مسیریابی درست دولت دوازدهم در اقتصاد

مسیریابی درست دولت دوازدهم در اقتصاد

7 مرداد 1396 14:53

دولت یازدهم در حالی میراث‌‌دار مشکلات و محدودیت‌های دولت قبلی بود که در 4 سال آینده دولت دوازدهم نیز بخشی از این مشکلات را دارد و با بحران‌هایی روبه‌رو است.

امیر افسردیر
دولت یازدهم در حالی میراث‌‌دار مشکلات و محدودیت‌های دولت قبلی بود که در 4 سال آینده دولت دوازدهم نیز بخشی از این مشکلات را دارد و با بحران‌هایی روبه‌رو است. برکسی پوشیده نیست که رسیدن به توفیق اقتصاد،راهگشای مسائل کشور است و باید به این موضوع که حیطه وسیعی را شامل می‌شود، توجه ویژه‌ای کرد؛ توجهی که در 4سال گذشته نیز به خوبی اجرا شد. چالش اصلی اقتصاد ایران درحال‌حاضر موضوع اشتغال است که رفع مشکل بیکاری و فراهم شدن زمینه اشتغال‌زایی انتظار عامه بوده و خواهد بود. انتظار بعدی رفع رکود بخش اقتصاد اعم از تولید، توزیع و تجارت است که برخی معتقدند از رکود خارج شده‌ایم و به سمت رونق در حال حرکت هستیم و برخی دیگر براین باور هستند خروج از رکود یک ضرورت است و هنوز از آن خارج نشده‌ایم.
در این مسیر اقدامات خوبی انجام شد که نشان از جدیت در پرداختن به مسائل اقتصادی دولتمردان داشت و مصداق آن نیز تحقق تورم تک‌رقمی و ثبات قیمت‌ها به‌ویژه نرخ ارز بود که حالا در دوره 4ساله بعدی باید به تک نرخی شدن ارز توجه شود. اگر می‌خواهیم در اقتصاد کلان به توسعه و پیشرفت برسیم باید نگاه کلان هم داشته باشیم. اقتصاد کلان یکی از مشکلات اساسی در مسیر حرکت دولت است که البته به درستی نیز در همان مسیر در حال حرکت است تا موانع را یکی پس از دیگری از میان بردارد. دولت در واقع در حال فراهم کردن زیرساخت‌هاست و با همین شیوه به توفیق در دولت دوازدهم نیز منجر خواهد شد؛ زیرا دولت دوازدهم دنباله‌روی سیاست‌ها و برنامه‌های دولت کنونی خواهد بود. در دولت دوازدهم باید مسائل و مشکلات را با نگاه وسیع‌تر، منطقی‌تر و جدی‌تر بررسی کرد. 
اگر قرار است دریچه امیدی برای مردم باز و اقتصاد از این وضعیت خارج شود، چاره‌ای جز ورود درست و به‌جای دولت به مسائل و در واقع مسیریابی درست وجود ندارد. در زمان انتخابات نیز وعده‌های بسیار درستی در حوزه اقتصادی از سوی آقای روحانی ارائه شد که حالا با نزدیک شدن به معرفی گروه اقتصادی کابینه و ارائه برنامه‌ها باید گفت الوعده وفا. به هر حال باید بدانیم بازنگری و اصلاح اقتصادی میسر نمی‌شود مگر با جدیت دولت و دولتمردان که رئیس‌جمهوری منتخب نیز به خوبی آن را درک کرده است. دولت دوازدهم باید از شرایط پیش‌آمده در اقتصاد بهترین استفاده و از ریل‌گذاری‌های انجام‌‌شده در دولت یازدهم به سود اقتصاد و رونق و توسعه ملی بهره ببرد.
با این همه هرچند تولید می‌تواند چندین بعد مثبت دیگر هم داشته باشد، اما ما به دنبال تولیدی هستیم که بتواند در کشور اشتغال پایدار ایجاد کند. به هر حال یکی از بحران‌ها اصلی کشور، مسئله اشتغال جوانان جویای کار و استعدادهای بالقوه کاری است، بنابراین پرداختن به مقوله تولید در این بخش پررنگ‌تر خواهد بود. در این میان، توجه بیشتر به بازار داخلی می‌تواند برای پرداختن به موضوع تولید دستاورد بهتری داشته باشد؛ درنتیجه توجه به الگوی مصرف داخلی و تحریک تقاضای واقعی داخلی برای مصرف کالاهای ایرانی می‌تواند گام نخست برای یک تولید باکیفیت و پایدارتر در حوزه صنعت باشد. در واقع با تحرک بازار داخلی و هدایت افکار عمومی به سمت استفاده از کالای داخلی، محصولات از کیفیت بیشتری برخوردار می‌شوند و می‌توان حضور بهتری در بازارهای هدف داشت.

 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما