تقلای احمدی‌نژادی‌ها برای بقا

اظهارات تند حمید بقایی و تحرکات یاران رئیس‌دولت‌های نهم و دهم

تقلای احمدی‌نژادی‌ها برای بقا

7 مرداد 1396 14:53

عصر روز چهارشنبه حمید بقایی، رئیس دفتر محمود احمدی‌نژاد بعد از یک بازداشت کوتاه مدت آزاد شد. بقایی با قید وثیقه 25 میلیارد تومانی آزاد شد، وثیقه‌ای که گفته می‌شود توسط دوستان او تامین شده است. بقایی البته پیش از این هم به اتهامات مالی بازداشت شده و ماه‌های طولانی را در حبس گذرانده بود.

گروه سیاسی- عصر روز چهارشنبه حمید بقایی، رئیس دفتر محمود احمدی‌نژاد بعد از یک بازداشت کوتاه مدت آزاد شد. بقایی با قید وثیقه 25 میلیارد تومانی آزاد شد، وثیقه‌ای که گفته می‌شود توسط دوستان او تامین شده است. بقایی البته پیش از این هم به اتهامات مالی بازداشت شده و ماه‌های طولانی را در حبس گذرانده بود. آزادی او اما به خودی خود خبری چندان مهم محسوب نمی‌شد. داستان مسئولان دولت‌های نهم و دهم و اتهامات مالی داستانی بسیار طولانی و البته مبهم است. علاوه بر محمد‌رضا رحیمی، معاون اول دولت دهم که به دلیل یک پرونده سوءاستفاده مالی به 6 سال حبس قطعی محکوم شد، هم اکنون پرونده بابک زنجانی و همدستانش در اختلاس سه هزار میلیارد تومانی در حال رسیدگی است. پرونده حمید بقایی هم همچنان مفتوح است و البته از جزئیات پرونده او هم اطلاع دقیقی در دست نیست. جز آنکه گفته می‌شود که این پرونده هم به مسائل مالی مربوط می‌شود. 
با این حال نفس آزادی یار احمدی‌نژاد در این روزهای پرخبر سیاست ایران، خبری چندان مهم تلقی نمی‌شود. آن چیزی که باعث شد این آزادی بار دیگر جنجالی شود و در صدر خبرهای رسانه‌ها و مهم‌تر از آن شبکه‌های اجتماعی قرار گیرد، اظهارات بقایی بعد از آزادی بود. 
بقایی بعد از آزادی از زندان مورد استقبال محمود احمدی‌نژاد و اسفندیار رحیم مشایی قرار گرفت، در حالی که ظاهرا برخی از هواداران احمدی‌نژاد و یارانش هم برای استقبال از بقایی آمده بودند. اظهارات بقایی در جمع این هواداران که توسط دوربین‌های تلفن همراه فیلمبرداری شد، به سرعت در شبکه‌های اجتماعی مخابره شد. در بخشی از این اظهارت حمید بقایی بر پاکی و بی‌گناهی خود و مجموعه احمدی‌نژاد تاکید می‌کند. بقایی در میان جمعی که به ظاهر از دوستداران او هستند مدعی می‌شود که به مسئولان پرونده خود گفته است که اگر یک ریال تخلف مالی از مجموعه احمدی نژاد یافتند، می‌توانند آن را در همه رسانه‌ها منتشر کنند! 
بقایی در ادامه اظهارات جنجالی خود مدعی می‌شود که در زندان با فردی هم‌سلول  بوده است که مدت 13 ماه بدون بازجویی در بازدداشت بوده و از حق تماس با خانواده خود هم محروم بوده است. رئیس دفتر احمدی‌نژاد در ادامه سخنان خود با اشاره به سخنان حجت‌الاسلام و‌المسلمین محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه‌قضائیه که گفته بود بقایی خود تمایلی به انتقال به بند عمومی نداشته است، با عصبانیت و لحنی بسیار تند، ایشان را به دروغگویی متهم می‌کند. 
فیلم‌های منتشر شده از بقایی البته متعدد بودند و در برخی از این فیلم‌ها محمود احمدی‌نژاد هم در کنار بقایی مشاهده می‌شود. گویا در یکی از این فیلم‌ها اظهارتی در مورد اتهامات حسین فریدون نیز وجود داشته است. بی‌پروایی بقایی در ایراد اتهام به قوه قضائیه و لحن تند او در اظهاراتش باعث شد که این فیلم‌ها به سرعت در فضای مجازی دست به دست شود و البته واکنش دادستان تهران را هم به همراه داشت.  
دادستان تهران : 
اظهارات بقایی به قدری جنجالی بود که روز گذشته عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران را به واکنش واداشت. به گزارش ایسنا، جعفری دولت آبادی ضمن تکذیب اظهارات حمید بقایی در مورد وضعیت برخی زندانیان و سایر موارد ادعا شده گفت: با توجه به ادعاهای بقایی در مورد وضعیت یک زندانی ظرف روز جاری گزارشی از پرونده متهم از دادسرای ناحیه 37 تهران اخذ و دادیار ناظر زندان دادسرا روز پنج‌شنبه با زندانی ملاقات کرد که نشان می دهد اقدامات دادسرا در مورد زندانی از جمله صدور قرار تأمین طبق مقررات صدورگرفته و به علاوه حسب گزارش رئیس زندان و دادیار ناظر زندان، زندانی در ایام بازداشت از امکان ملاقات، خدمات پزشکی و تماس‌های تلفنی متعدد با خانواده‌اش برخوردار بوده است. به علاوه، آقای قاسم‌زاده بازپرس پرونده اظهارات آقای بقایی در مورد آقای حسین فریدون را تکذیب کرد و ادعاهای مطروحه در مورد انفرادی بودن حمید بقایی در بند 209 با توجه به نامه وزارت اطلاعات به دادستانی تهران کذب است و دادستانی تهران بر همین مبنا، با توجه به اظهارات شب گذشته (4/ 5/ 96)‌ حمید بقایی، نامبرده را با تهامات جدید مجدداً تحت تعقیب قضائی قرار داده و پرونده قبلی وی به‌زودی با صدور کیفرخواست به دادگاه ارسال خواهد شد.
واکنش تلویحی خبرگزاری قوه قضائیه
روز گذشته اما خبرگزاری قوه قضائیه هم با انتشار مطلبی به صورت تلویحی به سخنان بقایی واکنش نشان داد. خبرگزاری میزان در مطلبی به مرور سخنان امام راحل در مورد جایگاه و شان قوه قضائیه پرداخته است. در بخشی از این مطلب از امام راحل نقل شده است‌: «کسانی که از قاضی شکایت دارند، یا به حکم قاضی اعتراض دارند، باید به مقامات صالحه رجوع نمایند؛ و به هیچ وجه خودسرانه عملی را انجام ندهند و باید بدانند که احکام صادره از قضات شرعی مادامی که خلاف شرع بودن آن در محاکم و مراجع صالحه ثابت نشده، واجب العمل است. مجلات و روزنامه‏‌ها و رسانه‌های گروهی توجه داشته باشند که تضعیف قوه قضائیه برخلاف موازین اسلامی است؛ و از پخش چیزهایی که موجب تضعیف یا توهین مقام قضاست احتراز کنند. این کشور اسلامی است و باید هر امری موافق با موازین اسلامی باشد. کسی حق ندارد علیه قوه قضائیه جوّسازی کند(صحیفه امام خمینی» جلد 18 » صفحه 340)
انتشار این مطلب از قوه قضائیه بعد از جنجال‌سازی بقایی و احمدی‌نژاد می‌تواند نشانه‌ای از نگاه این قوه به نوع عملکرد این گروه باشد. بعد از اعلام دادستان تهران مبنی بر تعقیق قضائی سخنان بقایی، کانال تلگرامی دولت بهار هم تایید کرد که برای بقایی در مورد این اظهارات پرونده‌ای جدید از سوی قوه قضائیه تشکیل شده است. 
احمد‌نژادی‌ها در پی چه هستند؟
محمود احمدی‌نژاد و یارانش سال‌هاست که رویه‌ای جدید را در سیاست ایران در پیش گرفته‌اند. احمدی‌نژاد تقریبا بلافاصله بعد از پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 88 رشته پیوند با رفیقان اصول‌گرا را گسست. او در شرایط ملتهب سیاسی بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری مشایی را به سمت معاونت اولی منصوب کرد که البته با مخالفت مقام معظم رهبری ناگزیر از پس گرفتن حکم خود شد. با برخی از وزرای خود از جمله محسنی‌اژه‌ای و صفار هرندی درگیر شد، کسانی که از جمله مهم‌ترین چهره‌های جناح اصول‌گرا به شمار می‌رفتند.
در ادامه مسیر اما راه را کج کرد و عمده توان خود را معطوف به مواجهه با مجلس کرد. مجلسی که در آن زمان اصول‌گرایان در آن اکثریت مطلق داشتند. داستان پخش فیلم فاضل لاریجانی در مجلس که اتفاقی بی‌سابقه بعد از انقلاب بود به عنوان پیامد همین رویارویی‌ها رخ داد. سرانجام وقتی که او قصد کرد که حیدر مصلحی را از وزارت اطلاعات برکنار کند با مخالفت مقام معظم رهبری مواجه شد و دست به خانه نشینی 11 روزه زد. کاری که سرانجام همه رشته‌ها را گسست.
یکی از شیوه‌های رفتاری احمدی‌نژاد و یارانش در همه این سال‌ها در پیش گرفتن ژستی انتحاری بوده است. دادن وعده‌های افشاگری و داشتن اطمینان مطلق به موفقیت یکی از رویه‌های ثابت این تیم بوده است. مثلا احمدی‌نژاد با اطمینان کامل از تایید صلاحیت مشایی در انتخابات خبر می‌داد. همان زمان این اطمینان، گمانه‌زنی‌هایی از اقدامات احتمالی او و تیمش برانگیخته بود. چیزی که در نهایت رخ نداد و این گروه بدون هیچ اقدام جدی ناگزیر از پذیرش رد صلاحیت مشایی شد. 
احمدی‌نژاد در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال 96 هم کوشید بار دیگر به هر قیمت به صحنه بازگردد. علی‌رغم نهی صریح مقام معظم رهبری در انتخابات ثبت‌نام کرد و با اطمینان سخن از پیروزی گفت. برای بسیاری از ناظران قابل پیش بینی بود که او رد صلاحیت خواهد شد، اما او به همراه بقایی و مشایی که به نظر درونی‌ترین حلقه این گروه به شمار می‌روند با ژستی مطمئن گام برداشت و البته باز هم شکست خورد. 
به نظر می‌رسد که یکی از اهداف این تیم از گرفتن چنین ژست‌هایی باقی ماندن در مرکز توجه افکار عمومی است. آنها می‌دانند که در میان هیچ کدام از دو جناح اصلی در جمهوری اسلامی جایی ندارند، پس با توسل به امکانات نوین رسانه‌ای سعی می‌کنند به هر قیمت خود را به عنوان یک گروه سیاسی در افکار عمومی مطرح کنند و از فراموش شدن خود جلوگیری کنند. در این راه ژست اطمینان از پیروزی بسیار کارگشاست. آنها البته گاه به روش‌های دیگر مانند دادن پیام نوروزی مضحک هم متوسل می‌شوند. پیامی که شاید به دلیل همین مضحک بودن بارها و بارها در شبکه‌های اجتماعی پخش شدند. 
سخنان تند و بی‌پروای بقایی در شب آزادی و انتشار گسترده آنها را هم باید شمه‌ای از همین راهبرد دانست. کاری که توجهات را برای مدتی به آنها معطوف کند و مانع از فراموشی شود. احمدی‌نژادی‌ها یا آن چنان که خود می‌گویند «بهاری‌ها» به هر قیمتی می‌خواهند در صحنه بمانند و توجهات را جلب کنند. شاید به همین دلیل است که بی‌اعتنایی همه جریان‌های سیاسی می‌تواند پادزهر روش‌های آنها باشد. 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما