«امید» را سیاه و سفید نبینیم

علیرضا رحیمی در گفتگو با "روزان":

«امید» را سیاه و سفید نبینیم

6 شهریور 1396 14:58

کمتر از دو سال از عمر دوره دهم مجلس شورای اسلامی ‌می‌گذرد. بهارستان تقریبا به نیمه راه رسیده است. موقعیتی که حالا جریان‌های سیاسی از جمله اصلاح طلبان را بر آن داشته که جایگاه خود را در ساختمان هرمی ‌یک بار دیگر مورد نقد و بررسی قرار داده تا در نیمه دوم عمر بهارستان و فراتر از آن، دوره آینده مجلس شورای اسلامی ‌با موضع قوی‌تر از گذشته وارد عرصه شده تا بدین طریق بتوانند در وهله اول بر روند کم فروغ گفتمانی خود از دوره هفتم مجلس شورای اسلامی‌ تا امروز پایان دهند و در وهله دوم موفق شوند که کرسی‌های بیشتر و البته مهمتری را در خانه ملت از آن خود کنند.

گروه سیاسی- کمتر از دو سال از عمر دوره دهم مجلس شورای اسلامی ‌می‌گذرد. بهارستان تقریبا به نیمه راه رسیده است. موقعیتی که حالا جریان‌های سیاسی از جمله اصلاح طلبان را بر آن داشته که جایگاه خود را در ساختمان هرمی ‌یک بار دیگر مورد نقد و بررسی قرار داده تا در نیمه دوم عمر بهارستان و فراتر از آن، دوره آینده مجلس شورای اسلامی ‌با موضع قوی‌تر از گذشته وارد عرصه شده تا بدین طریق بتوانند در وهله اول بر روند کم فروغ گفتمانی خود از دوره هفتم مجلس شورای اسلامی‌ تا امروز پایان دهند و در وهله دوم موفق شوند که کرسی‌های بیشتر و البته مهمتری را در خانه ملت از آن خود کنند. اتفاقی که در پس تغییر و تحولات مجلس شورای اسلامی‌طی دو سال اخیر، از جمله انتخابات هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی ‌و تقسیمات کمیسیونی و آخر از همه جلسات رای اعتماد کابینه دولت دوازدهم برخی صاحب نظران و چهره‌های اصلاح طلب را نسبت به سرنوشت فراکسیون امید در پایان دوره دهم مجلس نگران کرده است. علیرضا رحیمی‌ یکی از اعضای شورای مرکزی فراکسیون امید در گفتگویی با "روزان" به نقد و بررسی این مسئله پرداخته است و در این خصوص به اتخاذ برخی تصمیمات ویژه در خصوص انتخابات آینده هیات رئیسه فراکسیون متبوعش مبنی بر حذف احتمالی برخی از اعضای ناهماهنگ با تصمیمات و چارچوب‌های کلی فراکسیون امید خبر می‌دهد؛ تصمیماتی که باید دید در ادامه چه آثار و تبعاتی برای یاران محمدرضا عارف در مجلس شورای اسلامی‌خواهد داشت.
*ماجرای فراکسیون امید به نظر خیلی حاشیه‌ساز و جنجالی شده است. به‌ویژه بعد از جلسات رای اعتماد، انتقادات زیادی نسبت به عملکرد فراکسیون مطرح شد. شما به عنوان یکی از اعضای فراکسیون فکر می‌کنید تا چه اندازه می‌توان این انتقادات را وارد دانست؟
مشخصا نمی‌توان به صورت کلی تمامی‌انتقادات را رد یا تایید کرد. در واقع نمی‌توان به صورت صفر یا صد و یا سیاه و سفید بگوییم تمام اقدامات فراکسیون امید قابل دفاع بوده است و یا مدعی آن شد که فراکسیون امید هیچ کار مفیدی در مجلس نداشته است. من فکر می‌کنم با یک نقد منصفانه و درست می‌توان به تمامی ‌این سوالات و ابهامات و انتقادات پاسخ داد. در وهله اول من فکر می‌کنم که فراکسیون امید در جریان رقابت‌های انتخاباتی سال 94 جریان و گفتمان پیروز بود و این اولین قدم محکمی‌بود که ما در مجلس شورای اسلامی‌برداشتیم. بعد از این نیز در خلال تصمیم گیری‌های صحن ما بارها و بارها شاهد آن بودیم که اعضای فراکسیون امید مترصد آن بودند تا همان طور که در ایام انتخابات وعده‌هایی را مطرح کرده بودند ، عملیاتی کنند. ماجرای جلسات رای اعتماد هم در همین راستا اتفاق افتاد. البته انتقاداتی هم مطرح است که نمی‌توان به راحتی ازکنار آن عبور کرد. متاسفانه برخی از اعضای فراکسیون امید نسبت به تصمیمات فراکسیونی تعهد نداشته و همین مسئله باعث شد که در بزنگاه هایی فراکسیون امید نتواند آن طور که انتظار می‌رود در تصمیمات صحن علنی وارد عمل شود. البته این نقد را نمی‌توان به چهره‌های شاخص فراکسیون مانند آقای عارف وارد دانست. من فکر می‌کنم برای مهار این نوع اتفاقات می‌توان از طریق راهکارها و تعریف ساختارهایی جدید در فراکسیون امید، از تکرار آن جلوگیری کرد.
*شما اشاره به تعریف ساختار جدید داشتید. فکر می‌کنید از چه طریق می‌توان این مسئله را اجرایی کرد؟
موضوع کاملا روشن است. زمانی که فراکسیون امید به نظر واحد و یکسانی بر اساس خردجمعی می‌رسد همگی موظف هستند که طبق همان چارچوب عمل کنند. بنابراین چنانچه اتفاق دیگری متفاوت با تصمیم خرد جمعی فراکسیون در صحن علنی اتفاق می‌افتد نشان می‌دهد که باید برای حفظ هماهنگی و اشتراکات فراکسیون به یک تناسب دقیق تری دست پیدا کند. از این نظر من فکر می‌کنم که با توجه به نزدیک بودن انتخابات آینده هیات رئیسه فراکسیون می‌توان تاحدودی این تغییرات ساختاری را ایجاد کرد.
*این انتخابات چه زمانی برگزار خواهد شد؟
طبق تقویم کاری فراکسیون بنا بود که این انتخابات قبلتر یعنی بعد از انتخابات ریاست جمهوری 96 برگزار شود ولی به سبب فشردگی برنامه‌های کاری صحن علنی از جمله بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی و همین طور انتخابات ریاست جمهوری یک وقفه تقریبا دو ماهه در کار اتفاق افتاد که امیدوار هرچه زودتر طی هفته‌های آینده این مهم رخ بدهد.
*آیا این تعویق ها باعث نمی‌شود که فراکسیون دچار آسیب هایی شود؟
آسیب به آن معنایی که شما در ذهن دارید خیر ولی قطعا هرچه جلسات منظم تر باشد ، فراکسیون در شرایط بهتری اداره می‌شود. البته آقای عارف طی دو سال گذشته با وسواس زیادی این موضوع را دنبال کردند و فراکسیون در خصوص موضوعات مهم همیشه در برگزاری جلسات پیشقدم بوده است.
*شما تغیرات ساختاری و پیشنهادی در فراکسیون امید را در چه نکات و مسائلی منحصر می‌دانید ؟
به هرحال مدت زیادی از عمر مجلس گذشته است و در این مدت هر کدام از نمایندگان و اعضای فراکسیون ها و در آخر فراکسیون‌های سیاسی و تخصصی و همین طور کمیسیون ها کارنامه هایی از خود برجای گذاشته اند . من فکر می‌کنم که اکنون فرصت خوبی است تا در زمانی مانند برگزاری انتخابات هیات رئیسه فراکسیون امید درباره این موضوعات بحث شود و اختلافاتی که بعضا در برخی موضوعات ممکن است وجود داشته باشد برای همیشه رفع شود.

 

shareاشتراک گذاری

نظرات شما