طیبه سیاوشی، نماینده مجلس خواستار شد:

ولایت مطلق پدر بر فرزندان اصلاح شود

18 مرداد 1396 15:53

«ولایت مطلق پدر بر فرزندان باید اصلاح شود». طیبه سیاوشی، نماینده مجلس،  در نشست بررسی موارد کودک‌آزاری بر اصلاح این موضوع در لایحه حمایت از کودکان تاکید دارد؛ موضوعی که سال‌هاست راه را برای انواع کودک آزاری و حتی کودک‌کشی باز کرده است. پدران ایرانی همانقدر که می‌توانند خوب باشند، همانقدر هم می‌توانند بی‌ هیچ ترسی از مجازات، کودکان‌شان را تا حد مرگ شکنجه کنند یا حتی جان‌شان را بگیرند. بهزیستی هم تقریبا به‌ندرت می‌تواند بچه‌های آزار دیده را از دست پدران کودک آزار نجات دهد. 

مهدخت قویدل - «ولایت مطلق پدر بر فرزندان باید اصلاح شود». طیبه سیاوشی، نماینده مجلس،  در نشست بررسی موارد کودک‌آزاری بر اصلاح این موضوع در لایحه حمایت از کودکان تاکید دارد؛ موضوعی که سال‌هاست راه را برای انواع کودک آزاری و حتی کودک‌کشی باز کرده است. پدران ایرانی همانقدر که می‌توانند خوب باشند، همانقدر هم می‌توانند بی‌ هیچ ترسی از مجازات، کودکان‌شان را تا حد مرگ شکنجه کنند یا حتی جان‌شان را بگیرند. بهزیستی هم تقریبا به‌ندرت می‌تواند بچه‌های آزار دیده را از دست پدران کودک آزار نجات دهد. 
حتی اگر پدری فرزندش را بکشد، در ایران، در بدترین حالت بستگی به میزان جریحه‌دار شدن افکار عمومی و جامعه، 6 ماه تا دو سال حبس در انتظارش است؛ چون از نظر قانون هیچ‌کس نمی‌تواند از پدرها شکایت کرده یا حتی برای آنها تقاضای قصاص کند.
گزارش موارد بالایی از کودک‌آزاری و سرقت کودکان در ماه‌های اخیر باعث شده تا بالاخره در این آشفته بازار جامعه ایران که برای بیشتر مسئولان هیچ چیز جز سیاست اهمیت ندارد، مطالبات کودکان و نوجوانان کمی به چشم بیاید. کودکانی که زبان گفتن ندارند. نه می‌توانند از آزارهایی که در خانواده‌ها و جامعه دیده‌اند بگویند، و نه قدرت قانون‌گذاری دارند و نه هیچ توان دیگری. تنها از آسیب‌ها رنج می‌کشند تا شاید معجزه‌ای به دادشان برسد.
بالاخره بعد از 12 سال، لایحه کودک‌آزاری در مجلس کمی مورد توجه نمایندگان محترم قرار گرفته است. یکی از دلایلی که مجلس نمی‌تواند برای کودکان کاری انجام دهد یا هرچیزی که تصویب کند به در بسته شورای نگهبان می‌خورد، همین و «ولایت مطلق پدر بر فرزندان» است. قانونی که باعث شده تعداد زیادی از پدران کودک‌آزار یا بهره‌کش از کودکان به عنوان کودک کار، راست راست راه بروند و هیچ نهاد قانونی نتواند با آنها برخورد کند. 
خانم سیاوشی، نماینده مجلس، در نشست ‌بررسی موارد کودک آزاری، با تاکید بر اینکه موضوع ولایت مطلق پدران بر فرزندان باید در لایحه حمایت از کودکان مورد توجه قرار گیرد، خواستار باز تعریف سن ازدواج کودکان هم شده است. سن ازدواج در قانون ایران به طور دقیق مشخص نشده و  در کنار 15و 18 سال، حتی سن 9 و 13 سال که به طور عموم سن کودکان است، برای ازدواج مطرح شده است.
لایحه حمایت از کودکان 49 ماده دارد که مرکز پژوهش های مجلس و نهادی در قم مسئولیت بررسی آن را به عهده دارند. برای نخستین بار است که در ایران و در صورت تصویب این لایحه، کودک‌آزاری در خانواده به عنوان جرم تلقی می‌شود.
ظاهرا گیر لایحه حمایت از کودکان در مجلس، ماده 9 آن بوده که مربوط به بحث ولایت مطلق پدر نسبت به کودک است. سیاوشی تصریح می‌کند:«این ماده  با حساسیت بسیاری مواجه است؛ اما در نهایت باید به آن ورود کنیم. وقتی پدری مرتکب قتل فرزند می‌شود، این موضوع باید در جایی از قانون تعیین تکلیف شود.»
ضرورت رصد زندانی‌‌ها بعد از آزادی 
روزبه کردونی، مدیر امور آسیب‌های اجتماعی وزارت کار هم در ادامه این نشست به خون ناحق ریخته آتنا و بنیتا به دست مجرمان‌ سابقه‌دار اشاره کرد و گفت: در ایران حدود 50 درصد زندانی‌ها بعد از آزادی دوباره به زندان برمی‌گردند؛ به همین دلیل رصد آنها ضروری است.
وی آموزش جنسی به کودکان و  والدین را برای جلوگیری از تکرار این کودک آزاری‌ها و کودک‌کشی‌ها بسیار مهم دانست و تصریح کرد: متهمان پرونده آتنا و بنیتا و همچنین در  مواردی مانند خفاش شب، بیجه یا حادثه مشابه در آبادان، مجرمان همه سابقه کیفری داشتند و آزاد شده بودند. 
کردونی با اشاره به تجربه مقابله با کودک‌آزاری در سایر نقاط دنیا گفت: در آمریکا محل سکونت متجاوزان جنسی به طور  اعلام عمومی می‌شود تا همه مردم از آن مطلع باشند.  این افراد در صورت تغییر محل سکونت و اطلاع ندادن آن به حبس‌های طولانی مدت فرستاده می‌شوند. 
«زندگی جهنمی» 25 درصد خانواده‌های ایرانی
احمد خاکی، معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی استان تهران هم در ادامه این جلسه  با اشاره به اینکه سه نوع خانواده در ایران داریم، گفت: بر اساس تحقیقات انجام شده در کشور زندگی 25 درصد خانواده‌های ایرانی «بهشتی» است و موفق هستند. 50 درصد خانواده‌های ایرانی زندگی «برزخی و بینابینی» دارند؛ یعنی برخی اعضای خانواده موفق هستند و برخی هم احساس سرکوب‌شدگی  دارند. 25 درصد خانوارهای ایرانی  هم زندگی «جهنمی» دارند و افراد خانواده همدیگر را نمی‌خواهند.
به گفته وی، به این ترتیب 75 درصد خانواده‌های ایرانی یا آسیب اجتماعی دیده‌اند یا در معرض آن قرار دارند. رقمی که هشدار‌‌دهنده است و می‌طلبد مسئولان بیشتر از اینها به فکر حل معضلات اجتماعی باشند.

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما