تهدید امنیت جهانی با رادیکالیسم آمریکایی

«روزان» نتایج و پیامدهای تحریم‌های جدید آمریکا بر ایران، روسیه و کره شمالی را بررسی کرد

تهدید امنیت جهانی با رادیکالیسم آمریکایی

7 مرداد 1396 14:53

تصویب طرح تحریم‌های ایران، روسیه وکره شمالی در سنای آمریکا با 98 رای موافق و تنها 2 رای مخالف در روز پنج‌شنبه هفته گذشته را می‌توان مهم‌ترین گام در نهایی شدن اعمال دور جدید تحریم‌ها بر این سه کشور ارزیابی کرد؛ زیرا دو روز پیش بعد از تصویب طرح این تحریم‌ها توسط مجلس نمایندگان با 419 رای موافق و 3 رای مخالف، سارا سندرز؛ سخنگوی کاخ سفید اعلام کرده بود که رئیس جمهور آمریکا از این تحریم‌ها حمایت می‌کند. اکنون با تایید این تحریم‌ها از سوی سنا، دیگر تصویب تحریم‌ها برای قانونی شدن و اجرایی شدن، فقط نیازمند امضای دونالد ترامپ است. 

گروه دیپلماسی: تصویب طرح تحریم‌های ایران، روسیه وکره شمالی در سنای آمریکا با 98 رای موافق و تنها 2 رای مخالف در روز پنج‌شنبه هفته گذشته را می‌توان مهم‌ترین گام در نهایی شدن اعمال دور جدید تحریم‌ها بر این سه کشور ارزیابی کرد؛ زیرا دو روز پیش بعد از تصویب طرح این تحریم‌ها توسط مجلس نمایندگان با 419 رای موافق و 3 رای مخالف، سارا سندرز؛ سخنگوی کاخ سفید اعلام کرده بود که رئیس جمهور آمریکا از این تحریم‌ها حمایت می‌کند. اکنون با تایید این تحریم‌ها از سوی سنا، دیگر تصویب تحریم‌ها برای قانونی شدن و اجرایی شدن، فقط نیازمند امضای دونالد ترامپ است. 
هر چند طی ماه‌های گذشته جامعه جهانی به ویژه کشورهای عضو اتحادیه اروپا بارها نسبت به نقض برجام و ضروت حفظ این معاهده بین‌المللی، هشدار داده‌اند و اقدامات ترامپ را تهدیدی بر امنیت بین‌المللی و حفظ ثبات در خاورمیانه ارزیابی کرده‌اند. اکنون به نظر می‌رسد همراهی کنگره آمریکا با ترامپ، عواقب و پیامدهای جدی‌ای را در عرصه تحولات بین‌المللی خواهد داشت. در مجموع، با شرایط جدید، ترامپ و آمریکا در برابر اراده و اجتماعی بزرگ در سطح بین‌المللی قرارگرفته که می‌توان از آن به عنوان تهدید امنیت جهانی با رادیکالیسم ترامپ یاد کرد. 
تعرض آمریکایی‌ها به توافقات بین‌المللی و بی‌احترامی به اجماع بین‌المللی 
اولین پیامد و نمود تصویب طرح تحریم‌های جدید آمریکا بر علیه ایران، روسیه و کره شمالی را می‌توان در قالب تعرض آمریکایی‌ها به توافقات بین‌المللی و بی‌احترامی به اجماع جهانی ارزیابی کرد. در همین ارتباط، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی بر این باور است که آمریکا به توافق‌های بین‌المللی بی احترامی کرده است. به گزارش ایسنا، علاءالدین بروجردی در سفر به شهرستان سلماس به همراه سایر اعضای کمیسیون امنیت ملی، در پاسخ به سوالی در خصوص تحریم‌های جدید آمریکا و اقدامات مجلس شورای اسلامی که در این راستا در مجلس اتخاذ خواهد کرد، گفت: از زمانی که این طرح در کنگره آمریکا مطرح شد، کمیسیون امنیت ملی به عنوان کمیسیون تخصصی مجلس شورای اسلامی با استفاده از ظرفیت مرکز پژوهش‌های مجلس و همینطور جلسات متعددی که با فراکسیون‌های مختلف مجلس و گاها در حضور رئیس مجلس برگزار می‌کرد، طراحی اولیه برای مقابله با این تحریم‌ها صورت گرفت و اکنون نیز مسیر قانونی خود را طی می‌کند. معنایی ندارد که با تغییر دولت در آمریکا، یک توافق بین المللی که پس از ماه‌ها مذاکرات فشرده و سخت با حضور 6 کشور که 5 کشور آن عضو ثابت و اصلی شورای امنیت سازمان ملل است و تمام اعضا از جمله خود آمریکا نیز آن را امضا کرده‌اند، زیرسوال رفته و مفاد آن نقض گردد. بنابراین اولین پیامد تصویب و قانونی شدن تحریم‌های جدید آمریکا را می‌توان تایید بدعهدی آمریکایی‌ها نسبت به بدعهدی‌های بین‌المللی دانست.
تحت تاثیرگرفتن عملکرد موفق برجام و ابهام در آینده این توافق
می‌توان دیگر بُعد و شاید مهم‌ترین پیامد تصویب طرح تحریم‌های جدید سه کشور ایران، روسیه و کره شمالی را به مخاطره افتادن آینده برجام ارزیابی کرد. به ویژه بعد از تصویب این طرح در سنای آمریکا، روز پنج‌شنبه شاهد بیانیه شدیداللحن وزارت خارجه آمریکا بر علیه پرتاب راکت ایران به فضا بودیم. در این ارتباط، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: «ما پرتاب راکت به فضا را تداوم توسعه موشک بالستیک می‌دانیم و معتقدیم آنچه نیمه‌شب و صبح رخ داد، نقض روح برجام بود.» به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت خارجه آمریکا گفت: پرتاب یک راکت در روز پنج‌شنبه توسط ایران که به گفته ایران قادر به حمل ماهواره است، یک اقدام تحریک‌آمیز بود که ناقض یکی از قطعنامه‌های شورای امنیت و نیز روح توافق هسته‌ای ایران است. هدر نائورت، همچنین تاکید کرد: «ما این کار را تداوم توسعه موشک بالستیک می‌دانیم و معتقدیم آنچه نیمه شب و صبح رخ داد، نقض روح برجام بود.»
علاوه براین، روزنامه نیویورک نیز در گزارشی دیگر به این موضوع پرداخت. در گزارش نیویورک تایمز آمده است که دونالد ترامپ تلاش می‌کند تا از هر طریق ممکن، در 90 روز آینده پایبندی ایران به برجام را رد کند. به گزارش ایسنا، روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی نوشت: مقامات آمریکایی به متحدان خود اعلام کرده‌اند که برای از سرگیری مذاکرات با ایران آماده شوند یا در غیر این صورت آمریکا از برجام خارج خواهد شد و بنا برگفته چند مقام وزارت خارجه آمریکا این کشور در مورد احتمال دسترسی به سایت‌های نظامی ایران گفتگوهایی را با بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آغاز کرده‌است. در گزارشی دیگر، روز چهارشنبه هفته گذشته خبرگزاری آسوشیتدپرس، به نقل از مقامات آمریکایی گزارش داده بود که ترامپ به دنبال آن است تا به بهانه محک استحکام برجام از ایران درخواست کند تا به تاسیسات نظامی این کشور دسترسی داشته باشد. این در حالی است که مقامات کشورمان همواره مجوز ورود بازرسان به هرگونه سایت نظامی کشورمان را رد کرده‌اند. بر اساس این گزارش، در صورتی که ایران از این خواسته آمریکا سر باز زند، که محتمل نیز به نظر می رسد، بهانه لازم را به واشنگتن می‌دهد تا اعلام کند تهران به برجام پایبند نمانده است.
علاوه بر این، موضوع پایبندی آمریکا موجب نگرانی برخی از سیاسیون و سناتورهای آمریکایی نیز شده است. در همین ارتباط، برنی سندرز در رابطه با اینکه ترامپ پیش‌تر اعلام کرده بود که دیگر پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تایید نخواهد کرد، در صفحه توئیتر خود می‌نویسد: «من نگران آن هستم که تحریم‌های جدید کنگره برجام را به خطر بیندازد.» مجموع این روند نشان می‌دهد که مهم‌ترین نتیجه و پیامد قانونی شدن تحریم‌های جدید آمریکا بر علیه ایران، بدون تردید ایجاد مانع بر سر راه اجرایی شدن برجام و تداوم این معاهده بین‌المللی است. حتی شرایط در مسیر قرار گرفته که اکنون می‌توان اظهار کرد آینده برجام بیش از هر زمان دیگری با ابهام جدی مواجه شده است.
افزایش تنش‌ها میان آمریکا و روسیه و نزدیک شدن هر چه بیشتر تهران و مسکو
متعاقب برگزاری نشست مشترک میان ترامپ و پوتین رد حاشیه کنفرانس گروه 20 در شهر هامبورگ آلمان، این موضوع مطرح شد که تنش‌های واشنگتن با مسکو به احتمال زیاد کاهش پیدا خواهند کرد و در آینده نزدیک شاهد توافقاتی بزرگ میان این دو کشور خواهیم بود؛ اما در نتیجه تصویب تحریم‌های جدید بر علیه این کشور و با توجه به واکنش‌های شدیداللحن مقامات کرملین، اکنون می‌توان توافق میان ترامپ و پوتین را بیشتر یک سراب معرفی کرد تا واقعیت. در نتیجه این تحریم‌ها بدون تردید، مجددا شکاف‌های میان مسکو با واشنگتن رو به فزونی خواهد رفت و در شرایط جدید عرصه برای نزدیکی  هر چه بیشتر میان ایران و روسیه مهیا شده است.
افزایش اختلاف‌نظرها میان اتحادیه اروپا و آمریکا
یکی دیگر از پیامدهای تصویب تحریم‌های جدید را می‌توان افزایش اختلافات میان اتحادیه اروپا با آمریکای دونالد ترامپ ارزیابی کرد. در ماه‌های اخیر، در نتیجه یک سری مسائل همانند توافق آب‌وهوایی پاریس و تعهد به برجام، اختلاف‌نظرهای جدی میان رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا با دونالد ترامپ شکل گرفته بود. در روزهای اخیر نیز کشورهای اروپایی مخالفت ضمنی خود را با تحریم‌های جدید آمریکا به ویژه در زمینه ضدیت و تناقض آن با برجام اظهار کرده بودند، اکنون پس از نزدیک شدن این طرح به قانونی شدن، می‌توان پیش‌بینی کرد که اتحادیه اروپا در برابر تحریم‌های جدید  واشنگتن قرار خواهند گرفت؛ زیرا طرح جدید تحریم‌ها نه تنها در راستای منافع اروپایی‌ها و امنیت بین‌المللی نیست، بلکه اساسا می‌تواند منافع کشورهای اروپا را با تهدیدی جدی مواجه کند. 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما