شخص رئیس جمهور تصمیم نهایی را درباره کابینه می‌گیرد

اسحاق جهانگیری:

شخص رئیس جمهور تصمیم نهایی را درباره کابینه می‌گیرد

8 مرداد 1396 14:44

معاون اول رئیس جمهور گفت: شخص رئیس جمهوری مسئول انتخاب کابینه است و خودش تصمیم می‌گیرد البته از رهبر معظم انقلاب وهر کجا که لازم باشد، مشورت می‌گیرد اما بالاخره تصمیم نهایی برای انتخاب کابینه شخص رئیس جمهوری است. 

به گزارش ایرنا، اسحاق جهانگیری روز شنبه در نشست مشترک اعضای شورای ملی گفتگوی دولت و بخش خصوصی افزود: به فضل الهی تاکنون به گونه‌ای با دنیا پیش رفته‌ایم که اقدام آمریکا نتوانسته شرایط ایران را در فضای بین المللی به خطر بیندازند. 
وی تصریح کرد: ما انتخابات بسیار بزرگ و باشکوهی پشت سر گذاشتیم، نیازهای جدی جامعه و مطالبات گسترده مختلف قشرهای مختلف در جریان انتخابات به وضوح اعلام شد که این مطالبات پیش روی مسئولان نظام است، این جور نیست که اگر به مطالباتی پاسخ ندهیم معنای آن این است که از ذهن مردم حذف شده است، این مطالبات متراکم می‌شود تا در فرصت دیگری با شدت بیشتری مطرح می‌شود. 
وی ادامه داد: ما باید به ویژگی‌های جمعیت کشور توجه جدی داشته باشیم، اینکه گفته می‌شود جمعیت ایران جوان است، نمی‌شود متناسب با جمعیت غیرجوان به مطالبات آنها فکر کرد، باید بررسی کرد که مطالبات جامعه جوان چیست و برای حل آن تلاش کرد. 
معاون اول رئیس جمهوری همچنین گفت: گفته می‌شود حمعیت شهری کشور به شدت در حال افزایش است، حتما یکی از ویژگی‌های جمعیت شهری مطالبات متناسب با شرایط شهرنشینی طلب می‌کند. 
جهانگیری افزود: می‌گوییم مشارکت زنان در بخش‌های مختلف در دانشگاه‌ها و در فضای اقتصادی افزایش پیدا کرده است، وقتی جمعیت زنان در بخش‌های مختلف حضور می‌یابد این جمعیت مطالبات خود را دارد. 
جهانگیری افزود: ما مسائل و چالش‌ها و ابر چالش‌هایی پیش رو داریم، ما در زمینه‌های مختلف هم مسائلی داریم که باید به صورت جدی به آن بپردازیم و هم چالش‌هایی داریم که باید به آن پرداخته شود. 
وی ادامه داد: در مقابل چالش‌ها، فرصت‌هایی نیز در کشور وجود دارد، یکی از مهم ترین فرصت‌ها امید و اعتمادی است که در مردم وجود دارد و این بزرگترین سرمایه‌ای است که می‌تواند کشور را برای عبور از چالش‌ها و ابر چالش‌ها و مقابله با شرایط منطقه‌ای کمک کند. 
وی ادامه داد: مردم خودشان احساس می‌کنند در انتخابات حضور یافتند و کسی را که می‌خواستند انتخاب کردند لذا اعتماد دارند که وی قادر است مشکلات آنان را حل کند و ما باید از این فرصت استفاده کنیم. 
معاون اول رئیس جمهوری گفت: همچنین امنیت کشور مثال زدنی است که به رغم ناامنی‌های منطقه، ایران امن است. 
معاون اول رئیس جمهوری گفت: همه قبول داریم برای عبور از چالش‌ها باید دولت قوی شکل بگیرد که میدان دار اصلی حل مسائل است اما وقتی می‌خواهیم دولت قوی شکل بگیرد همه باید در این مسیر دولت را همراهی کنیم. 
جهانگیری افزود: بخش خصوصی قوی حتما یکی از موضوعاتی است که همه بر آن توافق دارند. 
معاون اول رئیس جمهوری همچنین گفت: ما برای حل مسائل مردم باید باهمدیگر به صورت جدی همکاری کنیم. در بسیاری از مسائل می‌توانیم با توافق و تفاهم حرکت کنیم. 
معاون اول رئیس جمهوری گفت: دولت دوازدهم به‌زودی تشکیل خواهد شد که امیدواریم همان‌طور که مردم اعتماد کردند و رای بالایی به دکتر روحانی دادند ایشان نیز با مشورت‌ها تصمیم بگیرد. 
جهانگیری افزود: شخص رئیس جمهوری مسئول انتخاب کابینه است و خودش تصمیم می‌گیرد البته از رهبر معظم انقلاب وهر کجا که لازم باشد، مشورت می‌گیرد اما بالاخره تصمیم نهایی برای انتخاب کابینه شخص رئیس جمهوری است. 
وی ادامه داد: وقتی رئیس جمهوری وزرا را پیشنهاد می‌دهد به معنای آن است که خودش تصمیم گرفته این وزرا را انتخاب کند. 
معاون اول رئیس جمهوری اظهارکرد: ان‌شاء‌الله رئیس جمهوری کابینه مناسبی انتخاب خواهد کرد و من امیدوارم کابینه قادر باشد هم با بخش خصوصی خوب کار کند و هم برای عبور از چالش‌ها برنامه داشته باشد. 
جهانگیری افزود: تا روزی که کابینه دوازدهم تشکیل می‌شود اعضای دولت فعلی باید با تمام وجود کار کنند، اگر رئیس جمهوری مصلحت دید که ما باید در دولت بعد همراه باشیم حتما کمک خواهیم کرد.  
مصطفی میرسلیم از اجماع در اصول‌گرایان و شکست آنها در انتخابات می‌گوید :
روحانی از خواننده ربنا حمایت کرد، رئیسی از ...
گروه سیاسی- اصول‌گرایان با یک نامزد به میدان می‌آیند یا با چند نامزد؟ قفل اجماع اصول‌گرایی سرانجام باز می‌شود یا نه؟ اینها مهم‌ترین سوالاتی بود که از ماه‌ها قبل از انتخابات در مورد جریان اصول‌گرایی در محافل سیاسی و رسانه‌ای کشور شنیده می‌شد. اصول‌گرایان اما سرانجام با دو نامزد به انتخابات آمدند. آنها البته با راه‌اندازی جبهه متحد اصول‌گرایان گام‌های مهمی برای اجماع برداشتند و سرانجام محمد‌باقر قالیباف در آخرین روزهای تبلیغات انتخاباتی به نفع ابراهیم رئیسی کنار رفت. مصطفی میرسلیم نامزد حزب موتلفه و نماینده اصول‌گرایان سنتی اما در صحنه باقی ماند. او دو ماهی بعد از انتخابات این روزها به بیان دیدگاه‌های خود در مورد جریان اصول‌گرایی و البته ماجراهای انتخابات مشغول است. او دیروز و در جمعه فعالان سیاسی اراک برخی از مسائل مربوط به باقی ماندن در صحنه انتخابات را بیان کرده است. در میان دلایل مورد اشاره او اما ماجرای دیدار حجت‌الاسلام رئیسی با یک خواننده زیرزمینی مطرح شده است. امری که احتمالا می‌تواند نمادی باشد از مسائلی که اصول‌گرایان سنتی در مورد آن تساهلی ندارند. این در حالی است که خواننده مورد اشاره بعد از انتخابات هم جایگاه خود را در میان برخی از اصول‌گرایان از دست نداده است!
به گزارش ایلنا، میرسلیم در این نشست گفت : اشکالی در کار دوستان ما و فعالان جمنا بود که فکر می‌کردند اگر کناره‌گیری صورت بگیرد آرا به سبد آقای رئیسی اضافه می‌شود. طیفی که قالیباف را قبول داشتند او را شخصا قبول داشتند و وقتی قالیباف کنار رفت رای او به سمت آقای روحانی رفت و عده‌ای هم رای ندادند. آقای روحانی آنقدر مردم را از آقای رئیسی ترسانده بود که مردم از ریاست‌جمهوری او وحشت داشتند.‌‌ همان موقع هم من به خبرنگار گفتم کنار رفتن ایشان خیلی حیف شد. این از سر دلسوزی برای آقای قالیباف نبود چون من به ایشان انتقادات زیادی داشتم و گفتم بعضی تصمیمات قالیباف نه برای تهران که برای کشور بد است.
میرسلیم افزود: اشتباه دیگر این بود که روز پنج‌شنبه اعلام کردند میرسلیم انصراف داده است. من به 16 دانشگاه برای سخنرانی رفته بودم و در همه این سخنرانی‌ها جنجال و شلوغ بود و در این برنامه‌ها بسیاری دانشجویان می‌گفتند اگر شما انصراف دهید یا رای نمی‌دهیم یا به روحانی رای می‌دهیم. من دیدم با این منطق اشتباه است که انصراف دهم و انصراف من آب به آسیاب روحانی بود. اما متاسفانه این اشتباه انجام شد و بیانیه موتلفه منتشر شد. من افسوس خوردم که زحمت بچه‌های موتلفه هدر رفت. حرمت این زحمت‌ها باید حفظ می‌شد. برای ما که رای اصالت نداشت، گفتمان حق اصالت داشت.
وی افزود: من خودم به جهانگیری ایراد می‌گرفتم شما چرا نامزد شدی وقتی می‌خواستی انصراف دهی؟ بعد خودم اگر انصراف می‌دادم این تناقض بود اما متاسفانه بیانیه حزب را همه دیدند اما بیانیه تکذیب مرا کسی ندید.
عضو موتلفه اسلامی به جلسه روز چهارشنبه شورای مرکزی حزب موتلفه اشاره کرد و گفت: در جلسه شورای مرکزی گفتم آیا کسی را پیدا کردید که اصلح است؟ که به اتفاق آرا به من گفتند شما اصلح هستید. بعد پرسیدم آیا مصلحت نظام این است که من کنار بروم؟ که رای گیری کردند و گفتند آقای میرسلیم خودت تشخیص بده که کنار بروی یا بمانی. من از اعضای موتلفه خواستم دیداری با آقای رئیسی داشته باشم که از من دعوت کرده بودند و بعد تصمیم بگیرم. رفتم خدمت آقای رئیسی و آقایی کنار ایشان بود. رفیق من گفت ایشان آقای تتلو هستند.

وی افزود: من سلام و علیکی با ایشان کردم و با خودم گفتم این چه کاری بود آقای رئیسی کرد؟ آقای روحانی می‌رود با آقای شجریان که در ماه رمضان ربنا می‌خواند و آقای رئیسی می‌رود با تتلو که تصاویرش با آن وضع در اینترنت پخش شده بود. بعد به ما می‌گفتند تتلو توبه کرده! مگر این روش تبلیغ است؟ الان این توبه کرده می‌خواهد از شما دفاع کند؟ در دلم گفتم کار تمام شد و آقای رئیسی از این کار ضربه خورد.
نامزد موتلفه درباره دیدار روز آخر با رئیسی، دیگر نامزد انتخابات گفت: درباره انصراف به ایشان گفتم نظر شما چیست؟ من یقین دارم عده‌ای از جوانان و دانشگاهیان هستند که اگر من انصراف دهم به شما رای نمی‌دهند. آقای رئیسی گفت بله مردم خیابان شاید حرف گوش کنند اما دانشگاهیان، اگر انصراف دهید به سمت من نمی‌آیند و اشتباهی که درباره قالیباف پیش آمد درباره من تکرار نشود.
میرسلیم تصریح کرد: یکی از مسائلی که دل مرا قرص کرد تاکید آقا بر حضور سلایق مختلف در انتخابات بود. من احساس کردم که آقا منظورشان من است چون اگر من می‌رفتم فضا دو قطبی می‌شد چون آقای هاشمی‌طبا گفته بود به آقای روحانی رای می‌دهد.

 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما