وضعیت آموزش و پرورش مطلوب نیست

وضعیت آموزش و پرورش مطلوب نیست

7 مرداد 1396 14:53

کمتر از 60 روز دیگر مدارس دوباره رسما فعالیت خود را شروع می‌کنند. اما در این میان جز کارهای کلیشه‌ای کار جدیدی برای آماده‌سازی مدارس ندیده و نمی‌بینیم. انتظاری هم نداریم. مدیران ارشد سازمان آموزش و پرورش که شعارهای زیبایی مانند «مدرسه خوب ساختنی است» سر می‌دهند، خود هیچ اقدام جدی برای ساختن مدرسه خوب نکرده و نمی‌کنند. اما چرا؟

مهدی غفارزاده
کمتر از 60 روز دیگر مدارس دوباره رسما فعالیت خود را شروع می‌کنند. اما در این میان جز کارهای کلیشه‌ای کار جدیدی برای آماده‌سازی مدارس ندیده و نمی‌بینیم. انتظاری هم نداریم. مدیران ارشد سازمان آموزش و پرورش که شعارهای زیبایی مانند «مدرسه خوب ساختنی است» سر می‌دهند، خود هیچ اقدام جدی برای ساختن مدرسه خوب نکرده و نمی‌کنند. اما چرا؟
 این پرسشی است که از خود این بزرگواران باید داشته باشیم. سال گذشته آذرماه بود که دفاتر کلاسی بین مدارس توزیع شد. دفاتری که کمترین تغییری نسبت به سال قبل نداشتند! سازمانی که نمی‌تواند یک موضوع ساده مانند رساندن دفاتر در ابتدای سال را برنامه‌ریزی کند، چگونه می‌خواهد فرزندان این کشور را برای مدیریت‌های کلان کشوری آماده کند؟ تاثیر این اقدام ساده بر بی‌نظمی ‌مدارس و مهم‌تر از آن آموزش بی‌نظمی ‌به دانش‌آموزان را می‌توان تصور کرد؟ بقیه تراژدی آماده سازی مدارس بماند. کلاس‌های نامناسب، امکانات ناقص و. . . . . بگذریم! کاری که تا کنون مجبور بودیم در مقابل آموزش و پرورش کشور انجام دهیم. 
 اما از همین مدیران ارشد سازمان می‌پرسیم که مدیران یک آموزش و پرورش خوب چه ویژگی‌هایی دارند؟ آیا مدیران کنونی آموزش و پرورش این ویژگی‌های مطلوب را دارند؟ اگر دارند (که ان‌شاء‌الله داشته باشند)چرا وضعیت آموزش و پرورش ما مطلوب نیست؟ اگر مدیران ارشد ویژگی مدیران مطلوب را ندارند، چرا در این جایگاه قرار گرفته‌اند؟ 
مدیران ارشد سازمانی عادت دارند تا سخن از کمبود‌ها می‌شود، فرافکنی کنند و از حقوق و مزایای ناچیز معلمان بگویند. از مدیران استانی انتظار افزایش درآمد نمی‌رود؛ چرا که این امر در حیطه اختیارات وزارتی است؛ اما انتظار کاهش هزینه‌های زندگی فرهنگیان انتظار بجایی است که مستقیما به خود این افراد و نحوه مدیریت آنان برمی‌گردد. مثلا با ایجاد مراکز درمانی و رفاهی مجهز و گسترده و درخور جایگاه فرهنگیان می‌توانستند بخشی از هزینه‌های این عزیزان را کاهش دهند. اقدامات اندکی هم که صورت گرفته و هنوز نتیجه نداده که با چقدر هزینه تا همین‌جای کار را رساندند؟ مقوله بهره‌وری در آموزش و پرورش که برای خود دردی جداگانه است. 
 امیدوارم امسال لااقل امسال و برای یک بار فقر مدیریت زمان این مدیران برجسته استانی موجب شود دفاتر کلاسی سر وقت به مدارس برسد. اگر چه. . .    
برجام زمینه تعامل با 30 بانک خارجی را فراهم کرد
مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران گفت: برجام موجبات فعال شدن حساب‌های بلوکه‌شده و فراهم شدن زمینه تعامل این بانک با 30 بانک خارجی را فراهم کرد. علی صالح‌آبادی روز پنج‌شنبه در دومین نشست روسا و هیات نمایندگان اتاق‌های بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی منطقه شمال غرب کشور در همدان بیان کرد: پیش از اجرایی شدن برجام و در جریان تحریم بانکی بیشترین آسیب به بانک توسعه صادرات وارد شد. وی توضیح داد: ماهیت بانک توسعه صادرات فعالیت ارزی است نه ریالی، بنابراین پیش از اجرایی شدن برجام حتی یک حساب فعال در بانک خارجی نداشتیم در حالی که هم اینک این بانک با 30 بانک خارجی تعامل برقرار کرده است. وی بیان کرد: لیست بانک‌ها و توضیح تعاملاتی که بر هر بانک خارجی انجام می‌شود در اختیار شعب استانی قرار گرفته تا مراجعه‌کنندگان به بانک توسعه صادرات بدانند با چه بانک‌هایی مراوده داریم و چه نوع رابطه‌ای برقرار است. مدیر عامل بانک توسعه صادرات ایران تاکید کرد: افزایش صادرات غیر نفتی یکی از رویکردهای راهبردی این بانک است چون بی‌توجهی به این موضوع در دیگر کشورها موجب قرار گرفتن اقتصاد آنها در لبه پرتگاه شده است. صالح‌آبادی داشتن تفکر صادراتی در کشور را امری بسیار مهم دانست و تاکید کرد: باید نه تنها در بانک‌ها بلکه تمامی‌ارگان‌ها تفکر صادراتی حاکم شود. وی مولفه‌هایی نظیر نرخ ارز، مقررات صادراتی، مسائل گمرکی و تعرفه‌ای را برای تقویت حمایت از تولید و صادر‌کنندگان پر اهمیت برشمرد. وی با ذکر اینکه بانک توسعه صادرات یکی از کم شعبه‌ترین بانک‌های کشور است، گفت: از سال 86 سرمایه بانک توسعه صادرات که 2500 میلیارد تومان بوده افزایشی نداشته است، هر چند سال گذشته یک هزار میلیارد تومان سرمایه در اختیار بانک قرار داده شد ولی این پرداختی به صورت نقدی نبود. مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران اظهار کرد: حدود 80درصد تسهیلات پرداختی توسط این بانک معادل 14 هزار میلیارد تومان ارزی و 20 درصد معادل سه هزار میلیارد تومان ریالی است. صالح‌آبادی اظهار کرد: 800 میلیارد تومان سال گذشته از محل صندوق توسعه ملی سپرده ریالی در قالب تسهیلات جذب شد و مانده تسهیلات هم اینک به سه هزار میلیارد تومان رسیده است. به گزارش ایرنا، وی با عنوان اینکه سود سپرده این بانک اندک است، توضیح داد: با توجه به اینکه این بانک دنبال سودآوری نبوده و هدف اش توسعه صادرات است، لذا نرخ سود را به 11 درصد کاهش داده است. 
برگزاری مجمع عمومی‌عادی سال 1395 صندوق رفاه و تأمین آتیه کارکنان پست‌بانک‌
مجمع عمومی‌عادی سال مالی منتهی به پایان 1395 صندوق رفاه و تأمین آتیه کارکنان پست‌بانک‌ایران با حضور دکترفرحی، مدیرعامل این بانک و اعضای هیأت‌مدیره و بازرس قانونی صندوق مذکور برگزار و صورت‌های مالی مربوطه تصویب و مقرر شد حدود 70 درصد سودخالص بین اعضای صندوق توزیع و مابقی نیز در مانده سپرده‌های آنان نزد صندوق لحاظ شود. به گزارش روابط‌عمومی‌پست‌بانک‌ایران، دکتر فرحی در این جلسه ضمن تقدیر از عملکرد مناسب صندوق بر استفاده بهینه از فرصت‌های موجود برای انجام سرمایه‌گذاری‌های سودآور در راستای افزایش رفاه هرچه بیشتر کارکنان تأکید کرد. فاتح کیاست مدیرعامل رفاه و تأمین آتیه کارکنان پست‌بانک‌ایران نیز در این جلسه به تشریح فعالیت‌های انجام‌شده و عملکرد مالی این صندوق برای دوره مالی منتهی به 30 اسفند‌ماه 1395پرداخت. وی افزود: این صندوق با توجه به توانایی‌ها و ظرفیت‌های موجود در بانک می‌تواند زمینه‌های کسب درآمد بیشتر در راستای افزایش سطح رفاه کارکنان را به‌همراه داشته باشد. 
افتتاح دو طرح صنعتی با تسهیلات بانک صنعت‌ومعدن در کرمانشاه
طرح‌های ایران خودرو کرمانشاه و فرش ماشینی رجال با تسهیلات بانک صنعت و معدن و درمراسم‌هایی با حضور محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت افتتاح شد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بانک صنعت و معدن، نعمت‌زاده در مراسم افتتاح ایران خودرو کرمانشاه گفت: بانک صنعت و معدن برای به سرانجام رسیدن این کارخانه خودروسازی همکاری بسیار خوبی داشت تا سرانجام پس از گذشت کمتر از 2 سال از آغاز به کار جدی پروژه شاهد بهره‌برداری از آن باشیم. وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: این شرکت در مرحله اول 15 هزار دستگاه خودرو تولید می‌کند و طبق اظهارات مسئولان شرکت ایران خودرو تا پایان امسال به 30 هزار دستگاه افزایش پیدا خواهد کرد. وی در ادامه با بیان اینکه کارخانه خودروسازی کرمانشاه از مصوبات سفر رهبر معظم انقلاب به استان کرمانشاه است، یادآوری کرد: برای بهره‌برداری از این پروژه عظیم که در ابتدا مشکلاتی نیز سر راه اجرای آن قرار داشت، شخص آقای رئیس‌جمهوری و همچنین جهانگیری، معاون اول رئیس‌‌جمهوری حمایت‌های خوبی انجام دادند. 
گفتنی است 78 درصد از کل حجم سرمایه‌گذاری طرح ایران خودرو توسط بانک صنعت و معدن و 22 درصد توسط گروه صنعتی ایران خودرو تامین می‌شود، میزان تسهیلات مصوب بانک صنعت و معدن 45 میلیارد تومان است و در فاز اول برای 190 نفر اشتغال مستقیم ایجاد کرد. شرکت فرش ماشینی رجال کرمانشاه نیز با ظرفیت تولیدی 600 هزار متر مربع در سال از14میلیارد تومان تسهیلات بانک صنعت و معدن استفاده کرده و 34 فرصت شغلی مستقیم و حدود 150 فرصت شغلی غیرمستقیم ایجاد کرده است.  

 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما