هشدار خاموشی در پایتخت و 4 استان دیگر

روند مصرف برق همچنان رو به افزایش است

هشدار خاموشی در پایتخت و 4 استان دیگر

7 مرداد 1396 14:53

روند مصرف برق در ماه‌های ابتدایی سال‌جاری بیش از 10 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته که در صورت تداوم این رشد صنعت برق را با مشکلات عدیده‌ای مواجه خواهد کرد. براساس آمارهای موجود قدرت عملی نیروگاه‌ها در بالاترین حد خود در زمان پیک کمتر از 60 هزار مگاوات است، بنابراین تداوم رشد پیک معنایی جز راه رفتن روی لبه تیغ نخواهد داشت.

گروه اقتصادی: روند مصرف برق در ماه‌های ابتدایی سال‌جاری بیش از 10 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته که در صورت تداوم این رشد صنعت برق را با مشکلات عدیده‌ای مواجه خواهد کرد. براساس آمارهای موجود قدرت عملی نیروگاه‌ها در بالاترین حد خود در زمان پیک کمتر از 60 هزار مگاوات است، بنابراین تداوم رشد پیک معنایی جز راه رفتن روی لبه تیغ نخواهد داشت. معاون برق و انرژی هفته گذشته اعلام کرد چنان که بنا باشد در سال آینده نیز ما شاهد چنین رشدی در مصرف برق باشیم باید بیش از 20 هزار میلیارد تومان در سال آینده جهت تأمین چنین مصرفی در صنعت برق سرمایه‌گذاری کرد. این در حالی  است که کل درآمد حاصل از فروش برق در سال گذشته 15 هزار میلیارد تومان بوده است. قابل تأمل اینکه بیش از 20 هزار مگاوات برق مصرفی در زمان پیک مربوط به وسایل سرمایشی است که ارزش افزوده برای کشور نخواهد داشت و معنایی جز هدر‌رفت سرمایه‌ها ندارد.
از مدت‌ها قبل با نزدیک شدن فصل گرما، مسئولان وزارت نیرو درصدد برنامه‌ریزی برای کاهش پیک برق مورد نیاز هستند در حالی که کارشناسان معتقدند تا زمانی که تعرفه نادرست برق به‌عنوان ریشه عدم توسعه صنعت برق مورد توجه قرار نگیرد، این قبیل مشکلات ادامه دارد. در سال‌های گذشته هم مسئولان با نزدیک شدن فصل تابستان همواره سیاست‌های مشابهی را برای گذر از پیک مصرف برق اتخاذ کرده‌اند. درخواست از مردم برای صرفه‌جویی در مصرف برق، تلاش برای ورود ظرفیت‌های جدید نیروگاهی به مدار، مذاکره برای کاهش مصرف برق توسط مصرف‌کنندگان بزرگ برق و خرید برق از بخش خصوصی به‌عنوان راهکاری برای گذر از دوران مصرف پیک معرفی شده است اما کارشناسان معتقدند تا زمانی که تعرفه نادرست برق به‌عنوان ریشه عدم توسعه صنعت برق مورد توجه قرار نگیرد، کشور هر ساله شاهد مشکلاتی در تامین برق در تابستان خواهد بود.
خاموشی نظام‌مند در تابستان نداریم
پیش‌تر وزیر نیرو با بیان اینکه خاموشی نظام‌مند نداریم، گفت: نه تنها کمبود تولید برق نداریم بلکه هزار و 300 مگاوات صادرات برق داریم، بنابراین اکنون تولید برق در کشور به اندازه کافی وجود دارد. حمید چیت‌چیان افزود: به‌طور متوسط حدود 7.5 درصد افزایش مصرف برق را از ابتدای سال تاکنون نسبت به مدت مشابه پارسال داشتیم اما مصرف صنعتی ما 11.3 درصد افزایش یافت که این نشان می‌دهد چرخ صنعت به حرکت درآمده و تولیدات افزایش یافته است. وی با اشاره به اینکه میزان و توان مصرفی برق کشور 55 هزار مگاوات است، ادامه داد: اگر این موضوع مدیریت نمی شد، اکنون به 60 هزار مگاوات می‌رسید.
چیت‌چیان افزود: با همکاری و هماهنگی صنعت سپس کشاورزان و بعد مردم، توانستیم بیش از 3 هزار و 800 مگاوات بار و مصرف برق را مدیریت کنیم. وزیر نیرو اضافه کرد: از ابتدای سال با صنایع قرارداد بستیم تا اگر آنها تعطیلات تابستانی یا اورهال دارند دقیقاً در فصلی انجام دهند که اوج مصرف برق است. چیت‌چیان گفت: با کشاورزان متعددی هم در سراسر کشور قرارداد بستیم که اگر آنها بین ساعت 12 ظهر تا 16 پمپ‌های آب خود را خاموش کنند در عوض مقدار برق مصرفی آنها در 20 ساعت بقیه شبانه‌روز را مجانی حساب کنیم زیرا آنها همکاری کردند تا مصرف برق را در اوج، کنترل کنیم.
احتمال خاموشی در 5 استان کشور
در همین حال روز گذشته معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر گفت: با توجه به اینکه طبق اعلام سازمان هواشناسی از هفته آینده یک موج گرمای هماهنگ وارد کشور می‌شود، در استان‌های تهران، خوزستان، مازندران، کرمانشاه و ایلام در صورت عدم رعایت مدیریت مصرف شاهد خاموشی خواهیم بود. محمودرضا حقی‌فام در گفتگو با ایسنا، با بیان اینکه ورود موج گرمای هماهنگی در کشور می‌تواند مشکلاتی را برای تأمین برق ایجاد کند، اظهار کرد: زمانی که یک قسمت از کشور به‌طور مثال شمال کشور و یا جنوب کشور گرم شود مشکلی برای تأمین برق به وجود نمی‌آید، اما زمانی که موج گرما به صورت هماهنگ در سراسر کشور وارد شود، نگرانی برای تأمین برق به‌وجود می‌آید. وی ادامه داد: در حال حاضر این نگرانی وجود دارد که میزان بار مورد درخواست شبکه سراسری همزمان در تمام کشور افزایش پیدا کند، لذا انتظار ما این است که از روز شنبه (امروز) تا آخر هفته به خصوص چهار روز آخر که با یک رشد بار فزاینده روبه‌رو خواهیم شد، مردم به مدیریت مصرف توجه بیشتری داشته باشند.
معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر با بیان اینکه علاوه بر نگرانی برای تأمین برق نگرانی برای ایجاد فشار و مشکل برای آسیب رسیدن به شبکه وجود دارد، عنوان کرد: ممکن است در هفته آینده شبکه دچار افت ولتاژ شود یا ظرفیت خطوط و ترانسفورماتورها اجازه تأمین برق را به طور کامل ندهد. وی تأکید کرد:‌ تمام تلاش ما این است که نگذاریم وجود بار انرژی زیاد در شبکه موجب آسیب به تجهیزات برقی شود اما برای این کار آنچه بیش از اندازه احساس می‌شود مدیریت مصرف است به طوری که می‌توان گفت با 4000 مگاوات مدیریت مصرف از سوی مشترکان خانگی و تجاری این مشکل به طور کامل برطرف خواهد شد. حقی‌فام با اشاره به اقدامات انجام‌شده برای مدیریت مصرف در بخش صنایع، عمومی و کشاورزی گفت: براساس اقدامات صورت‌گرفته تاکنون 4000 مگاوات در این بخش‌ها مدیریت مصرف صورت گرفته و بیش از این نیز امکان فشار به این بخش‌ها وجود ندارد، بنابراین انتظار داریم که بخش‌های خانگی و تجاری در این زمینه کمک کنند.
معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر همچنین با بیان اینکه بیشترین تمرکز بخش خانگی باید در پیک روز یعنی از ساعت 12 ظهر تا چهار بعدازظهر باشد، اظهار کرد:‌ اگر مشترکان بتوانند در این ساعات میزان مصرف خود را به حداقل برسانند، مشکلی برای تأمین برق وجود نخواهد داشت. به گفته حقی‌فام بیشترین نگرانی‌ها برای استان تهران و خوزستان است چرا که اگر مدیریت مصرف در این دو استان صورت نگیرید احتمال خاموشی در این مناطق بسیار زیاد است.
با توجه به اینکه طبق اعلام سازمان هواشناسی از هفته آینده یک موج گرمای هماهنگ وارد کشور می‌شود، در استان‌های تهران، خوزستان، مازندران، کرمانشاه و ایلام در صورت عدم رعایت مدیریت مصرف شاهد خاموشی خواهیم بود، همچنین علاوه بر نگرانی برای تأمین برق، نگرانی برای ایجاد فشار و مشکل برای آسیب رسیدن به شبکه وجود دارد.

 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما