بازگشت نا آرامی‌به سرزمین‌های اشغالی

بازگشت نا آرامی‌به سرزمین‌های اشغالی

7 مرداد 1396 14:53

با گذشت دو هفته از آزاد‌سازی موصل و اعلام آتش‌بس در سوریه و در حالی که خبرهای مربوط به جنایت‌های داعش بعد از سال‌ها از تیترهای اول رسانه‌های دنیا کنار رفته است‌‌، بار دیگر تحولات و نا‌آرامی‌در بخش‌هایی از خاورمیانه و شمال آفریقا شدت گرفته است‌.

با گذشت دو هفته از آزاد‌سازی موصل و اعلام آتش‌بس در سوریه و در حالی که خبرهای مربوط به جنایت‌های داعش بعد از سال‌ها از تیترهای اول رسانه‌های دنیا کنار رفته است‌‌، بار دیگر تحولات و نا‌آرامی‌در بخش‌هایی از خاورمیانه و شمال آفریقا شدت گرفته است‌. هفته پیش پس از حمله چند مبارز فلسطینی در صحن مسجد‌الاقصی به چند تن از نیروهای پلیس اسرائیل که باعث کشته شدن مهاجمان و سه نفر از نیروی پلیس اسرائیل در بیت‌المقدس شرقی شد،. مقامات اسرائیل هم در واکنش اجازه ندادند که فلسطینی‌ها بعد از 47 سال در روز جمعه در صحن مسجد الاقصی نماز جمعه برگزار کنند‌. این تصمیم مخالفت‌های زیادی را موجب شد. بلافاصله پادشاه عربستان با مقامات اسرا‌ئیل تماس گرفت و خواستار برداشته شدن ممنوعیت برگزاری نماز جمعه شد‌. نیروهای امنیتی اسرائیل نیز اجازه برگزاری نماز را صادر کردند ولی با این شرط که فلسطینی‌ها پیش از ورود به صحن در ورودی‌های مسجد از درون دروازه‌های فلز‌یاب عبور کنند، نصب این دروازه‌ها بر شدت تنش‌ها افزود و هفته گذشته روز جمعه، روز خشم نامیده و نماز جمعه در خیابان‌های منتهی به مسجد‌الاقصی اقامه شد‌. در این روز در کرانه باختری 6 نفر فلسطینی در درگیری با نیروهای امنیتی اسرائیلی جان باختند  و محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان از جامعه بین‌المللی خواست تا برای کاهش تنش‌های به‌وجود آمده بین اسرائیل و فلسطین وساطت کند‌. در همین حین بار دیگر یک فلسطینی با کارد و قمه به اعضای یک خانواده در مناطق اشغالی حمله کرد و سه تن از این خانواده از جمله پدر خانواده را کشت‌. رسانه‌های اسرائیل هم عکسی از محل وقوع حادثه که پوشیده از خون بود، منتشر و خشونت را محکوم کردند‌. مخالفت‌ها با نصب دروازه‌های فلز‌یاب بالاخره جواب داد و نیروهای امنیتی اسرائیل شبانه این تجهیزات را جمع کردند ولی اعلام کردند که اطراف ورودی‌های مسجد‌الاقصی دوربین‌های نامحسوس کار گذاشته‌اند و رفت و آمد‌ها را زیرنظر دارند‌. منابع فلسطینی بر این اعتقادند که اسرائیلی‌ها به بهانه حفظ امنیت به دنبال آن هستند که حضور خود در بیت‌المقدس غربی را افزایش دهند. 
در همین حال نشریه‌ای میدل‌‌ایست مونیتور در تارنمای خود تصاویری را پخش کرد که در آن نشان داده می‌شد یک خانواده فلسطینی در ورودی منزلشان در هبرون در برابر هجوم نیروهای امنیتی اسرائیلی از خود دفاع می‌کنند و حاضر نیستند تا اجازه دهند که نیروهای امنیتی وارد منزلشان شوند‌. چند متر آن طرف‌تر از این کشمکش، تعدادی از دانش‌آموزان مدارس مذهبی یهودیان در لباس‌هایی متحد در حال شعار دادن بر ضد فلسطینی‌ها دیده می‌شدند. 

shareاشتراک گذاری

نظرات شما