کشورهای صادرکننده نفت افزایش تولید را مهار می‌کنند

خیز اوپک برای بازگرداندن ثبات به بازار

4 مرداد 1396 16:44

سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) پس از نشست وزارتی کمیته نظارت بر توافق جهانی کاهش عرضه نفت  که روز دوشنبه در سن پترزبورگ روسیه برگزار شد، تصمیم گرفته تا جلوی روند افزایشی تولید نفت نیجریه را بگیرد و در عین حال بار دیگر با هدف جلوگیری از روند فزاینده سطح ذخیره‌سازی‌های نفت و کمک به ثبات قیمت‌ها، خواستار افزایش پایبندی اعضای این سازمان به برنامه کاهش تولید شد.

گروه اقتصادی: سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) پس از نشست وزارتی کمیته نظارت بر توافق جهانی کاهش عرضه نفت  که روز دوشنبه در سن پترزبورگ روسیه برگزار شد، تصمیم گرفته تا جلوی روند افزایشی تولید نفت نیجریه را بگیرد و در عین حال بار دیگر با هدف جلوگیری از روند فزاینده سطح ذخیره‌سازی‌های نفت و کمک به ثبات قیمت‌ها، خواستار افزایش پایبندی اعضای این سازمان به برنامه کاهش تولید شد. اوپک و کشورهای غیرعضو این سازمان ازجمله روسیه تصمیم گرفتند از ژانویه 2017، در مجموع روزانه یک میلیون و 800 هزار بشکه از تولید خود بکاهند. لیبی و نیجریه به دلیل سال‌ها درگیری با ناآرامی و آشوب و کاهش شدید تولید نفت، از برنامه کاهش عرضه کشورهای عضو و غیرعضو اوپک معاف شدند.
توافق جهانی کاهش عرضه سبب شد قیمت نفت در ژانویه امسال به رقم بالای 58 دلار برای هر بشکه برسد، اما پس از آن قیمت این کالای راهبردی به سطوح 40 تا 50 دلار سقوط کرد، در حالی که تلاش‌ها برای کاهش سطح ذخیره‌سازی‌های نفت خام، بیش از حد انتظار به طول انجامید. افزایش تولید نفت شیل اویل آمریکا جای کاهش عرضه نفت خام ازسوی اعضای اوپک و برخی کشورهای غیرعضو این سازمان را پر کرده و در عین حال تولید نفت خام لیبی و نیجریه نیز با افزایش همراه بوده است. کمیته وزارتی متشکل از کشورهای عضو و غیر اوپک برای نظارت بر توافق جهانی کاهش عرضه در نشست دیروز سن‌‌پترزبورگ توافق کرد نیجریه برای توقف رشد تولید خود یا حتی کاستن از رقم روزانه یک میلیون و 800 هزار بشکه که به تازگی تثبیت شده است، به برنامه کاهش عرضه بپیوندد.
تولید نفت خام نیجریه از رقم روزانه یک میلیون و 700 هزار بشکه به تازگی به سطوح یک میلیون و 800 هزار بشکه رسیده و تثبیت شده است. کمیته رصد و نظارت بر برنامه کاهش عرضه (JMMC) در نشست سن‌پترزبورگ برای تحقق این هدف چارچوب زمانی مشخص نکرده است، اما روند تولید نفت خام نیجریه در هفته‌های آینده رصد خواهد شد. این کمیته با متوقف کردن روند رو به رشد تولید نفت خام لیبی موافقت نکرد زیرا گفته شد که بعید به نظر می‌رسد تولید این کشور آفریقای شمالی در آینده از روزانه یک میلیون بشکه نفت خام عبور کند، این در حالی است که تا پیش از شعله‌ور شدن ناآرامی‌ها و آشوب‌های سال 2011، این کشور عضو اوپک روزانه یک میلیون و 400 تا یک میلیون و 600 هزاربشکه ظرفیت تولید نفت داشت.
قیمت نفت خام برنت، در واکنش به خبر برنامه اوپک برای محدود کردن تولید نفت خام نیجریه و گفته‌های خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان مبنی بر اینکه با توجه به  افزایش تقاضای داخلی در فصل گرما برای تامین انرژی دستگاه‌های خنک کننده‌، صادرات نفت خام این کشور در آگوست 2017 به 6 میلیون و 600 هزار بشکه می‌رسد، با حدود یک درصد افزایش در سطح 48 دلار و 50 سنت برای هر بشکه معامله شد. رقم اعلام شده درباره صادرات نفت خام عربستان، نشان از افت یک میلیون بشکه‌ای صادرات سعودی‌ها نسبت به مدت مشابه پارسال دارد. الفالح گفت: ذخیره‌سازی‌های جهانی نفت خام 90 میلیون بشکه کاهش یافته است، اما همچنان 250 میلیون بشکه بالاتر از میانگین پنج‌ساله آن برای کشورهای صنعتی است، این همان رقمی است که کشورهای عضو و غیرعضو اوپک در برنامه کاهش عرضه خود برای تحقق آن هدف‌گذاری کرده‌اند.
در همین حال دولت‌های مسکو و ریاض برای افزایش قیمت‌ نفت خام با فشارهایی روبه‌رو هستند، روسیه که به شدت به درآمدهای نفتی وابستگی دارد، سال آینده انتخابات ریاست‌جمهوری را پیش روی خود دارد. عربستان هم برای به تعادل رساندن بودجه خود و برنامه‌های سال آینده شرکت دولتی نفت سعودی (آرامکو) نیازمند قیمت‌های بالای نفت خام است. الفالح در نشست وزارتی کمیته نظارت بر توافق جهانی کاهش عرضه در سن پترزبورگ گفت: ما باید آگاه باشیم که بازار در پی چند عامل که بر رفتارهای بازار نفت تاثیرگذار است با افزایش عرضه روبه‌رو شده است. وزیر انرژی عربستان تصریح کرد: پایبندی  ضعیف‌تر برای کاهش عرضه اعضای اوپک و رشد صادرات نفت خام این سازمان سبب وقوع چنین شرایطی در بازار نفت شده است.
عربستان و کویت بیش از تعهدشان از تولید نفت خام خود کاسته‌اند، اما کشورهایی مانند عراق و امارات پایبندی نسبتا کمتری داشته‌اند. الفالح با بیان اینکه برخی کشورها پایبندی کمی دارند و باید آنها را به پایبندی بیشتر فرخواند، گفت: صادرات هم اکنون به ماتریکس کلیدی برای بازارهای مالی بدل شده است و ما نیازمند یافتن راهی برای ادغام داده‌های معتبر صادرات با داده‌های تولید هستیم. وی بدون نام بردن از کشور خاصی گفت: کمیته با آن دسته از کشورهایی که پایبندی کمی دارند مذاکره کرده است و آنها قول داده اند که پایبندی خود را تقویت کنند. وزیر انرژی عربستان گفت: انتظار می‌رود تقاضای جهانی نفت خام سال آینده روزانه با یک میلیون و 400 تا یک میلیون و 600 هزار بشکه افزایش همراه باشد، به طوری که این رقم مشابه سال 2017 خواهد بود، بنابراین بیش از مقدار افزایش تولید آمریکا خواهد بود.
کویت به‌عنوان رئیس کمیته نظارت بر توافق جهانی کاهش عرضه، گفت: اوپک باید خواستار برگزاری یک نشست فوق‌العاده با حضور نیجریه شود و چنانچه توازن بازار بر هم نخورد، می‌توان رقم کنونی عرضه را تا مارس 2018 تمدید کرد. جز عربستان و کویت، روسیه، ونزوئلا، الجزایر و عمان نیز عضو کمیته نظارت بر توافق جهانی کاهش عرضه هستند. با این همه به گفته بارکیندو، دبیر اوپک، لبنان نیز تا ماه دسامبر سال‌جاری میزان تولید خود را باید به اندازه 1.25 میلیون بشکه در روز نگه دارد. دبیر کل اوپک، اعلام کرد که بازگشت توازن به بازار نفت با روندی آهسته‌تر از انتظار پیش‌رفته است، اما پیش‌بینی می‌شود در نیمه دوم سال 2017 ، شتاب آن افزایش پیدا کند. وزیر انرژی روسیه هم اعلام کرده است که کشورش از ابتدای سال 2017 تا کنون روزانه 303 تا 305 هزار بشکه از تولید نفت خود را کاهش داده است.

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما