بدهی 60 هزار میلیارد تومانی شهرداری تهران به پیمانکاران و. . .

بدهی، میراث قالیباف برای شهردار جدید

4 مرداد 1396 16:44

گروه اجتماعی- بدهی 60 هزار میلیارد تومانی شهرداری محمدباقر قالیباف، میراثی است که در انتظار شهردار بعدی پایتخت است؛ اگرچه حتی عباس جدیدی، عضو اصول‌گرای شورا هم این رقم بدهی را تایید کرده، اما باز هم روز گذشته صحن شورای شهر تهران شاهد بحث‌هایی در مورد این رقم بود.

گروه اجتماعی- بدهی 60 هزار میلیارد تومانی شهرداری محمدباقر قالیباف، میراثی است که در انتظار شهردار بعدی پایتخت است؛ اگرچه حتی عباس جدیدی، عضو اصول‌گرای شورا هم این رقم بدهی را تایید کرده، اما باز هم روز گذشته صحن شورای شهر تهران شاهد بحث‌هایی در مورد این رقم بود. دبیر و بقیه شورایی‌هایی که هنوز در تیم قالیباف بازی می‌کنند، اعلام کردند که رقم بدهی شهرداری فقط 20 هزار میلیارد تومان است! همچنین رئیس شورای شهر در این جلسه تاکید کرد که شهریورماه زمان آغاز به کار شوراها خواهد بود.
به گزارش روزان، دبیر، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران، در سیصد و شصت و سومین جلسه شورای شهر اعلام کرد که تا تاریخ 31‌/‌3‌/‌95 کل بدهی شهرداری تهران20 هزار میلیارد تومان است.
صحبت‌های دبیر با واکنش اعضای شورا روبه‌رو شد و بیشتر اعضا این عدد را نادرست اعلام کردند. حتی جدیدی هم گفت که 60 هزار میلیارد تومان بدهی سند خورده وجود دارد که شهرداری آنها را ایجاد کرده است.
دبیر، اعداد ساختگی اعلام نکند
محمد مهدی تندگویان، نایب رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر، آمار اعلام شده توسط دبیر را غیر واقعی خواند و گفت: ارقام و اعداد اعلام شده توسط دبیر ساختگی‌است. به دنبال سیاه نمایی نیستیم؛ اما شهرداری در حال حاضر 60 هزار میلیارد تومان بدهی دارد و باید واقعیت را به مردم بگوییم؛ چرا که در هر حال شورای پنجم مسائل را شفاف کرده است.
وی در انتقاد به گزارش مالی که علیرضا دبیر درباره میزان بدهی شهرداری تهران اعلام کرد، اظهار کرد: دبیر ادعا می‌کند درآمد شهرداری افزایش یافته؛ درحالی‌که مدام گزارش‌هایی مبنی بر کاهش درآمد دریافت می‌کنیم. همه مناطق اعلام می‌کنند که کاهش درآمد داشته‌اند. یا مناطق گزارش اشتباه به شورا ارائه می‌دهند یا گزارش ارائه شده صحیح نیست.
تندگویان با تاکید بر اینکه ما به دنبال سیاه‌نمایی نیستیم، ادامه داد: میزان درآمد شهرداری و پروژه‌های انجام شده آن در این 12 سال واضح نیست. با این حال انجام وظایف، پزدادن و منت گذاشتن ندارد.
وی در انتها افزود: من هنوز معتقدم در کل، شهرداری 60 هزار میلیارد تومان بدهی دارد و 20 هزار میلیارد آن مربوط به مطالبات بوده و 40 هزار میلیارد نیز مربوط به پروژه‌های تمام نشده است.
واگذاری املاک در شهرداری مریخی است
جدیدی، عضو کمیسیون نظارت شورای شهر تهران هم در ادامه گفت: متاسفانه شاهد هستیم شهرداری بر سر افتتاح پروژه‌ها رقابت می‌کند و مسئولان شهری برای آنکه جلوی دوربین بروند با یکدیگر مسابقه می‌دهند؛ اما بهتر است پیمانکاران را جلوی دوربین بیاوریم تا بگویند چگونه و با چه مشکلاتی این پروژه‌ها را ساخته‌اند.
وی با بیان اینکه ما در بودجه شهرداری همه مسائل را در نظر می‌گیریم، اما در آخر شاهد بالا آمدن بدهی هستیم، گفت: 60 هزار میلیارد تومان بدهی سند خورده وجود دارد که شهرداری آنها را ایجاد کرده و جای سوال است که چرا بدهی بالا آورده‌اند.
عضو کمیسیون نظارت شورای شهر تهران با بیان اینکه شهرداری پاسخ مناسبی به انتقادات نمی‌دهد و گاها پاسخ‌هایی می‌دهد که باید برویم کره مریخ با شازده کوچولو بازی کنیم، گفت: صدها هزار میلیارد تومان عوارض مردم را گرفته‌اند تا این چند پل را بسازند.
سندی درباره بدهی 60 میلیاردی دارید، رو کنید
در ادامه جلسه ناصر امانی، معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران در پاسخ به انتقادات و تذکر جدیدی گفت: برای من جای سوال دارد که چرا در روزهای آخر کار این مسائل را به خاطر آورده‌اید.
امانی همچنین درباره بدهی‌های شهرداری نیز افزود: اگر سندی درباره 60 هزار میلیارد تومن بدهی شهرداری دارید رو کنید؛ نه به ما بلکه به واحدهای نظارتی تحویل دهید.
امانی همچنین در واکنش به سخنان جدیدی در مورد عدم جواب‌دهی شورا به نامه‌اش افزود: ما در حال گردآوری اطلاعات نامه شما هستیم. شما در نامه خود چگونگی واگذاری املاک از 12 سال گذشته را درخواست کردید؛ هر چند جالب است، اما چرا روزهای آخر به یاد این مسائل افتادید.  
انتقاد حقانی از واگذاری‌ دقیقه نودی برج میلاد به ناجا
محمد حقانی، رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران هم در این جلسه، از واگذاری دقیقه نودی ساخت فاز دوم برج میلاد گلایه کرد.
وی در تذکر پیش از دستور خود با اشاره به میزان بدهی شهرداری تهران با بیان اینکه شهرداری باید چیزی هم برای آیندگان بگذارد، گفت: علی‌رغم وعده قالیباف که قرار بود قرارداد جدیدی منعقد نشود، شاهد هستیم که اجرایی کردن فاز دوم برج میلاد به نیروی انتظامی‌سپرده و با آنها قرار بستند. شهرداری تکذیب کرده است که واحدهای بهاران را به قرارگاه امام رضا (ع) واگذار کرده؛ اما شاهد هستیم که قراردادها به امضای شهرداران مناطق رسیده است. 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما