93 درصد کارگران درایران، قراردادی هستند

زندگی کارگری، خانه‌ای روی آب

18 مرداد 1396 15:53

«93 درصد کارگران درایران، قراردادی هستند» خبری که به تنهایی می‌تواند زنگ خطر بسیاری از آسیب‌های اجتماعی را به صدا دربیاورد. کارگر قراردادی یعنی نداشتن امنیت شغلی، یعنی نداشتن بیمه و آینده،‌ یعنی ناامیدی و استیصال از نگهداری و اداره یک خانواده حتی کوچک. کارگر قراردادی یعنی حتی مشخص نیست که فردا صبح سر کار هستید یا به هر بهانه‌ای بیکارتان کرده‌اند و دست‌تان به هیچ جایی بند نیست. 

مهدخت قویدل - «93 درصد کارگران درایران، قراردادی هستند» خبری که به تنهایی می‌تواند زنگ خطر بسیاری از آسیب‌های اجتماعی را به صدا دربیاورد. کارگر قراردادی یعنی نداشتن امنیت شغلی، یعنی نداشتن بیمه و آینده،‌ یعنی ناامیدی و استیصال از نگهداری و اداره یک خانواده حتی کوچک. کارگر قراردادی یعنی حتی مشخص نیست که فردا صبح سر کار هستید یا به هر بهانه‌ای بیکارتان کرده‌اند و دست‌تان به هیچ جایی بند نیست. 
 مسئولان برای حل معضل آسیب‌های اجتماعی زیاد وقت نگذارند؛ تقریبا همه چیز همین‌جا و در همین 93درصد کار قراردادی خلاصه شده. کارگران در ایران خانه و زندگی و آینده‌شان را روی آب می‌سازند. قراردادهای کوتاه‌مدت از یک ماهه تا سه ماهه که مدام تمدید می‌شوند و هر چند ماه یک بار نفس کارگر را می‌گیرند که اگر قراردادی به هر بهانه‌ای از جمله یافتن کارگر ارزان قیمت‌تر توسط کارفرما، تمدید نشود. . . . 
به گزارش روزان،«نشست تخصصی امنیت شغلی همراه با امنیت سرمایه‌گذاری و تولید» بهانه‌ای شد تا در این بی‌توجهی دولت‌ها به وضعیت زندگی کارگران، کمی ‌به معضلات کارگری کشور پرداخته شود. بیشتر دولت‌های ایران بعد از انقلاب، روندی عجیب را در حوزه اقتصادی طی کرده‌اند. روندی که هم از سوی کارگران متهم هستند به دولت ضد کارگری و هم از سوی کارفرماها متهم هستند به دولت‌های ضد سرمایه‌گذاری و تولید. 
باید با قراردادهای سفید امضا برخورد شود
علی ربیعی، وزیر کار دولت یازدهم که خود مسئول قانونی رسیدگی به وضع نامناسب کارگران است، در این همایش تاکید می‌کند که قراردادهای سفید امضا باید از بازار کار ایران خارج شوند. اما سوال اینجاست که در چهار سال گذشته، وزارتخانه تحت مدیریت وی، برای حل این معضل چه کارهایی انجام داده است؟
ربیعی همچنین در ادامه اظهار کرد: امروز با پدیده‌هایی همچون قرارداد سفید امضا و انعام به جای دستمزد روبه‌رو هستیم. پدیده‌هایی که هر چه زود‌تر باید با آنها برخورد شود و آنها را از بازار کار ایران خارج کرد. 
وی رکود اقتصادی سال‌های اخیر را عامل بیشتر مشکلات حوزه کارگری عنوان کرد و گفت: این مشکلات باعث شده تا کارگران از ترس بیکاری تنها به فکر حفظ شغل خود باشند و ریسک پذیری‌شان را از دست بدهند. 
قرارداد موقت، کرامت کارگران را سلب می‌کند
اولیا علی‌بیگی، رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی‌کار کشور،‌ در این همایش از قراردادی بودن 93 درصد کارگران کشور خبر داد و گفت: اگر دنبال امنیت ملی هستیم، باید ستون‌های آن را در کشور به درستی پایه‌گذاری کنیم. لازمه این امر، توجه به امنیت شغلی کارگران است. 
وی با تاکید بر اینکه تامین امنیت شغلی کارگران بر عهده وزارت کار است، اظهار کرد: تا وقتی که کارگر با قرارداد یک تا سه ماهه کار می‌کند، امکان ندارد چیزی به اسم بهره وری در کار محقق شود. 
علی بیگی همچنین به وضعیت نابسامان قراردادهای کاری اشاره کرد و افزود: سامان‌دهی قراردادهای کاری یکی از مطالبات بحق کارگران است. امروز در کشور کارخانه‌هایی داریم که کارگرانش با 25 سال سابقه کار هنوز قرارداد موقت دارند!
مشاغل موقت و دائم باید مشخص شوند
علیرضا محجوب،‌ دبیرکل خانه کارگر، هم در این همایش به اهمیت موضوع امنیت شغلی برای کارگران اشاره کرد و گفت: اگر به مسئله امنیت شغلی توجه نکنیم، ‌معیشت کارگران آسیب می‌بیند. 
وی همچینن با اشاره به تدوین تبصره یک از ماده 7 قانون کار، تاکید کرد: دراین ماده احصای مشاغل موقت از مشاغل دائم مورد توجه قرار گرفته است. موضوعی که بی‌توجهی به آن یکی از دلایل ایجاد ناامنی شغلی است و امیدواریم با تنظیم آیین‌نامه این قانون، مشکل حل شود. 
قراردادهای کار، ‌سقف ندارند
احمد مشیریان، معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم درادامه این برنامه از وضعیت ناهنجار قراردادهای کاری در ایران سخن گفت و اظهار کرد: در حالی قراردهای کاری ایران بدون سقف زمانی هستند که در برخی از کشورها،‌ قراردادها تا 5 سال و حتی 10 ساله تنظیم می‌شوند. 
وی با تاکید بر اینکه در موضوع امنیت شغلی و امنیت سرمایه‌گذاری باید به یک نقطه مشترک برسیم، تصریح کرد: نبود امنیت شغلی روی بهره‌وری در محیط کار تاثیر می‌گذارد. هم اکنون بیش از 90 درصد قراردهای کاری در ایران، موقت هستند؛ در حالی که بازار کار باید منعطف‌تر باشد.  

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما