معتدلان باید درصحنه بمانند

معتدلان باید درصحنه بمانند

8 مرداد 1396 14:44

تحلیل‌های مختلفی دراین‌باره وجود دارد که یکی از آنها همین مسئله مورداشاره است. استعفا زمانی که فضا، فضای فشار عصبی است و توانایی انجام کاری برای بهبود شرایط وجود ندارند، مورداستفاده قرار می‌گیرد تا به این طریق در قبال پیامدها مسئولیتی نداشته باشند.

محسن غرویان
استاد حوزه و دانشگاه 
تحلیل‌های مختلفی دراین‌باره وجود دارد که یکی از آنها همین مسئله مورداشاره است. استعفا زمانی که فضا، فضای فشار عصبی است و توانایی انجام کاری برای بهبود شرایط وجود ندارند، مورداستفاده قرار می‌گیرد تا به این طریق در قبال پیامدها مسئولیتی نداشته باشند.
آیت‌الله جعفری، امام‌جمعه کرمان ظاهراً کهولت سن را دلیل استعفای خود عنوان کرده است، اما باطن مسئله را باید بیشتر واکاوی کرد. ولی استعفای آقای ناطق نوری و اعلام کناره‌گیری آیت‌الله حسن خمینی اعتراضی است تا به این طریق اعلام کنند در برابر تصمیمات مسئولیتی بر عهده ندارند.
درمجموع با کنار هم گذاشتن این حوادث احساس می‌شود مسیر اعتدال به‌خصوص در دانشگاه آزاد که توقع می‌رفت بر اساس اندیشه‌های آیت‌الله هاشمی رفسنجانی حرکت کند، رعایت نشده است و عزل و نصب‌های اخیر در آن‌یک مقدار بوی رفتارهای جناحی به خود گرفته است و دقیقاً همین مسئله منشأ تفسیر و تحلیل‌های این‌چنینی می‌شود.
به‌طور طبیعی زمانی که صحنه خالی می‌شود امکان فعالیت برای افراطیون بیشتر خواهد شد. درهرحال معتدلان امثال آقای ناطق نوری باید درصحنه بمانند و مقاومت کنند و از بیان نظرات خود پرهیز ابایی نداشته باشند تا فضا سالم و معتدل باقی بماند.
اصول‌گرایی ازهم‌پاشیده است. به‌عبارتی‌دیگر وضعیت اصول‌گرایان در انتخابات نشان داده است که آنها در درون خود هم مشکل د‌ارند و از یک محور ثابت برخوردار نیستند. تشتت آرا و اختلاف‌نظر بسیار شدید است.
باید یک خط‌بندی جدید بامعنا و مفهوم روشنی شکل گیرد تا در آن اصول‌گرایی، اصلاح‌طلبی، اعتدال و نواصول‌گرایی بر اساس گفته آقای قالیباف مشخص شود. اینها نشان می‌دهد که فضای فرهنگی و سیاسی ما احتیاج به یک پوست‌اندازی دارد و باید در آن تجدیدنظر گردد.
حجت‌الاسلام علی‌رضایی بیرجندی، امام‌جمعه بیرجند و آیت‌الله جعفری، امام‌جمعه کرمان دو امام‌جمعه‌ای میانه‌رویی بودند که استعفای آنان به‌سرعت خبرساز شد.
علت استعفای حجت‌الاسلام علی‌رضایی بیرجندی هنوز مشخص نشده و برخی رسانه‌ها آن را به اعتراضات اسفندماه جمعی از مردم بیرجند در نماز جمعه و سردادن شعارهایی علیه او ربط می‌دهند، اما باوجودآنکه گفته شد علت این کار مشکلات جسمانی آیت‌الله جعفری بوده است، فرزند او ضمن تکذیب این مسئله بر این نکته تأکید کرد که آیت‌الله جعفری تحت‌فشار دست به استعفا زده است.
در روزهای گذشته نیز خبر استعفای علی‌اکبر ناطق نوری از عضویت در هیات مؤسس دانشگاه آزاد رسانه‌ای شد، البته علی‌اکبر ولایتی، رئیس هیات‌امنای دانشگاه آزاد دراین‌باره توضیح داده است که «از آقای ناطق نوری می‌خواهیم که از این استعفا منصرف شود» اما نکته اینجاست که هر سه مستعفی از روحانیون معتدل و میانه‌رو محسوب می‌شوند که به لحاظ سیاسی به دولت روحانی نزدیک هستند و در شرایطی که برخی از تریبون‌های نماز جمعه رسماً به منتقد تند دولت تبدیل‌شده‌اند، به نظر می‌رسد تحمل چهره‌هایی میانه‌رو سخت شده و آنان نیز راهی جز استعفا نمی‌بینند.
 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما