رنو قرارداد تولید تندر 90 را تمدید نکرد

همزمان با آغاز افزایش قیمت خودروهای داخلی؛

رنو قرارداد تولید تندر 90 را تمدید نکرد

8 مرداد 1396 14:44

درست در روزی که رسانه‌ها اعلام کردند گروه خودروسازی سایپا با ارسال نامه‌ای به نمایندگی‌های فروش خود، افزایش قیمت خودروهای داخلی را در بازار آغاز کرده، زمزمه‌هایی مبنی بر اینکه رنو دیگر حاضر به تمدید قرارداد تولید تندر 90 نیست، شنیده شد.

گروه اقتصادی: درست در روزی که رسانه‌ها اعلام کردند گروه خودروسازی سایپا با ارسال نامه‌ای به نمایندگی‌های فروش خود، افزایش قیمت خودروهای داخلی را در بازار آغاز کرده، زمزمه‌هایی مبنی بر اینکه رنو دیگر حاضر به تمدید قرارداد تولید تندر 90 نیست، شنیده شد. هرچند مسئولان پارس‌خودرو اعلام کردند که همچنان در حال مذاکره با این خودروساز فرانسوی هستند، اما به نظر می‌رسد که این مرتبه با وجود گذشت حدود دو سال از لغو رسمی تحریم‌ها، عدم تمدید یک قرارداد خودرویی تبدیل به موضوع مورد توجه برخی رسانه‌ها شده، آن‌هم درست در زمانی که براساس صحبت‌های مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت، آخرین مراحل برای نهایی شدن قرارداد جدید میان سازمان گسترش و نوسازی صنایع کشور(ایدرو) و رنو، خودروساز فرانسوی در حال طی شدن است.
اواسط سال 1393 بود که  اعتبار قرارداد تولید تندر 90 در ایران به اتمام رسید. در آن زمان یک مقام مسئول در صنعت خودرو خبر داد که متاسفانه رنو به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کرده که می‌تواند از آن سوی دنیا تولید تندر 90 در ایران را متوقف کند. در این شرایط رنو قرارداد تولید تندر 90 در ایران را که مدت زمان اعتبار آن نیز به پایان رسیده، تمدید نکرده است. اگرچه در آن زمان شنیده می‌شد رنو منتظر مشخص شدن نتیجه مذاکرات بین‌المللی برای رفع تحریم‌هاست تا نسبت به تمدید قرارداد تولید تندر 90 اقدام کند، اما هم‌اکنون با وجود گذشت حدود دو سال از لغو رسمی تحریم‌ها یک مقام مسئول در صنعت خودرو از عدم تمدید این قرارداد، خبر می‌دهد.
در همین حال ناصر آقامحمدی، مدیرعامل پارس خودرو، در پاسخ به اینکه آیا قرارداد تولید تندر 90 تمدید شده است؟ از عدم تمدید این قرارداد خبر داده و می‌گوید در این زمینه در حال مذاکره با رنو هستیم. در این شرایط مشخص نیست که چرا رنو با وجود گذشت حدود دو سال از لغو رسمی تحریم‌ها و موج بازگشت خودروسازان خارجی به ایران از جمله پژو و هیوندای، تاکنون از تمدید قرارداد تولید تندر 90 در ایران خودداری کرده است. این وضعیت در حالی است که اگرچه قرار بود قرارداد همکاری این شرکت فرانسوی و سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) برای آغاز تولید مشترک خودرو در ایران تا پایان سال گذشته به امضا برسد اما این قرارداد هنوز منعقد نشده و شنیده می‌شود که دلیل طولانی شدن مذاکرات، برخی خواسته‌های رنو بوده که از سوی طرف ایرانی مورد پذیرش قرار نگرفته است.
در این شرایط باید دید این خودروساز فرانسوی به دنبال چیست و رنو در نهایت در شرایطی که پژو و هیوندای رسما فعالیت مجدد خود را در ایران آغاز کرده‌اند و فولکس واگن و فیات نیز در آستانه آغاز فعالیت خود در ایران هستند، سرانجام چه زمانی نسبت به شفاف‌سازی فعالیت‌های خود در ایران اقدام خواهد کرد.
مدتی قبل بود که برخی رسانه‌های خارجی از قول شرکت خودروسازی رنوی فرانسه اعلام کردند به لطف عرضه یک مدل جدید شاسی بلند در بازار چین و افزایش فروش خودروهایش در بازار ایران، در 6ماهه نخست سال 2017 با رشد 10.4 درصدی میزان جهانی فروش مواجه شده است. رنو اعلام کرد، میزان فروش خودروهایش در بازه زمانی ژانویه تا ژوئن امسال، به 1.88 میلیون دستگاه رسیده که رشدی 4 برابر نرخ جهانی 2.6 درصدی رشد بازار خودرو داشته است.
آخرین خبر از مذاکرات ایدرو و رنو
در همین ارتباط مدتی قبل معاون برنامه‌ریزی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در ارتباط با علت طولانی شدن روند مذاکرات ایدرو و رنو جهت عقد قرارداد توضیح داد و از نتیجه نهایی پرونده مذکور تا پایان دولت یازدهم خبر داد. ابوالفضل کیانی گفته بود که اولین بار است ایدرو به صورت مستقیم با یک بنگاه خودروسازی وارد همکاری شده و هدف‌های مختلفی مانند توسعه کیفیت و رقابت‌پذیری از جمله مسائل مورد نظر ماست. به گفته کیانی، ایدرو در روند  مذاکرات خود با رنو به صورت قوی ورود پیدا کرده و به جد خواستار تولید مشترک سرمایه‌گذاری مشترک و صادرات مشترک است و مذاکرات ایدرو برای ما در شرف نهایی شدن است و اگر همین گونه پیش برود، تا پایان دولت یازدهم به طور حتم شاهد امضای قرارداد خواهیم بود.
افزایش قیمت محصولات سایپا در بازار
در همین حال روز گذشته شرکت سایپا پیرو اخذ مجوز شورای رقابت برای افزایش قیمت برخی محصولات با ارسال نامه‌ای به نمایندگی‌های فروش این شرکت اعلام کرد: ترتیبی اتخاذ شود تا مدارک مربوط به ثبت نام کلیه خودروهای امانی نزد نمایندگی، پرونده‌های پذیرش‌نشده دعوتنامه‌های ارسال‌شده ( مربوط به مشتریان و همچنین مشارکت در تولید و ...) در اسرع وقت تکمیل و پذیرش شود. این افزایش قیمت شامل کلیه خودروهای امانی و دعوتنامه ارسال‌شده خواهد شد.  پیش از این تقی‌زاده معاون بازاریابی و فروش گروه خودروسازی سایپا گفته بود: با توجه به مجوز افزایش قیمت خودروها از سوی شورای رقابت که در تیرماه امسال اعلام شده، محصولات گروه سایپا نیز مشمول این مجوز و افزایش قیمت خواهند بود. براساس این مجوز خودروهای پراید و تیبا حداکثر تا 1.5 درصد و تندر 90 تا 2.5 درصد مجاز به افزایش قیمت هستند.
برپایی مجمع عمومی‌عادی به طور فوق‌العاده <بانک ملت/a>؛ 16 مرداد
 مجمع عمومی‌عادی به طور فوق‌العاده
<بانک ملت/a> با دستور انتخاب اعضای هیات مدیره، 16 مردادماه سال جاری برگزار می‌شود. به گزارش روابط عمومی‌<بانک ملت/a>، این بانک در اطلاعیه‌ای از سهامداران دعوت کرد تا در مجمع عمومی‌عادی به طور فوق‌العاده که در ساعت 15 روز دوشنبه 16 مرداد 96 در محل سالن شماره یک مجموعه رفاهی <بانک ملت/a> برگزار می‌شود، شرکت کنند. بر اساس این گزارش، سهامداران یا نمایندگان قانونی آنان جهت دریافت برگه ورود به جلسه می‌توانند با در دست داشتن مدارک لازم از روز 14 مرداد تا پایان وقت اداری روز 15 مرداد به اداره امور سهام <بانک ملت/a> واقع در تهران، خیابان ولی عصر(عج)، بالاتر از تقاطع خیابان انقلاب، شماره 1443، ساختمان اداره کل امور مالی <بانک ملت/a>، طبقه همکف مراجعه کنند. انتخاب اعضای هیات مدیره <بانک ملت/a> و سایر مواردی که در صلاحیت مجمع عمومی‌عادی به طور فوق‌العاده باشد، از دستورات جلسه این مجمع اعلام‌شده است. محل برگزاری مجمع، مجموعه رفاهی <بانک ملت/a> واقع در تهران، خیابان پاسداران شمالی، چهارراه فرمانیه(به طرف میدان نوبنیاد)، خیابان شهید حمیدرضا نوریان(کوهستان نهم)، پلاک 11 اعلام شده است. 
افتتاح بیمه تجارت نو در یزد 
دفتر بیمه تجارت نو با حضور مدیر عامل این شرکت بیمه‎‎ای در یزد آغاز به‌کار کرد. به گزارش ایسنا، دکتر «سید محمد عباس‎‎زادگان» مدیر عامل شرکت بیمه تجارت نو دیروز در جمع تعدادی از خبرنگاران با اشاره به آغاز فعالیت این شرکت بیمه از اردیبهشت سال گذشته با سرمایه اولیه 250 میلیارد تومان، اظهار کرد: خوشبختانه توانگری این شرکت پس از یک‌سال فعالیت در درجه یک تعیین شده که بیانگر پذیرش ریسک و توانایی پرداخت خسارت بالاست. وی عمده سهامداران این شرکت بیمه را
بانک تجارت، پست بانک، نفت و گاز پارسیان، شرکت سرمایه‌گذاری ایرانیان و شرکت بین‌المللی عمران رضوی ذکر کرد. این مسئول اضافه کرد: این شرکت در یکسال اخیر موفق به ارائه خدمات بیمه‎‎ای به طرح‏‏های بزرگ ملی اعم از سکوهای نفتی، انتقال انرژی به کشور عراق، برخی شرکت‏ کشتی‌رانی فعال در حوزه صادرات و برخی واحدهای تولدی بزرگ کشور شده است و در همین مدت گام‏‏های بزرگی را در این حوزه برداشته است. عباس ‎‎‌زادگان با اشاره به راه‎‎اندازی دفاتر این شرکت بیمه‏‏ای تاکنون در 10 نقطه از کشورمان اعم از شهرهای اصفهان، شیراز و همدان، ابراز امیدواری کرد که تا پایان سال نمایندگی‏‏های بیمه تجارت نو در تمام استان‎‎ها و شهرهای بزرگ کشور راه‎‎اندازی شود و در شهرهای کوچک نیز نمایندگان فروش مستقر شوند. به گفته وی، در سال گذشته اولین مجمع شرکت که جزء اولین مجامع شرکت‎‎های بیمه‏‏ای بود، برگزار و EPS یا سود هر سهم شرکت 30 تومان در نظر گرفته شد که بیانگر سلامت شرکت است چرا که در این مدت نیز شکایتی ثبت‌شده دریافت نکرده‎‎ایم. وی با بیان اینکه وظیفه شرکت‏‏های بیمه تنها دریافت حق بیمه و پرداخت خسارت نیست، بهبود ریسک و ایمنی که در کشورمان وضعیت نامساعدی نیز دارد را از اهداف بیمه تجارت نو خواند و گفت: در همین راستا تلاش داریم که از طریق ارائه آموزش‎‎های لازم و کمک به تهیه ابزارهای ریسک و ایمنی برای مشتریان خود در راستای ارتقای آن در کشور گام برداریم. مدیر عامل شرکت بیمه تجارت در این باره تصریح کرد: علاوه بر فعالیت‎‎های انجام‌شده برای ارتقا و جلب توجه جامعه به مسائل ریسک و ایمنی، اقداماتی نظیر بازدید ریسک و ایمنی از سوی کارشناسان و ارائه توصیه‎‎های لازم برای ارتقای شرایط ایمن، برگزاری کلاس‎‎های بررسی ریسک و ایمنی برای افراد و مدیران مرتبط، کمک به خرید وسایل ایمنی، اقدامات لازم برای آمادگی مقابله با حوادث جهت کاهش خسارات، نیز از سوی بیمه تجارت انجام می‎‎شود. وی شبکه پرداخت خسارت را از دیگر مزیت‎‎های این شرکت بیمه‎‎گر خواند و گفت: حدود هزار نفر در این رابطه آموزش‎‎های لازم را فرا گرفته‎‎اند و این یک گام اساسی برای این است که کارشناسان شرکت در هنگام حادثه با مراجعه به محل خسارت و بررسی و محاسبه خسارات وارده، مبالغ را به حساب خسارت‎‎دیده واریز کنند. عباس‌زادگان از تلاش برای کمک به اشتغال‌زایی در استان با ثبت‎‎نام از متقاضیان نمایندگی فروش بیمه‎‎های عمومی‌و بیمه عمر خبر داد و توضیحاتی در این باره ارائه کرد. «اکبریان» مسئول مدیریت بیمه تجارت نو در استان یزد که در ذیل منطقه مرکزی این شرکت مستقر در اصفهان نیز با ارائه توضیحاتی در این باره، اظهار کرد: در حال حاضر دفتر این نمایندگی بیمه در خیابان امام خمینی(ره)، روبه‌روی مخابرات امام(ره)، طبقه فوقانی بانک تجارت واقع شده است. 
پوشش بیمه تکمیلی درمان برای مشتریان برتر بانک سامان
بانک سامان باهدف ارائه خدمات متمایز و آسودگی خاطر مشتریان برتر، خدمت بیمه‌نامه تکمیلی درمان را عرضه می‌کند. به گزارش اداره روابط عمومی‌بانک سامان، مازیار فزونی مدیر بانکداری ویژه و اختصاصی دراین باره اظهار کرد: با توجه به نیاز و درخواست‌های مشتریان، بیمه‌نامه درمان تکمیلی را با شرایط بهتر نسبت به سال‌های گذشته ارائه خواهیم کرد. وی افزود: بر اساس این بیمه‌نامه، به درخواست مشتری برتر اعضای خانواده آنها شامل همسر و فرزندان نیز تحت پوشش درمانی شرکت بیمه سامان با بیشترین تعهدات قرار می‌گیرند. مدیر بانکداری ویژه و اختصاصی بانک سامان گفت: حق بیمه درمان تکمیلی به‌صورت کامل توسط بانک به شرکت بیمه پرداخت می‌شود و هزینه‌ای بابت آن از مشتریان واجد شرایط دریافت نخواهد شد‌. 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما