سکوت جامعه جهانی در مقابل حوادث میانمار

سکوت جامعه جهانی در مقابل حوادث میانمار

8 شهریور 1396 14:42

بالاگرفتن خشونت‌ها در مرز میانمار و بنگلادش که به کشته شدن 100 مسلمان روهینگا منجر شده است، باعث شد تا ان‌سان سوچی، رهبر حزب دو فاکتور میانما‌‌ر طی بیانیه‌ای از جامعه جهانی بخواهد برای کاهش خشونت‌ها و برقراری آرامش وارد عمل شود‌. اقلیت مسلمان روهینگایی سال‌هاست در کشور میانمار با تبعیض اکثریت بودایی مواجه هستند و در مناطقی که این دو گروه قومی با یکدیگر زندگی می‌کنند، تنش‌های زیادی پدید آمده است و روهینگا‌ها یا آورگان مسلمان مجبور شده‌اند به سمت مرز بنگلادش حرکت و مناطق سکونت خود را ترک کنند‌.

بالاگرفتن خشونت‌ها در مرز میانمار و بنگلادش که به کشته شدن 100 مسلمان روهینگا منجر شده است، باعث شد تا ان‌سان سوچی، رهبر حزب دو فاکتور میانما‌‌ر طی بیانیه‌ای از جامعه جهانی بخواهد برای کاهش خشونت‌ها و برقراری آرامش وارد عمل شود‌. اقلیت مسلمان روهینگایی سال‌هاست در کشور میانمار با تبعیض اکثریت بودایی مواجه هستند و در مناطقی که این دو گروه قومی با یکدیگر زندگی می‌کنند، تنش‌های زیادی پدید آمده است و روهینگا‌ها یا آورگان مسلمان مجبور شده‌اند به سمت مرز بنگلادش حرکت و مناطق سکونت خود را ترک کنند‌. در رویدادی تازه کشور بنگلادش مرز‌های خود را روی ورود آورگان جدید بسته و اقلیت مسلمان پشت مرز بنگلادش و در داخل خاک میانمار سرگردان شده است، از طرفی تعدادی از اسلام‌گرایان دست به اسلحه برده‌اند و جواب خشونت‌ها‌ی نیروهای ارتش میانمار و تبعیض‌های بودایان را در مناطقی که اکثریت ترکیب جمعیت را مسلمانان تشکیل داده‌اند با گلوله می‌دهند‌. همین امر باعث شده است تعداد زیادی از بوداییان از ترس کشته شدن مناطق زندگی خود را ترک کنند‌. این در حالی است که میانمار بعد از سال‌ها زندگی کردن تحت تحریم‌های بین المللی طی چند سال گذشته تغییر رویه داد و درهای خود را به روی جامعه جهانی باز کرد و حکومت ارتشیان بر کشور را متوقف کرد و اجازه داد تا رهبر مخالفان آنگ سان سوچی که سال‌ها در حصر خانگی بود به سمت برسد. سان سوچی برنده جایزه صلح نوبل است و انتظار می‌رفت با بالا گرفتن خشونت‌ها در حمایت از اقلیت مسلمان وارد عمل شود؛ ولی به دلیل اینکه او خود نیز بودایی است در برابر تحولات سکوت اختیار کرده است و حتی در بیانیه اخیرش سازمان‌های بین‌المللی کمک‌رسان را به حمایت و دخالت در صحنه نا‌آرامی‌ها به نفع مسلمانان مسلح متهم کرده است. دور تازه وقوع حوادث میانمار باعث شده است تا مقامات برخی از کشور‌های اسلامی ‌از جمله رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه به آن واکنش نشان دهند‌. دانشگاه الازهر مصر نیز در بیانیه‌ای ضمن درخواست از جامعه جهانی برای پایان دادن به این اقدام ددمنشانه، بر تلاش برای جلوگیری از خونریزی در کشور میانما‌ر تاکید کرد. 
ضرورت مستند سازی تاریخ معاصر ایران 
نسل جدید، چهره های انقلاب را نمی شناسد
تلاش‌های سازمان‌ها و نهاد‌های فرهنگی و رسانه‌ای برای مستند‌‌سازی و شبیه‌سازی حوادث و رویدادهای تاریخی مانند انقلاب اسلامی‌ به دلیل ماهیت سفارشی‌شان چندان موفق از کار در نمی‌آیند و منابع معتبری برای نسل‌های فعلی و آینده نیستند 
تیتر اصلی 
درگذشت ابراهیم یزدی از اعضای شورای انقلاب و وزیر امور خارجه دولت موقت و معاون نخست‌وزیر در شبکه‌های اجتماعی واکنش‌های بسیاری را در بین کاربران بر انگیخت‌. از جمله ویژگی کاربرانی که در‌باره مرحوم یزدی در فضای مجازی پست می‌گذارند و نظراتشان را به اشتراک می‌گذارند این است که بیشتر آنان نسل سوم انقلاب هستند و میانگین سنی آنها به گونه‌ای ‌است که رویداد‌های انقلاب را از نزدیک ندیده‌اند و راه‌پیمایی‌های روز‌های انقلاب و حوادث بهمن سال 57 و حتی جنگ هشت ساله ایران و عراق را از راه خاطرات شخصی پدران و مادرانشان و تصاویر ویدئویی و کتاب‌های تاریخی مقالات و مصاحبه‌ها درک کرده‌اند. 
دومین ویژگی کاربرانی که پیگیرانه در فضای مجازی درباره ابراهیم یزدی نظر می‌دهند، فضای دو قطبی حاکم بر نظرات این کاربران است. عده‌ای با سابقه، عملکرد و دیدگاه‌ها و نقش او مخالفت می‌ورزند یا در مقابل هم، عده‌ای از او ستایش می‌کنند‌. این‌گونه جبهه‌بندی و صف‌کشی نشان می‌دهد که علاقه‌مندان به تاریخ انقلاب و نسل جوانی که توانایی حضور در سال‌های اول انقلاب 57 را نداشته‌اند با منابع کمی ‌سر و کار دارند و تنها تحلیل‌ها و نظرات کلی آنها را به نظر دادن درباره افراد یاری می‌دهد و بخش زیادی از جزئیات مغفول می‌ماند‌. متاسفانه با نگاهی به آثار تحقیقی و مطالعاتی منتشر شده در 40 ساله گذشته، می‌شود این گونه نتیجه گرفت که درباره رویدادهای سال‌های پس از انقلاب پژوهش و مطالعه کمی انجام شده است و به تبع شخصیت‌ها و چهره‌های بازیگر در این برهه تاریخی نیز ناشناخته باقی مانده‌اند و اطلاعات درست و موثق درباره‌شان بسیار کم است‌‌. از دی سال گذشته تا شهریور 96 هم با تاسف دست روزگار دو تن از افراد اصلی بازیگر در سال 57 علی اکبر هاشمی‌رفسنجانی و ابراهیم یزدی را گرفته است و دیگر فرصت مراجعه به آنها و استفاده از نظرات و دیدگاه‌های این افراد وجود ندارد. تجربه نشان داده است که تلاش‌های سازمان‌ها و نهاد‌های فرهنگی و رسانه‌ای برای مستند‌سازی و شبیه‌سازی حوادث و رویدادهای تاریخی مانند انقلاب اسلامی ‌به دلیل ماهیت سفارشی‌شان چندان موفق از کار در نمی‌آیند و منابع معتبری برای نسل‌های فعلی و آینده نیستند تا آنها بتوانند با واقعیت‌های تاریخی آشنا شوند‌. تجربه ساخت سریال‌های کیف انگلیسی و کلاه پهلوی و معمای شاه تایید کننده این نظر است. برای همین لازم است بخش خصوصی وارد عمل شود و با ساخت پروژه‌ها و آثار کم هزینه مانند ساخت مستند‌های زندگینامه‌ای و مستند‌های سیاسی و تاریخی شرایطی را فراهم آورد تا نسل جدید در فضایی بیطرف و کم حاشیه با حوادث تاریخ معاصر ایران و شخصیت‌های حاضر در آن آشنا شود. 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما