هر نوع تحریمی برای کشور مشکل‌ساز خواهد بود

هر نوع تحریمی برای کشور مشکل‌ساز خواهد بود

7 مرداد 1396 14:53

تحریم‌های گذشته دو نوع بود. به عبارتی دیگر این تحریم‌ها به‌صورت دوجانبه از سوی آمریکا و شورای امنیت وجود داشت. به همین خاطر زمانی که مذاکرات در چهارچوب هسته‌ای صورت گرفت، تحریم‌های دو جانبه و شورای امنیت ملغی شد.

علی خرم
کارشناس مسائل بین‌المللی
تحریم‌های گذشته دو نوع بود. به عبارتی دیگر این تحریم‌ها به‌صورت دوجانبه از سوی آمریکا و شورای امنیت وجود داشت. به همین خاطر زمانی که مذاکرات در چهارچوب هسته‌ای صورت گرفت، تحریم‌های دو جانبه و شورای امنیت ملغی شد.
آمریکایی‌ها مجدد در تلاش هستند تا شبیه به تحریم‌های گذشته عمل کنند و از این طریق درصدد برآمدند تا تحریم‌هایی را که در زمان ریاست جمهوری اوباما ملغی شده بود برقرار سازند به همین دلیل این تحریم ها ازنظر ماهیتی مانند گذشته است ولی شکل جدیدی  به خود گرفته و ربطی به موضوع  هسته‌ای پیدا نمی‌کند و در آن موضوعاتی به اسم تروریسم و حقوق بشر  مطرح شده است. دلایل این تحریم‌ها ممکن است بهانه باشد یا واقعیت داشته باشد. بر فرض اینکه سیامک و باقر نمازی در ایران زندانی شده‌اند آمریکایی‌ها به همین دلیل یک نوع حالت مخالفت با ایران پیدا کردند که چرا این ایرانی – آمریکایی‌ها در ایران دستگیر شدند.
هر نوع تحریمی برای کشور مشکل‌ساز خواهد بود و این انکار نشدنی است. در گذشته مشاهده کردیم که تحریم‌ها تا چه اندازه دردسرساز بودند و توانستند در ایران  فساد، رکود  اقتصادی و کاهش ارزش پول رایج در داخل را به همراه آورند. علاوه بر این صنعت کشور نیز با معضلات فراوانی روبه‌رو شد که هنوز برطرف نشده است. پس تحریم‌ها به قدری معایب دارند که قطعاً نباید در هیچ شرایطی از آن استقبال به عمل آید.
نباید اجازه دهیم مشکلات  ناشی از تحریم بر کشور مستولی شود. دستگاه دیپلماسی درصورتی‌که مجاز باشد، برای تعدیل تحریم‌ها باید دست به مذاکره بزند. تا زمانی که بستر روابط ایران و آمریکا به‌صورت دشمن به دشمن باشد این داستان تا قیامت ادامه پیدا می‌کند ولی اگر بستر روابط بین دو کشور تغییر یابد و حالت دوستانه‌ای به خود گیرد اکثر این تحریم‌ها منتفی خواهد شد، بنابراین مسئله فوق کاملاً بستگی به نوع روابط در آینده دارد که آیا به‌صورت دشمن با هم برخورد کنیم یا آنکه در آن تجدیدنظر صورت گیرد زیرا تا زمانی که ما به آمریکا به‌صورت دشمن نگاه می‌کنیم آنها هم مقررات دشمن را برای کشور ما پیاده می‌کنند.
خیلی از کشورها  مایل هستند آمریکا نباشد ولی می‌دانند که چنین واکنش‌هایی منجر به تحریم خواهد شد. همان‌طور که در دوره ریاست جمهوری اوباما از طرف مسئولین وزارت خارجه با جان کری دیدار و گفتگو صورت گرفت و مشکلات را حل کردند، الان هم باید همان شیوه را در پیش گیرند. با اینکه توافق هسته‌ای بسیار فرصت و بهانه خوبی برای برچیده شدن بستر دشمن به دشمن بود، ولی این اتفاق محقق نشد الان گرفتار شخصی مانند دونالد ترامپ شده‌ایم که با وجود او خصومت آمریکا انتهایی نخواهد داشت.
ازآنجاکه ایران به تعهدات خود در توافق هسته‌ای عمل کرده، سنا به دنبال راه دیگری برای تحریم ایران بود و این لایحه، یعنی قانون مقابله با اقدامات بی‌ثبات کننده ایران در سال 2017  را ارائه کرد که با واکنش‌های فراوان در داخل و خارج از کشور روبه‌رو شد. برخی در داخل بر این اعتقاد هستند که آمریکایی‌ها به برجام پایبند نماندند و با این تحریم جدید آن را نقض کردند.

 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما