واکاوی علل افزایش نرخ بیکاری در خوزستان

دکتر سید عزیز آرمن بیان کرد:

واکاوی علل افزایش نرخ بیکاری در خوزستان

8 مرداد 1396 14:44

نرخ بیکاری در خوزستان به روایت مرکز آمار‌، افزایش یافته است. هر چند این روند افزایش نرخ بیکاری در برخی استان‌های دیگر نیز وجود دارد اما بنا به گفته مسئولین مربوطه از جمله استاندار، این روند در استان سیر صعودی داشته است. 

به گزارش شوشان یکی از علل و عوامل نرخ بالای بیکاری در استان و کاهش تولید، این است که استان خوزستان با وجود همه ظرفیت‌ها، در جذب سرمایه و سرمایه گذار، از گذشته تاکنون موفقیتی نداشته و به دلیل دافعه فراوان، شاهد فرار سرمایه‌های انسانی و مالی نیز از استان هستیم. 
در همین زمینه دکتر سید عزیز آرمن، اقتصاددان و رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه شهید چمران اهواز در گفتگو با شوشان، در رابطه با موانع اشتغال و تولید در خوزستان و نرخ بالای بیکاری در استان گفت: معضلات مربوط به اشتغال و تولید در سطح کشور هم وجود دارد و اندیشمندان و اقتصاددانان کشور در حال بررسی راه‌های برون‌رفت از این وضعیت هستند. باید در نظر داشت که تولید و اشتغال با هم رابطه مستقیم دارند و با حل کردن مشکل تولید می‌توان انتظار داشت که نرخ بیکاری کاهش پیدا کند. 
این اقتصاددان ادامه داد: مشکلات و موانع تولید و اشتغال در سطح استان مضاعف است، شرایط خاص استان از ابعاد مختلف محیط زیستی، فرهنگی، سیاسی و. . . شرایطی را رقم زده است که منجر به دافعه زیادی برای استان شده است‌؛ به این معنا که باعث فرار سرمایه انسانی، سرمایه مالی و اقتصادی در سال‌های گذشته از استان هستیم. 
عضو هیات علمی‌گروه اقتصاد دانشگاه شهید چمران اضافه کرد: فرار سرمایه و سرمایه‌گذار بعد از انقلاب و جنگ تحمیلی در استان شروع شده و همچنان ادامه دارد. به همین دلیل نه تنها مشکلات استان حل نشده بلکه افزایش هم پیدا کرده است، یعنی در طول سال‌های گذشته شرایط دافعه استان تشدید شده و این وضعیت موجود را رقم زده است. 
دکتر آرمن تلاش مسئولین استانی را برای غلبه کردن بر شرایط دافعه استان ناکافی دانست و افزود: علی‌رغم تلاش مسئولین استانی، شرایط نشان می‌دهد که این تلاش‌‌ها به حد کفایت نبوده است و توجه مسئولین کشوری هم در حد لازم نسبت به شرایط استان جلب نشده که مشکلات خاص استان را کاهش دهند. در چند سال اخیر فرار سرمایه‌های مالی و انسانی از استان منجر به کاهش کمی‌و کیفی سطح کارشناسی، ناکارآمدی سرمایه‌گذاری‌های ناکافی موجود، ضربه خوردن فرایند تولید و افزایش نرخ بیکاری در استان در مقایسه با استان‌های دیگر شود. 
وی ادامه داد: آمار و اطلاعات بیانگر این است که سرمایه‌های موجود در حال خروج از سطح استان هستند، بنابراین حل مشکلات و جلوگیری از فرار سرمایه نیازمند تغییر فرایند و استراتژی است. لازم است که مسئولین تلاش و پیگیری بیشتری داشته باشند تا شرایط خروج سرمایه انسانی از استان معکوس شود و در جهت جذب سرمایه به سمت استان و سپس کارآتر کردن سرمایه‌های جذب‌شده، اقدام کنند. 
رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه شهید چمران توسعه استان را نیازمند سرمایه گذاری بخش خصوصی و خارجی دانست و افزود: در کنار سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده به وسیله دولت، بخش عمده سرمایه باید از بخش خصوصی و خارجی تامین شود، زیرا استان نیازمند سرمایه گذاری در بخش زیرساخت‌ها ست که در سال‌های گذشته مستهلک شده و در آن سرمایه‌گذاری صورت نگرفته است. 
آرمن اضافه کرد: برای اینکه بدانیم سرمایه‌گذاری‌های دولتی کفاف لازم را نمی‌دهد، کافی است پروژه‌هایی که در سطح استان در جریان هستند را بررسی کرد، مثلا متروی اهواز همزمان با دیگر کلان‌شهرها شروع شده است. در حالی که متروی بسیاری از کلان شهرها راه‌اندازی شده و مردم استفاده می‌کنند اما از متروی اهواز هنوز هیچ خبری نیست. این نشان می‌دهد که در وهله اول سرمایه گذاری لازم جذب نمی‌شود و در وهله دوم آنچه جذب می‌شود به دلیل ضعف در بدنه اجرایی و کارشناسی استان تلف می‌شود. این ضعف بدنه اجرایی و کارشناسی استان نسبت به استان‌های دیگر هم به دلیل همان فرار سرمایه انسانی است که گفته شد. 
وی کارگروه‌های تولید و اشتغال در استان را دچار روزمرگی دانست و افزود: کارگروه مطرح در استان در مسائل روزمرگی افتاده است و از سطح کارشناسی لازم برخوردار نیست که موضوع را مطالعه کند و به راه حل برسد. این روزمرگی اجازه تفکر و جمع‌بندی را نمی‌دهد و باید در نظر داشت که بدنه کارگروه بسیار ضعیف است و اگر می‌توانست از عهده شرایط بربیاید نباید در این شرایط باشیم. 

 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما