#ازمهرجانمانند، رویایی که غیر ممکن نیست

حضور چهره ها در طوفان توییتری برای حمایت از حق تحصیل همه کودکان

#ازمهرجانمانند، رویایی که غیر ممکن نیست

8 شهریور 1396 13:25

"تحصیل علم و دانش در هر شرایطی حق تمام افراد است؛ تلاش می‌کنم تا دانش آموزان هیچ ملیتی ازمهرجانمانند." آنچه خواندید، توییت وزیر جدید آموزش و پرورش در حمایت از طوفان توییتری #ازمهرجانمانند است. این هشتگ،  بخشی از کمپینی است که برای حمایت از حق تحصیل کودکان مهاجر در ایران راه افتاده است.  کودکانی که تا چند سال پیش به دلیل مهاجرت غیر قانونی خانواده به ایران،  از همان سن کودکی به جای مدرسه، وارد بازار کار و کارگری می شدند. تعدای از کودکان با مادر ایرانی هم به دلیل نداشتن شناسنامه و اسناد هویتی نمی توانند به مدرسه بروند.

مهدخت قویدل - "تحصیل علم و دانش در هر شرایطی حق تمام افراد است؛ تلاش می‌کنم تا دانش آموزان هیچ ملیتی ازمهرجانمانند." آنچه خواندید، توییت وزیر جدید آموزش و پرورش در حمایت از طوفان توییتری #ازمهرجانمانند است. این هشتگ،  بخشی از کمپینی است که برای حمایت از حق تحصیل کودکان مهاجر در ایران راه افتاده است.  کودکانی که تا چند سال پیش به دلیل مهاجرت غیر قانونی خانواده به ایران،  از همان سن کودکی به جای مدرسه، وارد بازار کار و کارگری می شدند. تعدای از کودکان با مادر ایرانی هم به دلیل نداشتن شناسنامه و اسناد هویتی نمی توانند به مدرسه بروند.
تعداد زیادی از افغان های مقیم ایران، مهاجران غیر قانونی هستند که هیچ مدرک معتبری برای تردد و کار در کشور ندارند. به همین دلیل تا چند سال قبل، کودکان این خانواده ها هم امکان ثبت نام در مدارس و درس خواندن را نداشتند. با توجه به آمار بالای زاد و ولد در بین مهاجران افغان می تواند حدس زد که تعداد زیادی از این کودکان مهاجر و پناهنده، از حق تحصیل محروم می شدند.
مشکلات تحصیل افغان ها در مدارس ایران
بعد از فرمان مهم رهبری درباره اجازه ثبت نام کودکان افغان بدون مدرک قانونی در مدارس، وضعیت این دانش آموزان هم متحول شد. بسیاری از آنها توانستند وارد مدرسه شوند و تحصیل کنند؛ اما با وجود این دستور صریح برای ثبت نام دانش آموزان اتباع فاقد مدارک قانونی در مدارس دولتی، بسیاری از مدارس از اجرای این دستور سر باز زدند. تعدادی از آنها با واکنش های نژادپرستانه برخی اولیا مواجه شدند که می گفتند حاضر نیستند بچه هایشان کنار بچه های افغان تحصیل کنند! 
البته بسیاری از خانواده های افغان هم حاضر نشدند در سال اول و دوم این طرح فرزندان شان را به مدرسه های ایرانی بفرستند؛ آنها نگران بودند که با مدرسه رفتن بچه هایشان، حضور غیر قانونی آنها در ایران لو برود  و آنها را از کشور اخراج کنند؛ اما حالا با گذشت چند سال از اجرای این طرح، دیگر این نگرانی بین خانواده های افغان وجود ندارد و حداقل خیال شان از این بابت راحت است. 
یکی دیگر از مشکلات اصلی افغان ها برای سبت نام کودکان شان در مدارس ایران، بحث شهریه است. افغان های مهاجر یا پناهنده در ایران معمولا در مشاغل ساختمانی با حداقل در آمد کار می کنند. بسیاری از آنها هزینه زندگی روزمره خود را به زحمت تامین می کنند و پرداخت همان شهریه های به ظاهر کم 100 تا 200 هزار تومانی هم برایشان در حد غیرممکن است؛ به همین دلیل مجبور می شوند تعدادی از فرزندان شان را به مدرسه نفرستند.
همه این مشکلات باعث شد تا کاربران فضای مجازی در ایران در آستانه سال تحصیلی جدید، طوفانی توییتری در حمایت از تحصیل کودکان اتباع که بیشترشان افغان هستند، راه بیندازند. طوفانی که با حمایت چهره های معروف همراه شد. در فضای مجازی  حتی بعضی از کاربران افغان هم از تجربه شان از تحصیل در مدارس ایران نوشتند؛ کاربران ایرانی هم با حمایت از این مطالبه از حق تحصیل دانش آموزان مهاجر و پناهنده افغان در ایران حمایت کردند.
همراهی سید محمد بطحائی، وزیر جدید آموزش و پرورش با هشتگ #ازمهر جانمانند هم باعث شد این خواسته در رسانه های رسمی  بیشتر دیده شود؛ البته غیر از وزیر آموزش و پرورش، چهره های های معروف دیگری هم از این هشتگ حمایت کردند.
حمایت چهره های معروف از تحصیل کودکان اتباع
ناهید احمدی فرید، نماینده مجلس افغانستان هم در حمایت از این هشتگ نوشته است: او رویایی دارد که غیر ممکن نیست؛ اگر از مهر جا نمانند.
مهناز افشار، بازیگر مطرح ایرانی، هم یکی دیگر از این چهره های معروف است که توییت کرده بود:

حبیب رضایی، بازیگر هم در حمایت از این هشتگ نوشته است: مرزها برای کودکان و بازی‌های شان معنی ندارد. بزرگترها مرز کشیده‌اند که جهان را به بازی بگیرند. حواس‌مان باشد، ظلم مضاعف نباشیم.
خاطرات یک دانش آموز سابق افغان در ایران
کاربری افغان با نام ماگنولیا از تجربه خودش درباره تحصیل در ایران نوشت که بارها ریتوییت شد و مورد توجه  قرار گرفت: سال سوم راهنمایی مدیر صدام زد و گفت چرا هنوز برای دبیرستان نمونه‌ دولتی ثبت‌نام نکردی؟ گفتم چون افغانی‌ام. معدلم 19٫93 بود. سال 84-85 یک‌باره گفتند مهاجرین در پیش‌دانشگاهی ثبت‌نام نمی‌شن. اگر سال بعدش قانون عوض نمی‌شد الان ارشدم رو نگرفته بودم. اضافه کنم اکثر ماهایی که با مشکل تحصیل روبه‌رو بودیم و هستیم متولدین ایرانیم. در واقع ما نیامدیم اینجا، از اول اینجا بودیم!
یکی از کاربران توییتر نوشته که یک سال در مدرسه خیریه برای شاگردان افغان جامانده از تحصیل تدریس کرده و از اشتیاق بی نهایت این بچه ها برای تحصیل خبر داده است. 
بهترین هشتگی که در عمرم دیدم
آقا بهمن  هم با حمایت از این هشتگ، توییت کرده است که این یکی از بهترین هشتگ هایی هست که تا به حال با آن مواجه شده و آرزو کرده است که هیچ کودکى چه افغان و چه غیر افغان از مدرسه جا نماند. 
حسین نوروزی، روزنامه نگار هم توییت کرده بود که حق تحصیل، از مهم‌ترین  حقوق کودکان است؛ فارغ از ملیت و وضیعت اقامت‌شان در هر کشوری.
کاربردیگری با نام حمید توییت کرده است: هزاران کودک افغان و خانواده‌شون استرس و نگرانی شروع سال تحصیلی رو دارن. واقعا ناراحت کننده است. کی اینجوری شدیم؟ بودیم؟
فَ فَ نام مخفف یک کاربر افغان است که از مشکلش در زمان تحصیل در ایران نوشته است:سال سوم دبستان بخاطر اینکه کارت اقامتم صادره از یه شهر دیگه بود و ما شهر دیگه ای زندگی می کردیم مدرسه قبولم نکردن،سوم راهنمایی هم.
سمیه اما به معضل تحصیل پولی درا یران اشاره کرده و از زنی گفته که شوهرش فوت کرده و به زور خرج تحصیل بچه هایش را می دهد: شوهرش فوت کرده، گاهی میاد خونه ما. دفعه آخر گفت یه هفته است دوندگی می کنم و هرچی داشتم خرج کردم‌که این دو تا برن مدرسه. 
حسن وحدانی، روزنامه نگار، هم توییت کرده است: ما که همه‌جوره به مهاجران مظلوم افغانستانى ظلم کردیم و مى‌کنیم؛ لااقل مواظب باشید بچه‌هاشان ازمهرجانمانند. 
همه کودکان از حقوق یکسانی برخوردارند
جمعیت ان.جی. او بامداد هم با حمایت از این هشتگ در صفحه اینستاگرامش نوشته است: همه کودکان از حقوق یکسانی برخوردارند. از حق تحصیل کودکان مهاجر دفاع کنیم تا از مهر جا نمانند.
یکی از کاربران اینستاگرام هم در حمایت از این هشتگ نوشت: در میان این همه اخبار غیرانسانی که چون طوفانی سهمگین آبروی بشریت را می برد، این طوفان توییتری کمی برای انسانیت آبرو خرید. محبت و تلاش همه جانبه برای تحصیل کودکان مهاجر همزبان مایه افتخار و سربلندی فرزندان سعدی بزرگ شد. به امید روزی که تمام کودکان زمین ازمهرجانمانند.
فرید برنجی هم معتقد است ‏محرومیت از تحصیل به هر دلیلی، با کنوانسیون حقوق کودک مغایرت دارد و تاکید کرده که ‏کودکان افغان هم حق دارند تحصیل کنند. 
میثم تمار هم در اینستاگرام به حق تحصیل برای همه کودکان اشاره کرده و نوشته است: کودکان افغانستانی حق تحصیل دارند حتی مهاجرین غیر قانونی. ما همه انسانیم  و تحصیل ربطی به نژاد و دین و قومیت نداره.
حق تحصیل ، نژاد، مذهب و جنسیت نمی‌شناسد
کیمیا هم در اینستاگرامش از تجربه همکلاسی بودن با دختران افغان نوشته است: یادمه همیشه همکلاسی‌های افغانم مجبور بودن چند برابر درس بخونن چون اگه نمره‌شون کم می‌شد برای سال بعد ثبت نام نمی‌شدن و کم نبودن دوستایی که به همین خاطر مجبور به ترک تحصیل یا مهاجرت دوباره شدن . یادمه همیشه صبر می کردن ثبت نام بقیه قطعی شه بعد اگر جایی باقی مونده بود مهاجرین افغان رو ثبت نام می‌کردن.حق تحصیل ، نژاد، مذهب و جنسیت نمی‌شناسه. حقِ همه‌  آدم‌های روی زمینه که بخونن و بدونن. با هشتگ #ازمهرجانمانند برعلیه تبعیض نژادی بنویسید. دوستای افغانمون دارن از مهر و دوستی جا می‌مونن.
یکی از کاربران هم به مسئله مهاجرت ایرانی ها به کشورهای دیگر اشاره کرده و از مردم خواسته طوری میزبان افغان ها باشند که توقع دارند دیگر کشورها میزبان ایرانی ها باشند.
مون لایت، کاربر افغان، هم از فعالان ایرانی که برای حق تحصیل کودکان پناهجوری افغانستان  کمپین می کنند، تشکر کرده  و تاکید کرده است که هیچ کودکی نباید از حق آموزش محروم شود.
ضرورت حق تحصیل رایگان برای کودکان پناهنده
در کنار حمایت ها از تحصیل کودکان افغان در ایران بحث های نسبتا نژاد پرستانه ای هم در زیر هشتگ از مهر جانمانند، مطرح شد. عده ای  از کاربران فضای مجازی معتقد بودند تا وقتی که تعداد زیادی از دانش آموزان ایرانی شرایط مناسب تحصیل را ندارند و در کپرها درس می خوانند، اولویت تحصیل مناسب با آنهاست. مثلا کاربری به نام کوروش به تحصیل رایگان کودکان افغان در ایران اعتراض کرده و نوشته بود: تو کشورخودمون، ایرانی ها شهریه بدهند اما افغان ها نه؟!
موسی هم به این توییت پاسخ داده که وضعیت پناهنگان با مردم عادی یک کشور متفاوت است و آنها نیاز به حمایت خاص دارند. وی با تاکید بر اینکه حق تحصیل رایگان برای پناهنده ها ضروری است، توضیح داده بود که پناهندگان از نظر مالی و اجتماعی نیاز به کمک دارند و در همه جای دنیا این کمک ها به پناهندگان داده می شود تا بتوانند زندگی کنند. 
بخرودهای تبعیض آمیز در مدارس با دانش آموزان افغان
دکتر سیمین کاظمی، پزشک و جامعه شناس هم  در یکی از یادداشت هایش در مورد وضعیت زندگی افغان ها در ایران و  تحصیل دانش آموزان افغانستانی به نکات مهمی اشاره کرده است.  وی در صفحه مجازی خود از دختر کوچک یازده ساله افغانستانی نوشته که یک روز  با لباس مدرسه همراه با مادرش به درمانگاه  آمده بود: دخترک کمردرد دارد. برگ آزمایشی که همکار دیگری درخواست کرده، در دست مادرش است. آزمایش ها را نگاه می کنم،  همه چیز نرمال است و مشکلی ندارد. شرح حال می گیرم، مادر دختر با لهجه ی افغان می گوید، پارسال جعبه شیر در مدرسه را که بلند کرده از آن موقع کمردردش شروع شده. در لحن مادر شکایتی نیست، موضوع را خیلی عادی تعریف می کند ، بدون اثری از خشم یا عصبانیت در کلام و گفتارش. در پرسش از دخترک مشخص می شود برداشتن جعبه شیر به دستور "خانم" بوده است. 
اصطلاح "خانم" را دختربچه های مدرسه ای درباره معلم شان به کار می برند؛ "خانم"  تنها به نقش معلمی و آموزگاری اشاره ندارد، بلکه به برتری، ریاست و فرادستی در سلسله مراتب قدرت در فرهنگ آموزش و پرورش اشاره دارد و اطاعت کورکورانه و بی چون و چرا در آن مستتر است.
در این مناسبات نابرابر خانم-دختر دانش آموز، اگر دانش آموز دختر به طبقه فرودست تعلق داشته باشد و یا از مطرودین جامعه مانند مهاجران افغان باشد، فرمانبرداری و حلقه به گوشی اش بیشتر مورد انتظار آن رییس فرمان ده است، پس به راحتی می تواند به دختربچه افغان تبار "دستور" برداشتن و حمل باری را بدهد که فراتر از توان بدن کوچک و ستون فقرات نحیفش باشد. 
در این فرهنگ سلسله مراتبی و ارباب-رعیتی مدارس ابتدایی، درسی که به دانش آموز داده می شود نه درس انسانیت، همدلی و برابری که درس انقیاد و تسلیم دربرابر ستم است. درسی است  که دستور برداشتن بار تا شنیده شدن صدای شکستن ستون فقرات فرودستان در آن عادی سازی و معمول می شود.

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما