کاهش تاثیر سیاست‌های تبلیغی عربستان

کاهش تاثیر سیاست‌های تبلیغی عربستان

5 شهریور 1396 16:18

تارنمای خبری الجزیره به نقل از سخنان امام جماعت مسجد الحرام امام شیخ صالح محمد الطالب در آخرین نماز جمعه برگزار شده در مکه مکرمه پیش از برگزاری مراسم سالانه حج تمتع می‌نویسد، امام جماعت مسجد الحرام از دولت و افرادی که در دوره جاهلیت - دوران پیش از اسلام – به سر می‌برند و باعث آزار مردم خود هستند و تفرقه در بین مسلمانان می‌اندازند، انتقاد کرده است‌. در ادامه این گزارش الجزیره می‌نویسد در خطبه‌های امام جماعت مسجدالحرام به طور مشخص به کشوری اشاره نکرده است‌.

تارنمای خبری الجزیره به نقل از سخنان امام جماعت مسجد الحرام امام شیخ صالح محمد الطالب در آخرین نماز جمعه برگزار شده در مکه مکرمه پیش از برگزاری مراسم سالانه حج تمتع می‌نویسد، امام جماعت مسجد الحرام از دولت و افرادی که در دوره جاهلیت - دوران پیش از اسلام – به سر می‌برند و باعث آزار مردم خود هستند و تفرقه در بین مسلمانان می‌اندازند، انتقاد کرده است‌. در ادامه این گزارش الجزیره می‌نویسد در خطبه‌های امام جماعت مسجدالحرام به طور مشخص به کشوری اشاره نکرده است‌. اما بعید نیست که این سخنان خطاب به مقامات دو کشور ایران و قطر بیان شده باشد‌. روابط دیپلماتیک و سیاسی ایران و عربستان چند سالی است که قطع شده است‌‌. دولت ایران بعد از کشته شدن تعداد زیادی از حجاج تابع این کشور در مراسم حج دو سال پیش در صحرای عرفات برای یک سال مراسم حج تمتع را تحریم کرد و از اعزام حجاج خودداری کرد‌. اما اعدام شیخ نمر، روحانی ناراضی شیعه، باعث شد تا روابط دو کشور بیش از پیش تیره‌تر شود و بالاخره حمله نیروهای تند‌رو به ساختمان سفارت عربستان در تهران و ساختمان کنسولگری این کشور در مشهد باعث شد تا عربستان روابط سیاسی اش را با ایران برهم بزند‌. حدود سه ماه پیش هم بعد از انتشار خبر سخنان حمایت‌آمیز امیر قطر از ایران در صفحه مجازی خبرگزاری رسمی ‌این کشور دولت عربستان روابطش با قطر را هم برهم زد و مرز زمینی و هوایی قطر را بست و اکنون نیز اجازه نمی‌دهد تا حجاج  قطری با استفاده از هواپیماهای خطوط ملی خود استفاده کنند و برای اجرای مناسک حج به عربستان اعزام شوند‌. استفاده از تریبون‌ها و اماکن مذهبی برای پیشبرد اهداف سیاسی از جمله رفتارهای نابخردانه‌ای است که باعث می‌شود تا سوءتفاهمات و شکاف‌های مذهبی در منطقه خاورمیانه بیش از پیش شود و این منطقه را که در آتش جنگ و خشونت و جنگ‌های فرقه‌ای و مذهبی می‌سوزد، دچار بحران‌های بیشتر کند‌. برای همین بهتر است از تریبون‌های مذهبی و هنگام برگزاری مراسم مذهبی شعار وحدت و برادری شنیده شود تا حملات لفظی و سیاست‌های تهاجمی‌ عربستانی‌ها بی‌ثمر شود. 
تهاجمی‌ عربستانی‌ها بی‌ثمر شود. 
تحریک کردن طرف آمریکایی برای حمله نظامی‌
صبح شنبه کره‌شمالی دست به آزمایش سه موشک میان‌برد زد‌. منابع نظامی ‌مستقر در اقیانوس آرام این آزمایش را ناموفق عنوان کرده‌اند. این برای بار سیزدهم در سال جاری میلادی است که کره‌شمالی موشک آزمایش می‌کند‌. دلیل اصرار این کشور بر انجام آزمایش‌های حتی ناموفق و کور چیست؟ 
در حالی‌که تنش و رد و بدل شدن جنگ لفظی بین مقامات کره شمالی و آمریکا چند هفته‌ای بود که فروکش کرده بود، بار دیگر صبح شنبه به وقت محلی، کره‌شمالی دست به آزمایش موشکی سه موشک میان‌برد زد‌. فرماندهی ارتش ایالات متحده در اقیانوس آرام ضمن تایید این آزمایش، خبر داده است که هر سه موشک بعد از شلیک شدن منفجر شده‌اند و دو تا از آنها پس از طی 259 کیلومتر در هوا سقوط کرده‌اند. این گزارش‌ها را مقامات ارتش دو کشور کره‌جنوبی و ژاپن نیز تایید کرده‌اند. روزنامه انگلیسی زبان ژاپن تایمز ضمن اعلام این خبر به نقل از سخنگوی دولت ژاپن یوشیهیدا سوگا اعلام کرده است که این آزمایش موشکی تهدید مستقیم برای امنیت این کشور نبوده است و محل فرو آمدن موشک‌های شلیک شده داخل آبهای سرزمینی ژاپن و مناطق ویژه اقتصادی این کشور نیست. 
این برای سیزدهمین بار لست که ارتش کره‌شمالی طی سال جاری میلادی دست به آزمایش موشکی می‌زند‌. اگر از ناموفق بودن این آزمایش چشم‌پوشی کنیم، باید یادآور شویم که کره‌شمالی در ماه گذشته میلادی چندین بار دست به آزمایش موشک بالستیک قاره‌پیما زد که واکنش‌های زیادی را برانگیخت و باعث شد تا دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به شدت به کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی و آزمایش‌های انجام شده حمله کند‌. ترامپ رفتار جونگ اون و تهدیدات موشکی این کشور را دلیلی موجه برای حمله آمریکا به این کشور عنوان و اعلام کرد که در صورت ادامه پیدا کردن آزمایش‌های موشکی کره شمالی این کشور باید منتظر بارانی از خشم و آتش باشد‌. دلیل عصبانیت ترامپ به این برمی‌گشت که آزمایش موشک‌های بالستیک قاره پیما از سوی کره شمالی موفقیت‌آمیز بود و این کشور توانایی هدف قرار دادن ساحل غربی ایالات متحده و شهر‌های لس‌آنجلس و شیکاگو را پیدا کرده بود‌. هر چند یک هفته بعد خبری از سوی منابع خبری افشا کرد که پیشرفت‌های موشکی کره شمالی به لطف قاچاقچی‌های اسلحه و انتقال دو موتور پیشرفته موشکی از یک کارخانه موشک‌سازی در اوکراین به‌دست آمده است. موفقیت آزمایش موشکی باعث شد تا رهبر کره شمالی خیلی زود دست به‌کار شود و پایگاه‌های نظامی ‌ایالات متحده در جزیره تحت قیمومیت آمریکا گوام را تهدید به از بین بردن کند‌. اما وقتی سنبه آمریکا و متحدان منطقه‌ای‌اش را پر زور دید، خیلی زود در مواضعش تجدید نظر کرد‌. ارتش آمریکا و دولت‌های ژاپن و کره جنوبی ماه‌هاست که در خاک شبه جزیره کره و آب‌های اطراف آن پی‌در‌پی رزمایش نظامی‌ برگزار می‌کنند و آمادگی نیروهای نظامی ‌مستقر در منطقه به حد بالایی رسیده است. 
امکان رویارویی نظامی ‌ایالات متحده و کره‌شمالی به حدی جدی شده بود که دولت چین از دو طرف خواست خویشتن‌داری کنند و حتی کارشناسان رسانه‌های گروهی در رسانه‌های داخلی آمریکا افکار عمومی ‌این کشور را برای درگیر شدن در یک جنگ اتمی ‌آماده می‌کردند‌. طبق نظرسنجی انجام شده در دانشگاه جرج تاون که نتایجش هفته گذشته منتشر شد، بیش از 60 درصد پاسخ دهندگان به سوالات نظرسنجی معتقدند که دونالد ترامپ در دوره ریاست جمهوری‌اش آمریکا را وارد جنگ مستقیم خواهد کرد. 
این هفته دونالد ترامپ با ابلاغ سیاست‌های جدید این کشور در افغانستان نشان داد که چندان بی‌میل نیست تا جنگ به راه بیندازد و دستور داد تا نیروهای بیشتری به افغانستان اعزام شود‌. اما این تنها بخشی از سیاست‌های جنگ طلبانه ترامپ است؛ چرا که او در بخش دیگری از سیاست‌های در نظر گرفته شده در افغانستان اشاره کرد که به هیچ وجه جدول زمانی برای خروج نیروهای نظامی ‌آمریکایی تعیین نمی‌کند و تنها قوت و ضعف طالبان تعیین کننده سرنوشت نیروها در افغانستان خواهد بود. 
ارتش آمریکا در حال حاضر در قلب خاورمیانه در دو کشور عراق و سوریه مشغول انجام عملیات است‌. ناتو و ارتش‌های غربی هم اولویت خود را از بین بردن داعش و آزاد سازی مناطقی قرار داده‌اند که این گروه به اشغال خود در آورده است. 
به همین خاطر بعید به نظر می‌رسد که همزمان وارد جنگ در جبهه‌ای دیگر شود‌. از طرفی حضور نیروهای نظامی ‌آمریکایی در شرق دور و شبه جزیره کره بیشتر جنبه راهبردی دارد و در مقایسه با منطقه خاورمیانه که منابع سرشار نفت و گاز در آن وجود دارد، اهمیت کمتری دارد‌. اصرار کره شمالی بر انجام آزمایش‌های موشکی ناموفق و کور در حالی که تحریم‌های بین‌المللی روز به روز حلقه محاصره بر این کشور را تنگ‌تر می‌کنند، تنها به این دلیل است که این کشور قصد دارد تا حواس ماشین جنگی ایالات متحده را از منطقه خاورمیانه پرت کند؛ چرا که تجربه نشان داده است که آمریکایی‌ها برای لشکرکشی به شرق دور تمایلی ندارند و سعی می‌کنند زمانی نیروهای خود را در جایی به‌کار ببرند که هزینه انسانی کمی ‌متحمل بشوند‌. برای همین در وضعیتی که ارتش کره شمالی در آماده باش و در حالت تهاجمی ‌است، بعید به نظر می‌رسد که دونالد ترامپ دستور پیاده شدن نیروی زمینی در سواحل کره شمالی را صادر کند‌، چرا که آمریکا از لحاظ اقتصادی در وضعیت خوبی نیست و توانایی تامین هزینه اجرای یک جنگ و اشغال یک کشور ر‌ا ندارد. 
 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما