چالش‌های سرمایه‌گذاری خارجی در دولت دوازدهم

«روزان» در گفتگو با کارشناسان اقتصادی بررسی کرد؛

چالش‌های سرمایه‌گذاری خارجی در دولت دوازدهم

5 شهریور 1396 16:40

 بیست و ششم مرداد96 بود که پورتال خبری بانک مرکزی گزارشی از میزان سرمایه‌گذاری خارجی در دولت یازدهم منتشر کرد؛ گزارشی که میزان جذب و تجهیز منابع خارجی برای طرح‌های سرمایه‌ای ایران را در چهار سال دولت یازدهم رقمی‌معادل 11میلیارد و 800 میلیون دلار عنوان کرده و در آن آمده است؛ این اعتبارات با اولویت 36 طرح عظیم اقتصادی در کشور جذب و در حال اجرا هستند. 

محمدحسین عابدی
 بیست و ششم مرداد96 بود که پورتال خبری بانک مرکزی گزارشی از میزان سرمایه‌گذاری خارجی در دولت یازدهم منتشر کرد؛ گزارشی که میزان جذب و تجهیز منابع خارجی برای طرح‌های سرمایه‌ای ایران را در چهار سال دولت یازدهم رقمی‌معادل 11میلیارد و 800 میلیون دلار عنوان کرده و در آن آمده است؛ این اعتبارات با اولویت 36 طرح عظیم اقتصادی در کشور جذب و در حال اجرا هستند. 
این در حالی است که مجموع تمام اسناد گشایش‌یافته اعتباری برای سرمایه‌های خارجی در دولت قبل سه میلیارد و 900 میلیون دلار بود. به نظر می‌رسد در این بین برجام، نقطه عطف افزایش سرمایه‌های خارجی محسوب می‌شود. همان‌گونه که روحانی در ماراتن رای اعتماد از وزرا نیز بیان کرد، امروز نمی‌توان با درهای بسته کشور را مدیریت کرد. پرواضح است که دولت دوازدهم نیز مانند دولت یازدهم سیاست جذب سرمایه‌های خارجی را در پیش بگیرد، اما تکرار این میزان سرمایه‌گذاری و همچنین افزایش آن در دولت با چالش‌هایی نیز روبه‌رو است. 
سعیدرضا بیطرف، مدرس دانشگاه در گفتگو با «روزان» درباره چالش‌های پیش روی سرمایه‌گذاری در کشور در چهارسال دولت دوازدهم گفت: نخستین چالش که یکی از بزرگ‌ترین مشکلات ما در تاریخ انقلاب اسلامی‌نیز بوده این است که ما طرح‌های قابل سرمایه‌گذاری‌مان را به شکلی مدون، دقیق، حساب شده و قابل فهم در اختیار سرمایه‌گذار قرار نمی‌دهیم در حقیقت وقتی فردی می‌خواهد روی پروژه‌ای سرمایه‌گذاری کند باید با یک پکیج زیبا، ترجمه‌شده و دقیق که محتوای آن مزیت‌های سرمایه‌گذاری، ضریب اطمینان و اعتماد‌سازی، محاسبات بانکی و شفافیت مالی باشد و حتی نقاط منفی آن نیز بیان شده روبه‌رو شود تا فرد بتواند به درستی تصمیم بگیرد این امر متاسفانه هنوز در کشور ما به تمام معنی رعایت نمی‌شود. 
وی می‌گوید: از سوی دیگر سرمایه‌گذاری در ایران علاوه بر این ایراد تکنیکی، با یک معضل نیز روبه‌رو است و آن هم کسانی هستند که در درون می‌خواهند اوضاع را نادرست جلوه دهند این افراد همان‌هایی هستند که مدام با تیتر‌های رنگین خود باعث عدم رغبت سرمایه‌گذاری در کشور می‌شوند. این ساده‌انگارانه است که بگوییم یک کشور برای سرمایه‌گذاری در ایران تمام جوانب را نمی‌سنجد، درباره شرایط تحقیق نمی‌کند و حتی رسانه‌های آن کشور را زیر نظر ندارد، لذا وقتی غالب نظرات بر تخلفات مالی، عدم موفقیت دولت در اجرای طرح‌ها، عدم اطمینان در سرمایه‌گذاری و. . . باشد، هرگز رغبتی برای سرمایه گذاری به وجود نمی‌آید؛ این یک چالش بزرگ برای دولت دوازدهم است که متاسفانه برخی خواسته و ناخواسته و بدون در نظر گرفتن مصالح، بی‌پروا نقد‌های ناعادلانه می‌نویسند چرا که از عدم پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری همچنان ناراحت هستند. 
سرمایه‌گذاری در ایران با چالش‌های زیادی رو‌به‌رو است اما به نظر می‌رسد تیم اقتصادی دولت و وزرای هم‌خانواده‌ای که در حوزه سرمایه‌گذاری دستی بر آتش دارند، نقطه قوت کابینه دوازدهم باشد امروز وزرای نفت، اقتصاد، خارجه، ارتباطات، صنعت، معدن و حتی نیرو که همچنان با سرپرستی اداره خواهد شد، در کنار معاون اقتصادی رئیس‌جمهور که به تازگی دارای جایگاهی سازمانی شده، از افرادی انتخاب شده‌اند که به خوبی معنای رفع چالش‌های حوزه سرمایه‌گذاری را می‌دانند. 
مبین نادری، مدرس دانشگاه تهران نیز در گفتگو با «روزان» در پاسخ به این سوال که آیا تیم اقتصادی کابینه دوازدهم می‌تواند در رفع چالش‌های حوزه سرمایه‌گذاری موفق باشد، می‌گوید: بله؛ امروز در کابینه شاهد حضور افرادی هستیم که هر یک برندی برای ایران اسلامی‌هستند، امروز مغز متفکر نفت خاور‌میانه و دیپلماسی در کابینه دوازدهم هستند، همچنین ابتکار جدید رئیس‌جمهور در ایجاد پست سازمانی معاون اقتصادی نشان می‌دهد که روحانی برای رفع چالش‌ها برنامه دارد. 
وی در پاسخ به این سوال که منظور او از چالش‌ها دقیقا چه مواردی هستند، بیان کرد: چالش‌های حوزه سرمایه‌گذاری در دو حوزه داخلی و خارجی بررسی می‌شوند. به نظر بنده چالش‌های داخلی شامل مخالفت‌های بی‌دلیل و غیرکارشناسی برخی در داخل با هر اقدامی‌در دولت دوازدهم است و در خارج، فشارهای بیگانگان برای کاهش ورود سرمایه به ایران اسلامی. پرواضح است که روحانی نیز دقیقا بر همین اصل تیم اقتصادی خود را چیده تا هم بتواند با چانه‌زنی تحقق سرمایه‌گذاری خارجی را داشته باشد و هم در داخل بتواند وضعیت را سامان‌دهی کند که به نظر بنده قطعا موفق خواهد شد. 
این مدرس دانشگاه اما در اظهار نظری جالب مجلس را دیگر چالش اقدامات دولت در راه سرمایه‌گذاری دانست و گفت: رای اعتماد نمایندگان به تیم اقتصادی و البته عدم اعتماد آنها به بیطرف پیامی‌واضح دارد. دولت امروز برای گزینه‌های اصلاح‌طلب خود در مجلس تنها است. نمونه آن را در روزهای گذشته شاهد بودم که تنها گزینه اصلاح‌طلب در بین 17 وزیر، نتوانست رای اعتماد بگیرد. این نشان می‌دهد اصلاح‌طلبان مجلس کار خود را به خوبی انجام ندادند و هیچ بعید نیست در موضوعاتی از این دست و در بزنگاه‌هایی که دولت نیاز به تایید مجلس برای سرمایه‌گذاری دارد، دست دولت در پوست گردو بماند. باید دانست که برای رشد اقتصادی از طریق سرمایه‌گذاری دولت به تنهایی موفق نمی‌شود و باید مجلس و دیگر نهاد‌ها در کنار هم باشند اما در نخستین گام مجلس نشان داد آن مجلسی که روحانی فکرش را می‌کرد، نیست. 
در نهایت باید گفت نقطه قوت تیم اقتصادی دولت دوازدهم در برابر چالش‌های پیش روی سرمایه‌گذاری از منتقدان داخلی، عدم شفافیت مالی، عدم توانایی ارائه پروژه‌های قابل سرمایه‌‌گذاری به کشورهای خارجی، فشار کشورهای خارجی، توسعه روابط دیپلماتیک و. . . ، هماهنگی کابینه است. همان‌طور که روحانی نیز در صحن مجلس بیان کرد، وی تنها به دنبال اعلام اسامی‌17 قهرمان نبود، وی به دنبال تشکیل کابینه‌ای هماهنگ بود که به نظر می‌رسد این امر امروز محقق شده است و تیم اقتصادی دولت دوازدهم در حالی کار خود را آغاز می‌کند که افزایش سرمایه‌گذاری خارجی در دستور کار آن خواهد بود. 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما