موضع واحد در برابر تحریم‌ها

موضع واحد در برابر تحریم‌ها

7 مرداد 1396 14:53

روزنامه‌های پنج‌شنبه صحبت‌های حسن روحانی، رئیس‌جمهور در جلسه هیات دولت درباره واکنش ایران به اجرایی شدن تحریم‌های جدید علیه ایران را تیتر یک خود کرده‌اند.

روزنامه‌های پنج‌شنبه صحبت‌های حسن روحانی، رئیس‌جمهور در جلسه هیات دولت درباره واکنش ایران به اجرایی شدن تحریم‌های جدید علیه ایران را تیتر یک خود کرده‌اند. تصویب طرح تحریم همزمان سه کشور ایران، روسیه و کره شمالی در کنگره و سنای ایالات متحده واکنش‌های زیادی را بر انگیخته است‌. این در حالی است که رسانه‌ها پیش از این پیش‌بینی می‌کردند که به دلیل تحریم روسیه، دونالد ترامپ از این مصوبه حمایت نمی‌کند و مصوبه به صحن کنگره و سنا باز می‌گردد ولی سخنگوی کاخ سفید در نشستی مطبوعاتی از استقبال ترامپ از این مصوبه خبر داد‌. به عقیده بیشتر ناظران این مصوبه باعث می‌شود تا چوب لای چرخ برجام قرارداده شود‌. یکی از نکات قابل توجه در انتشار این خبر، موضع واحد مقامات کشور درباره مصوبه جدید قوه مقننه آمریکاست. خبر‌برگزاری مراسم خاکسپاری نوزادی 8 ماهه که هنگام ربوده شدن خودروی پدرش در خودرو جامانده بود و بعد از یک هفته جسدش در همان خودرو در اطراف یکی از شهرستان‌های تهران پیدا شد هم از جمله خبرهایی است که متن و حاشیه‌های خبر به‌صورت گسترده در صفحه اول روزنامه‌ها دیده می‌شود‌. حتی روزنامه «وقایع اتفاقیه» بخشی از صفحه اول خود را به نشانه همدردی با خانواده این نوزاد و ایرانی‌ها سیاه کرد. 
«ایران» همزمان با آغاز مسابقات لیگ برتر فوتبال کشور و برگزاری هفته اول این دوره از رقابت‌های لیگ خلیج‌فارس، کاریکاتوری روی صفحه اولش گذاشته است و در آن سرمربی‌های هفت تیم مدعی در رقابت‌های این فصل را در آن نشان می‌دهد که رقابت خود را از خط اول شروع کرده‌اند.  گزارش «ایران» با عنوان جویندگان جام که بسیار مفصل و پر و پیمان تهیه شده، شامل گفتگو‌ها و یادداشت‌هایی است از تعدادی از بازیکنان نامی‌تیم‌ها مانند مهدی رحمتی، جبارف حسینی، امیری و. . . و پیش‌کسوتانی مانند حسین عبدی، رسول کربکتدی، امیر حاج رضایی و. . . . 
«ستاره صبح» با محسن مهر علیزاده، عضو اتاق بازگانی تهران مصاحبه‌ای انجام داده است و از مهر علیزاده خواسته تا درباره دولت یازدهم و عملکردش نظر دهد‌. در آخر هم از او خواسته است تا درباره احتمال شهردار شدنش در تهران هم صحبت کند‌. بخشی از این مصاحبه را در ادامه می‌خوانیم: در کنار مطرح بودن نام شما به عنوان شهردار احتمالی تهران و حتی تبریز، از شما به عنوان گزینه برخی از وزارتخانه‌ها و معاونت‌های ریاست‌جمهوری نیز نام می‌برند. آیا در این باره با شما رایزنی‌ای صورت گرفته است؟ ترجیح شما کدام است؟
من طی دهه‌های گذشته فعالیت‌های مختلفی انجام داده‌ام و در این بین تجاربی هم کسب کرده‌ام که هر کجا لازم باشد تجاربم را در اختیار دولت قرار می‌دهم. در واقع من به دنبال انجام خدمت هستم و همانند سربازی هستم که هر جا بگویند، می‌روم و خدمت می‌کنم. تا امروز هم هیچ اظهار نظر و قضاوتی در رابطه با چینش دولت آینده نکرده‌ام و من هم از طریق رسانه‌ها در جریان امور قرار می‌گیرم. امروز اگر به من بگویند برای تسریع امور در قسمتی نامه‌رسان باش با جان دل این وظیفه را اجرا می‌کنم. برای شهردار شدن هم همه چیز در جریان امور و در فرایند معلوم انجام می‌شود. در رابطه با حضور در کابینه یا شهردار شدن هم ترجیح من چندان مهم نیست، باید دید که آقای رئیس‌جمهور و شورای شهر چه تصمیمی‌می‌‌گیرند. با این حال با مطالعاتی که طی چهار سال گذشته انجام داده‌ام به نظر می‌رسد حضورم در شهرداری به صرفه‌تر باشد. 
بین گزینه‌های نهایی مطرح‌شده برای شهرداری تهران، شانس کدام فرد را بیشتر می‌دانید؟
اگر پاسخ این سوال را هم بدانم قطعا نمی‌گویم. تمامی‌گزینه‌های شهرداری تهران از شانس برابری برخوردارند و اکنون باید برنامه‌های خود را به شورای شهر تهران ارائه دهیم تا اعضای آن با بررسی دقیق موارد به قضاوت بپردازند و تصمیم نهایی را اتخاذ کنند. مطرح کردن چنین صحبت‌هایی در حال حاضر تنها فشار بر شورا را افزایش می‌دهد و آنها نمی‌توانند در فضایی به دور از حاشیه به تصمیم‌گیری بپردازند. 
«وقایع اتفاقیه» هم به واکنش‌های احساسی افکار عمومی‌به حادثه قتل دختر پارس‌آبادی پرداخته و به واکنش‌های مردمی‌انتقاد کرده است. در بخشی از این مطلب می‌خوانیم:
قبل از متخصصان، افکار عمومی و شبکه‌های اجتماعی مدیریت موضوع را در دست گرفتند. با توجه به اینکه شبکه‌ اجتماعی تلگرام استفاده زیادی در کشور دارد، این شبکه توانست پیش از رسانه‌ها و حوزه‌های تخصصی به موضوع ورود کند. مشاور رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه مردم نمی‌توانند نسبت به موضوعات این‌چنینی بی‌تفاوت باشند، گفت: حتی رسانه‌ها نیز تحت‌تأثیر فضای عمومی بودند و از کلید واژه‌های آنها استفاده می‌کردند؛ برای اینکه از شبکه‌های اجتماعی عقب افتاده بودند و می‌خواستند به نحوی جبران کنند. موسوی‌چلک یکی از مشکلات شرایط بحران را عدم برنامه برای مدیریت رسانه‌ای خواند و ادامه داد: رسانه‌ ملی هیچ تحلیل دقیق کارشناسی از این موضوع ارائه نداده است. این حادثه نشان داد اگر در حوزه اجتماعی درست برنامه‌ریزی نکنیم، چقدر می‌تواند تبعات امنیتی و سیاسی داشته باشد. به گفته وی این حادثه یک خلأ را نشان داد که حضور افکار عمومی بیانگر این موضوع است که هنوز در مورد آزار جنسی ابهام وجود دارد و ما نتوانستیم به این مطالبه مردم پاسخ دهیم. 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما