محکم شدن جای پای ناتو در اروپای شرقی

محکم شدن جای پای ناتو در اروپای شرقی

8 مرداد 1396 14:44

منطقه بالکان در دهه پایانی قرن بیستم شاهد جنگ و درگیری و خشونت کم‌سابقه‌ای در اروپا بود و بالاخره با تجزیه یوگسلاوی خط مقدم بلوک شرق در برابر بلوک غرب درهم شکست و کشورهای تشکیل‌دهنده یوگسلاوی یکی بعد از دیگری استقلال گرفتند‌.

منطقه بالکان در دهه پایانی قرن بیستم شاهد جنگ و درگیری و خشونت کم‌سابقه‌ای در اروپا بود و بالاخره با تجزیه یوگسلاوی خط مقدم بلوک شرق در برابر بلوک غرب درهم شکست و کشورهای تشکیل‌دهنده یوگسلاوی یکی بعد از دیگری استقلال گرفتند‌. سه عضو باقیمانده از یوگسلاوی یعنی کوزوو و صربستان و مونته‌نگرو به پایتختی بلگراد تحت حاکمیت اسلوبودان میلوسویچ قرار گرفتند‌. ولی نا‌آرامی‌و انقلاب مخملی عرصه را بر دیکتاتور بالکان تنگ کرد و او مجبور شد از قدرت کناره‌گیری کند و برای محاکمه در دیوان بین‌المللی جنایتکاران جنگی حاضر شود‌. سقوط میلوسویچ شرایط را برای دخالت نظامی‌نیروهای ناتو فراهم کرد و این نیروها بعد از جنگی خونین، کوزوو را از دو منتطقه دیگر جدا کردند. یوگسلاوی به صربستان و مونته نگرو تغییر نام داد ولی در آخر این دو‌گانه نیز تجزیه شد و دیگر نامی‌از یوگسلاوی باقی نماند‌. بالکان که روزگاری حیاط خلوت شوروی بود‌، حالا خبر می‌رسد که کشورهای تجزیه شده از یوگسلاوی و کشورهای اروپای شرقی با نیروهای ناتو تمرین‌های نظامی‌می‌کنند و همه آنها منتظرند تا به عضویت اتحادیه اروپا در آیند‌. این تحولات در حالی است که اوکراین و شبه‌جزیره کریمه مدتی به محل تداخل نیروهای ناتو و ارتش روسیه تبدیل شده است. در حالی‌که ناتو و اتحادیه اروپا روز به روز بیشتر به سمت شرق متمایل می‌شود، روسیه شبه‌جزیره کریمه و شرق اوکراین و موضوع تامین انرژی اروپا را گرو گرفته است تا بتواند در برابر زیاده‌طلبی‌‌های غرب از خود مقاومت نشان دهد. به گزارش ایرنا، ارتش مقدونیه برای اولین بار در رزمایشی تحت عنوان «صابر نگهبان 2017» که در رومانی، بلغارستان و مجارستان برگزار می‌شود، شرکت می‌کند و در دومین رزمایش هم به نام «دراگون گاردیان» که در منطقه نظامی‌کریووالاک در جنوب مقدونیه انجام می‌شود، حضور فعال خواهد داشت. 
در حال حاضر حدود 300 سرباز آمریکایی برای انجام تمرینات نظامی‌از بلغارستان وارد مقدونیه شده‌اند. 
رزمایش صابر گاردیان 2017، رزمایش نظامی‌سالانه نیروهای چند‌ملیتی ناتو به رهبری نظامیان آمریکایی است که از سال 2013 هر سال در ماه ژوئیه در سراسر بلغارستان، مجارستان و رومانی انجام می‌شود و مقدونیه از امسال برای اولین بار به این تمرینات ملحق شده است. 
مقدونیه از جمهوری‌های برآمده از یوگسلاوی سابق است که تلاش می‌کند در آینده نزدیک به عضویت پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در آید. همچنین این کشور بالکان غربی مانند دیگر کشورهای این منطقه خواهان عضویت در اتحادیه اروپاست. 
حدود 500سرباز از نیروهای پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و کشورهای عضو «طرح مشارکت برای صلح» از 24 تیر در حضور «پتر پاول» مقام ارشد ناتو و «کلاوس یوهانیس» رئیس‌جمهوری رومانی، رزمایش نظامی‌را با هدف هماهنگی نیروها و تبادل تجارب نظامی‌شروع کردند. 
رزمایش نظامی‌در رومانی در چارچوب رزمایشی بزرگ تحت عنوان صابر نگهبان 2017 به فرماندهی اروپا و آمریکا در اروپای‌شرقی با شرکت 25 هزار نیرو از بیش از 20کشور عضو ناتو و همچنین کشورهای مشارکت برای صلح شروع شده و در بیستم ژوئیه پایان یافت. 
همچنین 79 سرباز از ارتش صربستان نیز در رزمایش صابر نگهبان 2017که در مناطقی در کشورهای مجارستان، رومانی و بلغارستان انجام شد، شرکت داشتند. 
گفته شده است که هدف از این رزمایش، افزایش قابلیت همکاری ارتش‌های کشورهای شرکت‌کننده و نشان دادن عزم راسخ و آمادگی آنان برای حمایت از امنیت و ثبات منطقه دریای سیاه بوده است.  

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما