وزارت کشور باید از افراد مدرن استفاده کند

وزارت کشور باید از افراد مدرن استفاده کند

7 مرداد 1396 14:53

آقای روحانی باید بر اساس وعده‌های خود در کابینه تغییراتی به وجود آورد. توقع می‌رود که رئیس‌جمهور به شعار جوان‌گرایی عمل کند همچنین از زنان نیز در دولت آینده بهره ببرد، این انتظار وجود دارد که آقای روحانی حداقل یکی از وزارتخانه‌های خود را تحت مدیریت زنان کارآمد در کشور درآورد و در کل در چینش افراد دقت کافی را به خرج دهد.

محمدرضا بادامچی
نماینده مجلس 
آقای روحانی باید بر اساس وعده‌های خود در کابینه تغییراتی به وجود آورد. توقع می‌رود که رئیس‌جمهور به شعار جوان‌گرایی عمل کند همچنین از زنان نیز در دولت آینده بهره ببرد، این انتظار وجود دارد که آقای روحانی حداقل یکی از وزارتخانه‌های خود را تحت مدیریت زنان کارآمد در کشور درآورد و در کل در چینش افراد دقت کافی را به خرج دهد.
آقای رحمانی فضلی، وزیر کشور از جمله وزرایی است که انتظار می‌رود در دولت بعدی حضور نداشته باشد. او دو اشتباه فاحش در زمان مدیریت خود بر وزارت کشور داشت که یکی درباره انتخابات مجلس شورای اسلامی و فرد منتخب اصفهان بود که به‌جای تلاش جهت به سرانجام رساندن آن کوتاهی کرد، دیگری نیز انتخابات ریاست جمهوری 29 اردیبهشت‌ماه بود.
ازآنجاکه این جانب ناظر انتخابات در شهرستان‌های تهران بودم مشاهده کردم مردم بسیاری با اشتیاق خود را به حوزه‌های رأی‌گیری رساندند و صف کشیدند، اما وزیر کشور نتوانست این موضوع را به‌درستی مدیریت کند و تدابیری بیندیشد که حداقل بخشی از آنها رأی خود را داخل صندوق‌ها اندازند و اینکه گفته می‌شود در صورت انجام این کار کل آرا توسط شورای نگهبان باطل اعلام می‌شد، استنباط شخصی خودشان است.
اساساً به دلیل مدیریت و یافتن راه‌حل در زمان روی دادن مشکل، فردی را تحت عنوان مدیر انتخاب می‌کنند اما درصورتی‌که بنا باشد کسی که در این جایگاه قرار می‌گیرد توان حل مشکلات و اعمال مدیریت صحیح را نداشته باشد حضور او بی‌معنا خواهد بود. چنین بهانه‌هایی تنها برای فرار از مسئولیت است، وزیر کشور توانایی اخذ مجوز از شورای نگهبان را داشت، اما این کار را انجام نداد.
تعدادی از استانداران هوشمندانه انتخاب‌نشده بودند که حتماً باید در دولت جدید برای آنها فکری کرد تا هماهنگی بیشتری با کل دولت به وجود آید زیرا مسئله تعیین استانداران از اهمیت فراوانی برخوردار است. انتخاب گزینه‌ها در دست آقای رئیس‌جمهوری قرار دارد و ما می‌توانیم آرزو کنیم انتخاب آقای روحانی اصلح باشد، مجلس پس از معرفی وزرا، تصمیم‌گیری خواهد کرد که درصورتی‌که موردقبول واقع نشود طبیعتاً رأی هم نخواهد آورد.
یکی از کارهای خیلی مهم در دولت، اداره وزارت کشور است به‌عبارتی‌دیگر مهم‌ترین مدیریت در اختیار این وزارتخانه قرار دارد زیرا مدیرانی که از سوی وزیر انتخاب می‌شوند در همه‌جای کشور نقش دارند و در این وزارتخانه نقش سطوح پایین و بالای آن‌یکی است. در بدنه وزارت کشور افراد بسیار خوبی فعال هستند ولی نیاز است تا در این وزارتخانه از افراد مدرن، نوگرا و افرادی که با تحولات دنیا آشنا باشند، بیشتر بهره برد زیرا بسیار مؤثر خواهد بود.
این مسئله بسیار حائز اهمیت است و تنها در این صورت است که وزارت کشور می‌تواند به اهداف تعیین‌شده دست یابد. بخش اعظم رضایت مردم به مدیریت‌هایی که در وزارت کشور روی می‌دهد ارتباط پیدا می‌کند زیرا همه‌جا مدیریت کمیته‌های سیاست‌گذاری را بر عهده‌دارند.
حسن روحانی برای معرفی خود به نمایندگان مجلس جهت دریافت رأی اعتماد زمان زیادی ندارد، اما روشن است که توقع رأی‌دهندگان باید او را بر آن دارد تا عزم خود را جزم کند تا بدون هیچ تعارفی وزرایی را که در دولت یازدهم با او همسو نبودند و نتوانستند توقعات را برآورده سازند جایگزین گزینه‌هایی کند که توانایی ایجاد تغییر و تحولات اساسی را داشته باشند.
عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور یکی از اعضای هیات دولت محسوب می‌شود که تقریباً بر تغییر او اتفاق نظر وجود دارد. البته نام او مختص به این روزها نیست بلکه از زمانی که برای این پست در نظر گرفته شد بسیاری با حضور او در دولت بنای مخالفت گذاشتند و برای وزارت کشور آینده خوشی را پیش‌بینی نکردند زیرا بر اساس اعتقاد این عده او یک وزیر تحمیلی از سوی علی لاریجانی به حسن روحانی به‌حساب می‌آمد که گرچه تکذیب شد ولی با تکذیب، این داستان به پایان نرسید.
آنچه نام رحمانی فضلی را به‌شدت بر سر زبان‌ها انداخت کم‌کاری در پرونده منتخب اصفهان برای مجلس شورای اسلامی بود. گرچه برخی از نمایندگان بر این اعتقاد هستند که درباره مینو خالقی وزیر کشور تمام تلاش خود را به کاربست، اما به دلیل مشکلات قانونی موفق نشد ولی واقعیت این است که وزارت کشور توپ تعیین تکلیف پرونده منتخب اصفهان را در زمین خانه ملت انداخت و خود را عقب کشید.

 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما