمان هیچ‌گونه حرف قومی نزدیم و فکر اینچنینی هم نکردیم. آنچه از نظر قومی و صحبت های قومی بیرون می‌آید، متاسفانه از فضای مجازی است که باعث شده اینچنین تصوراتی تلقین شود.
وی افزود: با اتفاقی که افتاد در واقع یک اشتباه صورت گرفت و ما نباید اشتباه را مبنی قرار دهیم. اول رئیس انتخاب شد و بعد نایب رئیس و دو نفر از برادران کاندیدا شدند؛ آقای قنوات و سنوات. ما دو تا می‌خواستیم و سه نفر هم نبودند. روش کار اشتباه بود. من همان لحظه حرفم را زدم. گفتم روی یک برگه اسم دو نفر را بنویسیم و هر که بیشتر رای آورد می‌شود منشی اول، و کمتری می‌شود منشی دوم. بحثی شد که در برگ رای جای اسم یک نفر است و ما در دو مرحله این کار را انجام می‌دهیم. مگر منشی اول و دوم تاثیری در کار ما داشت؟ رای‌گیری اولی که صورت گرفت، هشت به پنج شد. من رای خود را نوشتم. رفت تا مرحله‌ای که یکی از دوستان گفت رای‌ها کامل انجام نشده. یکی گفت در همان مرحله اول معلوم شد. ما تصورمان این بود که رای‌گیری تمام شده؛ اما یک نکته ظریف این گرفتاری‌ها و غیبت ها را درست کرد.
فلسفی در پایان گفت: از جامعه خبری خواهش می‌کنم در جریان شورا و شهرداری شهر اهواز ما را یاری دهند و باعث ایجاد شایعه نشوند. مسلم است شهر اهواز برای همه ما مهم‌تر و اولی‌تر است.

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما