نامه 157 نماینده مجلس به رئیس جمهور:

روحانی به مطالبه وزیر زن توجه کند

18 مرداد 1396 15:53

طیبه سیاوشی: روحانی نگران مخالفت بخش سنتی جامعه با حضور زنان در وزارت است

مهدخت قویدل - آخرین امیدهای فعالان اجتماعی برای انتخاب وزیر زن در دولت دوازدهم کاملا تبدیل به یأس می‌شد که ناگهان خبری امیدوار کننده منتشر شد. 157 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی ‌در آستانه روز تحلیف، نامه‌ای خطاب به رئیس جمهور روحانی نوشته‌اند و از وی خواسته‌اند که حتما وزیر زن معرفی کند. طیبه سیاوشی، یکی از نمایندگان مجلس هم در مصاحبه‌ای هشدار دهنده اعلام کرده که تا الان فقط حضور یک زن در دولت جدید، آن هم در معاونت زنان قطعی شده است. 
شهیندخت مولاوردی، معاون زنان دولت یازدهم، که نامش در گمانه زنی‌های اولیه برای وزارت آموزش و پرورش معرفی شده بود، بالاخره این خبر را تایید کرد. اما ظاهرا به دلایلی نام وی از لیست گزینه‌های آموزش و پرورش حذف شده است. بنا به دلایلی که مولاوردی می‌گوید ترجیح می‌دهد بعد از انتخاب کابینه، درباره آن صحبت کند. وی تایید کرده که انتخاب وزیر زن منتفی است. 
فاطمه سعیدی، عضو هیات رئیسه فراکسیون امید مجلس که در توئیتر خود خبر از ارسال نامه 157 نماینده مجلس به رئیس جمهور داده، گفته که شخصا نامه را به رئیس جمهور داده و تاکید کرده است: «بهتر است رئیس‌جمهور به این مطالبات توجه کند.» وی همچنین خبر داده که موضوع این نامه را به اطلاع آقای جهانگیری(معاون اول روحانی) و رئیس دولت اصلاحات هم رسانده است. 
در کنار مطالبه جامعه مدنی و فعالان زنان برای حضور وزیر زن در کابینه و برگزاری نشست‌های متعدد نهادهای مدنی برای بررسی لزوم حضور وزرای زن در کابینه، زنان مجلس هم بیکار ننشسته‌اند. سیاوشی، عضو فراکسیون زنان و خانواده، خبر داده که مذاکرات زیادی با رئیس جمهور انجام شده تا وزیر زن معرفی کند. به گفته وی تا این لحظه این مذاکرات به نتیجه نرسیده و تنها حضور یک زن در کابینه دوزادهم، آن هم به عنوان معاون زنان رئیس جمهور، قطعیت یافته است. 
طیبه سیاوشی، نماینده مجلس، در مصاحبه‌ای با مهر با اشاره به تلاش‌های مجلس برای حضور وزیر زن در کابینه گفته است: از مشاوران رئیس جمهور و افراد موثری که اطمینان داشتیم نظر ما را به رئیس جمهور منتقل می‌کنند، خواستیم تا مطالبات زنان را به وی بیان کنند. با تمام افراد فراکسیون امید و زنانی که در مجلس در این جهت فعالیت می‌کردند، صحبت کردیم و نظرات و مطالبات زنانی را که نمایندگی می‌کنیم، منتقل کردیم. 
اما اینکه چرا روحانی با حضور وزیر زن در کابینه مخالفت کرده است، از زبان این نماینده مجلس شنیدنی است. سیاوشی در مورد دلایل رئیس جمهور برای انتخاب نکردن وزیر زن گفته است: رئیس جمهور یک سری دلایل را مطرح می‌کنند. عمده‌ترین آن این است که بخش سنتی جامعه مخالف حضور پررنگ زنان در عرصه اجرایی است یا اینکه افرادی مخالف بوده‌اند. 
سیاوشی تصریح کرد: ما از رئیس‌جمهور انتظار داریم. ایشان بر ریسک موضوع تاکید دارد؛ اما موضوع ریسک کردن نیست، بلکه جامعه مطالباتی در این زمینه دارد و در انتخابات نشان داده است؛ رئیس جمهور هم در تبلیغات انتخاباتی بر این مطالبات صحه گذاشته است. 
وی تاکید کرد: اخبار شنیده شده این است که تعداد معاونان زن رئیس جمهور کم می‌شود و بانوان فقط در معاونت زنان حضور خواهند داشت؛ مگر اینکه در چند روز باقیمانده تغییراتی رخ دهد. 
آنچه بیان شد، شمایی از وضعیت حضور زنان در دولت جدید روحانی است. دولتی میانه رو با گرایش‌های قوی اصلاح‌طلبی که با این حال اعتقاد چندانی به حضور زنان در سطح کلان مدیریت کشور ندارد. زنان با وجود اینکه 50 درصد جامعه ایران را تشکیل می‌دهند، اما میزان حضور آنها در سطح مدیران کلان کشور از وزرات و بالاتر تنها حدود یک درصد است. 
در حالی دولت دوزادهم به دلیل مخالفت بدنه سنتی جامعه و قدرت، هیچ زنی را به عنوان گزینه وزارت معرفی نکرده که میانگین جهانی حضور زنان در پست وزارت 18. 3 درصد است. در ایران این نرخ برابر صفر است؛ چون هیچ زنی در دولت، وزیر نیست. 
اینکه آیا مخالفت بخشی از جامعه سنتی ایران در برابر مطالبه زنان را که نصف جمعیت کشور هستند، مهم‌تر است یا نه، باید رئیس جمهور پاسخ بدهد؛ اما سوال اینجاست که آیا روحانی در زمان انتخابات از این مخالفت‌ها خبر نداشت که وعده وزیر زن و حضور بیشتر زنان را در عرصه کلان قدرت داد؟

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما