بانوی کارآفرینی که روستایش را به ثبت جهانی رساند

300 بانوی روستایی پشت چرخ زندگی؛

بانوی کارآفرینی که روستایش را به ثبت جهانی رساند

8 مرداد 1396 14:44

هنر «توبافی» خراسان جنوبی بعد از سال‌ها فراموشی توسط بانویی روستایی جانی دوباره گرفت و اکنون در راه ثبت جهانی است.

هنر «توبافی» خراسان جنوبی بعد از سال‌ها فراموشی توسط بانویی روستایی جانی دوباره گرفت و اکنون در راه ثبت جهانی است.
به گزارش مهر، توبافی در آغاز راه تنها با همکاری پنهانی 5 نفر از بانوان روستا آغاز شد. پارچه‌های بافته‌شده در نمایشگاه‌های داخلی به‌خصوص تهران مورد توجه قرار گرفت و با سودی که نصیب بافندگان شد به ادامه کار دلگرم شدند. پارچه‌بافی توانست اقتصاد خانواده‌ها را تأمین و خشکسالی‌ها را جبران کند و  بانوان خراشادی از طریق پارچه‌بافی توانستند زندگی‌شان را سروسامان بدهند.
این صنعت دیرینه علی‌رغم فراموشی چندین ساله‌اش، توسط بانویی کارآفرین از  روستای خراشاد نه تنها ثبت ملی شده بلکه این روستا و هنر بانوانش را در آستانه جهانی شدن قرار داده است.
این بانو به خوبی درک کرده است که برای موفقیت نباید در برابر سختی‌های راه، خسته شد بلکه باید همانند کوه استوار بود و مانند سیل موانع مسیر را با استقامت حذف کرد.
 بانوی توانمند و حوله‌باف خراشادی بیان کرد: کارم را از 10 سال گذشته آغاز کردم. سختی‌های زیادی را باید به جان می‌خریدم تا بتوانم در مقابل کنایه و تمسخر مردم مقاوم باشم.
فاطمه ذاکریان ادامه داد: مردم اطرافم عقیده داشتند با وجود کارخانه‌‌های بزرگ نساجی در کشور، نمی‌توانم شرکتی ورشکسته که چهار میلیون متضرر شده بود را به جایی برسانم و از دیدگاه آنها حوله‌بافی رونق چندانی نداشت.
وی با بیان اینکه با وجود این همه سختی، خودمان را هیچ‌گاه نباختیم، افزود: در سال 85 به عنوان کارآفرین نمونه استانی معرفی شده و برای 42 نفر اشتغال‌زایی کردم.
ذاکریان ادامه داد: با این موفقیت توانستم بدهی‌های شرکت را پرداخت کرده و با اشتغال‌زایی مانع مهاجرت مردم از روستا شوم.
دست دلالان صادرات حوله به آلمان قطع شد
ذاکریان با اشاره به وضعیت فروش این محصول بیان کرد: نمایشگاه به عنوان بازویی قدرتمند عمل کرده و ما توانستیم از این طریق حوله‌های خود را در سطح کشوری نیز معرفی کنیم.
این کارآفرین نمونه بیان کرد: هم‌اکنون افرادی از شهرهای بزرگ کشور مانند مشهد، یزد، قم، سبزوار، شاهرود و کرمانشاه برای فراگیری آموزش به این روستا می‌آیند.
وی با بیان اینکه صادراتی را برای نمونه به آلمان داشتیم، گفت: محصول ما در این کشور تایید شد اما به دلیل دلالی‌ها و واسطه‌هایی که در میان است، موفق به صدور نشدیم.
ذاکریان با اشاره به مشکلات پیش رو بیان کرد: باید زمینه حضور در نمایشگاه‌های خارجی فراهم شود.
مدیرعامل شرکت تعاونی روستایی زنان خراشاد ادامه داد: هزینه شرکت در نمایشگاه‌های خارجی بسیار بالا بوده و از عهده ما نیز خارج است.
وی با بیان اینکه باید با حضور در نمایشگاه‌های خارجی زمینه صادرات جهانی را فراهم کنیم، افزود: افرادی که از اسپانیا و آمریکا می‌آیند، میزان زیادی از این محصول را خریداری می‌کنند.
حوله خراشاد ثبت جهانی می‌شود
ذاکریان از راه‌اندازی صندوق واحد اعتباری در شرکت تعاونی روستایی زنان خراشاد خبر داد و گفت: این صندوق به افرادی که تمایل دارند در زمینه حوله‌بافی شروع به کار کنند، وام 500 تومانی اعطا می‌کند.
بنا به گفته مدیرعامل شرکت تعاونی روستایی زنان خراشاد، این تسهیلات بعد از مدت 10 ماه برگشت داده می‌شود.
ذاکریان با بیان اینکه در حال حاضر قریب به 300 نفر عضو زیر نظر شرکت تعاونی روستایی زنان خراشاد مشغول فعالیت در این حرفه هستند، افزود: شرکت تعاونی حوله‌های تولیدی این اعضا را خریداری کرده و از طریق نمایشگاه‌های مختلف به فروش می‌رساند.
در حال حاضر قریب به 300 نفر عضو زیر نظر شرکت تعاونی روستایی زنان خراشاد مشغول فعالیت در این حرفه هستند.
وی با بیان اینکه در سال 95 روستای خراشاد به عنوان اولین روستای حوله‌باف کشور، ثبت ملی شد، افزود: برای ثبت جهانی این روستا نیز اقداماتی در حال انجام است.
مبلمان روستای خراشاد به حوله‌بافی نزدیک می‌شود
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی در گفتگو با خبرنگار مهر بیان کرد: رشته حوله‌بافی (توبافی یا تون‌بافی) دارای قدمت تاریخی بسیار طولانی در استان بوده و نقش مهمی در خودکفایی مردم به ویژه زنان روستا داشته است.
حسین عباس‌زاده با بیان اینکه حوله‌بافی در روستای خراشاد زبانزد شده است، گفت: حوله‌بافی این روستا ثبت ملی شده و در آینده‌ای نزدیک نیز ثبت جهانی خواهد شد.
وی با اشاره به حمایت های سازمان میراث فرهنگی از صنعتگران خراسان‌جنوبی بیان کرد: سازمان مرکزی میراث فرهنگی برای حضور صنعتگران در نمایشگاه‌ها قریب به 12 میلیون هزینه می‌کند و حمایت استانی نیز می‌شوند.

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما