استفاده از هنر، شناخت واقعی خلافکار 

هشتگ 

استفاده از هنر، شناخت واقعی خلافکار 

7 مرداد 1396 15:19

انتشار خبر قتل دو کودک طی هفته‌ها‌ی گذشته در تهران و پارس‌آباد باعث شد تا افکار عمومی‌به شدت تحت تاثیر قرار گیرند و شاهد قضاوت‌ها و اظهار نظر‌های گوناگونی در گفتگوهای دونفره و چند نفره و در شبکه‌های مجازی باشیم‌.

انتشار خبر قتل دو کودک طی هفته‌ها‌ی گذشته در تهران و پارس‌آباد باعث شد تا افکار عمومی‌به شدت تحت تاثیر قرار گیرند و شاهد قضاوت‌ها و اظهار نظر‌های گوناگونی در گفتگوهای دونفره و چند نفره و در شبکه‌های مجازی باشیم‌. در میان اوج گرفتن احساسات منفی در مخالفت با خلافکاران و افراد سابقه‌دار، خبرگزاری رسمی‌جمهوری اسلامی‌ایران، ایرنا در گزارشی تصویری، خبر دستگیری تعداد زیادی از افراد خلافکار زیر نام اراذل و اوباش را توسط نیروهای انتظامی‌داد‌. در این گزارش تصویری آنچه مشاهده می‌شود تعداد زیادی انسان است که کنار هم روی زمین نشسته‌اند و دست‌های آنها یک به یک به دیگر دستبند خورده است‌. از سر و وضع و پوشش این افراد که همگی جوان و میان سال هستند چنین بر می‌آید که آنها به یکباره و بدون اطلاع دستگیر شده‌اند. سرهای بیشتر آنها هم هنگام گرفته شدن عکس رو پایین است و تمایلی برای شناخته شدن ندارند‌. یکی از نکاتی که عکاس این گزارش تصویری با تمرکز بر آن سعی دارد تا نشان دهد این است که ما با افرادی مجرم و خلافکار سر و کار داریم، آن هم با به نمایش گذاشتن تاتو‌ها و خالکوبی‌های روی بدن این افراد که در برخی موارد بخش‌های زیادی از اندام این افراد دستگیر شده را پوشانده است‌. سال‌هاست که خالکوبی و اراذل و اوباش دو کلید واژه مواجهه افکار عمومی‌ایران با موضوع خلاف و جنایت است. 
روی دادن جرایمی‌مانند آنچه در پارس‌آباد اتفاق افتاد یا آنچه در مشیریه تهران منجر به مرگ نوزادی شد و خانواده‌ای را عزادار کرد،. نشان می‌دهد که مفهوم جنایت و جنایتکار در جامعه امروزی ایران، پیچیده‌تر و خلافکاری به بیماری مزمن اجتماع ایران تبدیل شده است‌. طرح‌های ضربتی و جمع آوری کوتاه مدت خلافکاران خرده‌پا تنها جواب دادن به بخشی از جامعه‌شناسی جرم و جنایت در ایران است که اصرار بر پیگیری آن تنها مشکل را حادتر و مزمن‌تر می‌کند‌. آنچه با احساسات منفی علیه خلافکاران فراموش می‌شود، شناخت علل واقعی دست زدن افراد به جرم و جنایت است و سوار شدن بر موج احساسات مردمی‌برای در‌خواست اشد مجازات برای خلافکاران و محدود کرن ماجرا به انتقام‌گیری تنها باعث می‌شود تا امر پیشگیری دور دست به نظر‌ آید‌. نیروی انتظامی‌ایران برای کاهش جرایمی‌از این دست بهتر است مناسبات خود را با دست‌اندر‌کاران هنرهای نمایشی در ایران افزایش دهد و از آنان بخواهد تا تصویری مستقل و درست از مجرم و جنایتکار در مختصات جامعه امروز ایران ارائه دهند‌. تا زمانی که تصویری درست و حقیقی از خلافکار در جامعه امروز ایران ارائه نشود، شناخت راه حلی برای کاهش جرم در جامعه هم ناکام می‌ماند.  

 

shareاشتراک گذاری

نظرات شما