مولاوردی از احتمال وزارت تا حذف

در حمایت از معاون زنان دولت، توفان به پا کرد

مولاوردی از احتمال وزارت تا حذف

8 مرداد 1396 14:44

الیاس حضرتی احتمال حضور وزیر زن، منتفی است

مهدخت قویدل - "کمپین حمایت توییتری از مولاوردی روز جمعه در ایران به ترند اول و ترند 28 جهانی تبدیل شد. کمپین های حمایتی توییتری در ایران معمولا برای مطالبه در مورد وضعیت  فعالین سیاسی تشکیل می‌شود، اما این بار داستان فرق می‌کند. شهیندخت مولاوردی نه زندانی سیاسی است و نه بخشی از  اپوزیسیون. وی در حال حاضر معاون زنان ریاست جمهوری ایران است. اما چه چیزی باعث شده تا حمایت از یک مسئول دولتی به طوفان توییتری تبدیل شود؟
حسن روحانی، منتخب مردم برای ریاست جمهوری دوازدهم در حال چینش کابینه جدید است. یکی از وعده های مهم انتخاباتی وی، حضور زنان در سمت های بالای مدیریتی کشور بود. چند هفته قبل صحبتی از سوی یکی از معاونان روحانی مطرح شد که در دولت دوازدهم وزیر زن نداریم و فقط سه معاون زن به نام های مولاوردی، ابتکار و احمدی پورحضور خواهند داشت. تا اینجا فقط جامعه زنان و فعالان مدنی معترض بودند که چرا باز هم وزیر زن نداریم؟
ماجرا از جایی سوال برانگیز شد که چند روز قبل، عبدالله رمضان زاده، مدیر کل سیاسی وزارت کشور در دولت اصلاحات، از عدم حضور ابتکار و مولاوردی در کابینه دولت جدید خبر داد. اینکه وی از کجا به چنین خبر موثقی دست پیدا کرده، هرگز پاسخ داده نشد. به همین دلیل در کنار توییت‌های حمایت‌گرانه از مدیریت زنان، عده‌ای از کاربران فضای مجازی با تردید به این اظهارات نگاه کردند.
 توییت‌های زیادی در این مورد مطرح شد که احتمالا دولت روحانی برای اینکه نداشتن وزیر زن در کابینه جدید را توجیه کند، این بازی رسانه ای را شروع کرده است. توییت‌هایی با این مضمون نوشته شد که دولت، جامعه زنان را به مرگ گرفته تا به تب راضی شود. حالا وزیر زن که نمی‌گذارند هیچ، اگر مولاوردی و ابتکار را هم در دولت نگه دارند، باید از آنها تشکر کنیم که هنوز هم زنی در دولت حضور دارد.
درست دو ساعت قبل از اینکه توفان توییتری در حمایت از  مولاوردی راه بیفتد، خانم مولاوردی در کانال تلگرامی خود متنی منتشر کرد و از هوادارانش خواست که توفان به پا نکنند تا رئیس جمهور با آرامش خاطر کابینه را انتخاب کند.
مولاوری به عنوان معاون زنان و امور خانواده در تلگرامش نوشته بود: "از صبح امروز موجی از حمایت‌ها در خصوص ابقای اینجانب در پست معاونت امور زنان و خانواده و ادامه حضور اینجانب در کابینه دولت دوازدهم در پی خبر مربوط به احتمال"حذف دو نفر از زنان عضو کابینه"در عرصه مجازی و مدنی شکل گرفته است. ضمن سپاس از ابراز لطف و محبت و حمایت تک تک عزیزان از طریق تماس تلفنی، ارسال پیام و راه اندازی کمپین‌های حمایت و ... ادامه این فعالیتها را ضروری نمی‌دانم و مصرانه استدعا دارد از این لحظه به حمایت‌های خود خاتمه داده تا اجازه دهیم رئیس محترم جمهوری در فضایی آرام و با در نظر گرفتن مصلحت و ملاحظات دولت، تدبیر کرده و اعضای کابینه خود را با اشراف و وقوفی که به مطالبات شما حماسه سازان 29 اردیبهشت دارند، چینش نمایند. بدیهی است تشخیص و صلاح هر چه باشد؛ چه در سنگر کابینه و چه در سنگر دیگر، اینجانب خدمتگزاری بیش نبوده و با تمام توان در کنارتان خواهم بود."
زهرااحمدی‌پور، رئیس سازمان میراث‌فرهنگی هم یکی از افراد مطرحی است که در حمایت از حضور مولاوردی در دولت توییت کرد و نوشت:"با مولاوردی تا تحقق اهداف عدالت جنسیتی، مسیر هموارتر است."
الیاس حضرتی، نماینده اصلاح طلب مجلس،  که از مطلعین نحوه چینش کابینه هم هست، در توییتی خیال جامعه زنان راحت کرده که دنبال وزیر زن نباشند. وی نوشته است: تا الان نام هیچ زنی برای وزیر شدن در دولت دوازدهم مطرح نیست. با این شرایط احتمال حضور وزیر زن منتفی است.
آنطور که شنیده‌ها بیان می‌کند، دعوا و سهم‌خواهی جناح های مختلف از روحانی در کابینه آنقدر هست که جایی برای حضور زنان نباشد. احتمالا در خوشبینانه ترین حالت همان چهار زن قبلی، مولاوردی، امین زاده، احمدی پور و ابتکار باز هم با دولت دوازدهم همکاری می‌کنند. در نهایت هم جامعه زنان یاران که رای بالایی به روحانی دادند و سهم زیادی در پیروزی وی در انتخابات داشتند، برای استفاده از زنان در سطح معاون از دولت جدید سپاسگذار خواهند بود وخدا را شکر می‌کنند.

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما