«شهرزاد»؛ موازنه بین مقوله عشق و تاریخ

کیومرث پوراحمد عنوان کرد:

«شهرزاد»؛ موازنه بین مقوله عشق و تاریخ

8 مرداد 1396 15:9

پنجمین شماره هفته‌نامه مجازی «شهرزاد» در 28 صفحه منتشر شد. این شماره از هفته‌نامه اینترنتی «شهرزاد» با یادداشتی از کیومرث پوراحمد، کارگردان، سینما درباره سریال شهرزاد آغاز می‌شود. همچنین در این شماره، گفتگو با با حسن مصطفوی، مدیر تولید سریال، شهرزاد از نگاه طراحان صحنه و لباس، نقد جعفر گودرزی، بازتاب اخبار سریال در رسانه‌ها، نظر اهالی رسانه در حوزه اقتصادی درباره شهرزاد،

پنجمین شماره هفته‌نامه مجازی «شهرزاد» در 28 صفحه منتشر شد. این شماره از هفته‌نامه اینترنتی «شهرزاد» با یادداشتی از کیومرث پوراحمد، کارگردان، سینما درباره سریال شهرزاد آغاز می‌شود. همچنین در این شماره، گفتگو با با حسن مصطفوی، مدیر تولید سریال، شهرزاد از نگاه طراحان صحنه و لباس، نقد جعفر گودرزی، بازتاب اخبار سریال در رسانه‌ها، نظر اهالی رسانه در حوزه اقتصادی درباره شهرزاد، اینفوی محسن چاوشی به مناسبت تولدش، عکس‌نوشته‌هایی از قسمت پنجم و همچنین عکس‌هایی از قسمت آینده دیده می‌شود. در یادداشت کیومرث پوراحمد که در ابتدای این شماره درج شده، آمده است: «بار‌ها اتفاق افتاده که سریال‌های نمایش خانگی را تا دو، سه قسمت دیدم و دیگر دنبال نکردم چون برایم جذابیت نداشت اما در مورد سریال «شهرزاد» این‌طور نبود. به شدت مجذوب آن شدم و مثل بقیه مردم هر هفته منتظر عرضه قسمت جدید آن بودم.» پوراحمد افزود: «زمانی که فصل دوم این سریال عرضه شد ایران نبودم و در فروشگاه نزدیک منزلمان قسمت دوم فصل جدید را دیدم و یک هفته هر روز از آنجا پیگیر قسمت اول بودم که در ‌‌نهایت در جایی پرویز فلاحی‌پور را دیدم و به من گفت قسمت اول را دارم و برات می‌آورم که خیلی لطف و مردانگی کرد و فردای‌‌ همان شب برایم فرستاد.»
حضور تهیه‌کننده‌ای دست و دل‌باز
کارگردان «شب یلدا» در ادامه افزود: «شهرزاد سریال بسیار خوبی است. در این سریال بازی‌ها، فیلمنامه، کارگردانی و... فوق‌العاده است. به نظرم مهم‌ترین نکته‌ای که موجب می‌شود تا فیلم یا سریالی موفق شود و مورد توجه مخاطب قرار گیرد، این است که مخاطب احساس کند به او احترام گذاشته شده که در مورد سریال «شهرزاد» این اتفاق به‌خوبی مشهود است. طراحی‌های دکور، لباس و لوکیشن‌های «شهرزاد» بسیار مورد توجه قرار گرفته که این موضوع نشان می‌دهد برای حسن فتحی، مخاطب بسیار مهم بوده و مطابق با سلیقه آنها، سریال را پیش برده است. این موضوع در دکور، لباس و آکساسوار هم مصداق پیدا می‌کند. اینکه تهیه‌کننده با دست و دل‌بازی خرج می‌کند و آن‌قدر درک دارد پولی را که خرج می‌کند چند برابر آن‌را در می‌آورد، در حالی که متاسفانه خیلی از تهیه‌کنندگان این درک را ندارند و فقط تمرکزشان بر این است که کار را ارزان تمام کنند.»
پرداخت غیرمستقیم تاریخ
پوراحمد در ادامه اظهار کرد: «در «شهرزاد» تاریخ بهانه‌ای می‌شود تا عشق شکل بگیرد و قصه جلو برود و این توانایی و تسلط کامل نویسندگان «شهرزاد» یعنی فتحی و ثمینی است که موازنه بین مقوله عشق و تاریخ را حفظ کرده‌اند و یکی بر دیگری قالب نمی‌شود. فتحی زیاد علاقه‌ای به پرداخت مستقیم به تاریخ ندارد. او در آثارش تنها مقطعی از تاریخ را به تصویر می‌کشد و بیشتر قصه را پیش می‌برد و تاریخ بهانه‌ای برای نشان دادن نوع پوشش، دکور‌ها و مناسبات خانوادگی و اجتماعی است. به عنوان یک سینماگر ایرانی به سریال «شهرزاد» که در بخش خصوصی ساخته شده است، افتخار می‌کنم و برای حسن فتحی و همه عوامل این مجموعه آرزوی تندرستی و موفقیت دارم.» قسمت ششم شهرزاد دوشنبه، 9 مرداد عرضه می‌شود.
در ابتدا قرار بود که اسم این سریال «روزی روزگاری عاشقی» باشد اما اسم آن به «شهرزاد» تغییر یافت. داستان سریال «شهرزاد» در دهه 1330 خورشیدی می‌گذرد و روایتی عاشقانه بر بستر تاریخ است. نغمه ثمینی و حسن فتحی، نویسندگان این مجموعه هستند که حسن فتحی، سازنده سریال‌های ماندگار «پهلوانان نمی‌میرند»، «شب دهم»، «میوه ممنوعه» ، «مدار صفر درجه» و...کارگردانی آن را نیز به عهده دارد. 
داستان سریال شهرزاد از زمان کودتای 28 مرداد به بعد اتفاق می‌افتد و بیشتر مضمونی رمانتیک دارد و می‌توان آن را ملودرامی عشقی جنایی تعریف کرد. سریال شهرزاد با هنرنمایی سه نسل از هنرمندان ایرانی، پرهزینه‌ترین سریال شبکه نمایش خانگی است که داستان عاشقانه‌ای را در تهران قدیم روایت می‌کند. داستان عاشقانه‌ای که با پیچ و خم‌های فراوان همراه است و در این میان تحولات سیاسی جامعه نیز بر آن تاثیر می‌گذارد. تحولاتی همچون کودتای 28 مرداد، برکناری مصدق، مرگ دکتر فاطمی، خفقان بعد از کودتا در میان روشنفکران و روزنامه‌نگاران و.. که همگی در ساخته و پرداخته شدن این درام تاریخی نقش دارند. 
ترانه علیدوستی، شهاب حسینی، مصطفی زمانی، رویا نونهالی، رضا کیانیان و پریناز ایزدیار بازیگران نقش‌های اصلی فصل دوم این مجموعه هستند که تا بدین جای کار توانسته مخاطبان را هر دوشنبه به تماشای قسمت جدیدی از این مجموعه بکشاند. تهیه‌کننده آن پیشتر گفته بود که مجموعه «شهرزاد» در سه فصل به تولید خواهد رسید. 

 

 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما