مدیر محمود دشت‌‌بزرگ مدیر عامل شرکت برق منطقه ای خوزستان:

شرکت برق منطقه‌ای خوزستان مشمول اجرای اصل 44 قانون اساسی نیست

4 مرداد 1396 16:44

مدیر عامل شرکت برق منطقه‌ای خوزستان در نشست خبری روز گذشته در خصوص واگذاری این شرکت به بخش خصوصی در راستای اجرای اصل 44 قانون اساسی گفت:

مدیر عامل شرکت برق منطقه‌ای خوزستان در نشست خبری روز گذشته در خصوص واگذاری این شرکت به بخش خصوصی در راستای اجرای اصل 44 قانون اساسی گفت: شرکت برق منطقه‌ای خوزستان به دلیل نقش حاکمیتی و تولید محصول استراتژیک برق از شئون واگذاری به بخش خصوصی مستثناست. دشت‌بزرگ ادامه داد: سرمایه‌گذارانی از سوئیس و فرانسه برای اجرای نیروگاه‌های خورشیدی در استان اعلام آمادگی کرده‌اند. شرکت برق منطقه‌ای نیز مشوق‌ها و تمهیدات لازم را در این زمینه اتخاذ کرده است و مشکلی از بابت مجوز برای احداث نیروگاه خورشیدی نداریم. وی با انتقاد از عدم اجرای تعهدات سرمایه‌گذار داخلی جهت احداث نیروگاه 10 مگابایتی برق خورشیدی گفت: به رغم صدور مجوز و واگذاری زمین به این سرمایه‌گذار متاسفانه تاکنون شاهد اقدامات عملی آنها نبوده‌ایم در صورت تداوم این روند هر توافقنامه با این شرکت لغو و از درجه اعتبار ساقط خواهد شد. مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خوزستان از شکسته شدن رکورد مصرف برق در استان خوزستان خبر داد. این مقام مسئول گفت: در روزهای اخیر مصرف به 8220 مگاوات رسیده که نسبت به زمان مشابه سال گذشته 9.5 درصد رشد داشته است. امروز صنعت برق با سندروم توسعه‌ای مواجه است. دیوار بلند عدم تخصیص منابع سد راه توسعه شبکه برق شده است. امیدواریم با پیگیری‌های استاندار خوزستان و تخصیص اعتبار 1500 میلیارد تومانی برای توسعه برق استان، مشکلات زیرساختی این حوزه حل شود. تاکنون 900 میلیارد تومان جهت توسعه شبکه‌های برق، پست‌های موقت و تجهیز سیستم‌های مقره‌شوی اختصاص یافته است.
خوزستان دارای بیشترین قدرت منصوبه نیروگاهی
وی بیان کرد: قدرت منصوبه نیروگاهی استان، حدود 13هزار و 200مگاوات است که بیشترین ظرفیت منصوبه در کشور است. همچنین ظرفیت منصوبه در بخش انتقال و توزیع استان بیش از 28 هزار مگاولت آمپر است و در این زمینه استان خوزستان در جایگاه دوم کشور قرار دارد. مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خوزستان اظهار کرد: طول خطوط انتقال استان بیش از 8300 کیلومتر مدار است و پیک باری که تاکنون در سال 96 تجربه کردیم، در 28 تیرماه اتفاق افتاد و 8220 مگاوات بود؛ این یک رقم بسیار بالا و قابل ملاحظه برای استان در این ایام است. دشت‌بزرگ در خصوص جایگاه برق منطقه‌ای استان خوزستان نسبت به سایر شرکت‌های برق منطقه‌ای در کشور گفت: استان خوزستان از بعد مساحتی 8 درصد از مساحت کشور را در اختیار دارد و در این زمینه در رتبه هفتم قرار داریم. از نظر جمعیتی شرکت برق منطقه‌ای خوزستان 7 درصد از جمعیت کشور را پوشش می‌دهد و در رتبه ششم کشور قرار دارد. وی عنوان کرد: حدود 18درصد از ظرفیت منصوبه کشور در استان خوزستان مستقر است و در این زمینه رتبه اول به خوزستان اختصاص دارد.
 رشد 16درصدی مصرف برق در خوزستان
دشت‌بزرگ در خصوص میزان افزایش بار در استان عنوان کرد: در سال 95، 29بار در کل روزهای گرمی‌که سپری کردیم، از پیک سال گذشته آن عبور کردیم. در سال 96 تا کنون 15 بار این اتفاق افتاده و این در حالی است که ماه مرداد در پیش است و همیشه در ماه مرداد میزان عبور از پیک بیشتر سایر ماه‌هاست. مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خوزستان با بیان اینکه امسال رشد مصرف 15 تا 16درصدی را نسبت به روزهای مشابه در سال گذشته تجربه کردیم، عنوان کرد: اتفاق جدیدی که امسال افتاد، آن بود که هیچ‌گاه در بهار از پیک سال گذشته عبور نکردیم اما امسال این اتفاق افتاد و در خردادماه از پیک سال گذشته عبور کردیم و با شرایط متفاوتی نسبت به سال‌های گذشته مواجه شدیم.
تجربه 31 بار دمای 49 درجه و بالای آن در سال جاری
مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خوزستان گفت:تعداد روزهایی که دمای استان 47درجه یا بالاتر بوده، در مجموع 79 روز در سال 95 بود. از ابتدای خرداد تا 26 تیرماه در سال گذشته 27 بار شاهد افزایش دمای بالای 47درجه در استان بودیم اما امسال در این بازه 48 بار این مسئله صورت گرفته است. 43 بار در سال گذشته شاهد دمای 49درجه و بالای آن بودیم که از ابتدای خرداد تا تیر، 13 بار اتفاق افتاد اما امسال در این بازه 31 بار این اتفاق افتاده است. دشت‌بزرگ عنوان کرد: در سال 95، 29بار از پیک مصرف در مقایسه با سال گذشته آن عبور کردیم اما امسال تاکنون این رقم نزدیک به دو برابر افزایش پیدا کرده و این مسئله نشان‌دهنده افزایش تعداد روزهای گرم امسال نسبت به سال گذشته است.
طرح‌های صیانتی از تاسیسات به منظور مدیریت خاموشی‌های احتمالی
وی ادامه داد:بر اساس تدبیری که در ارتباط با مدیریت مصرف برق اندیشیده شد، برای اولین بار در کشور یک روال مدیریتی را رایج کردیم و آن این بود که برای دمای 49 درجه سانتیگراد به بالا که تجهیزات تحت فشار و تنش قرار می‌گیرند،طرح‌های صیانتی از تاسیسات را به منظور مدیریت خاموشی‌های احتمالی اعمال کردیم. مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خوزستان اظهار کرد:در این زمینه با توجه به همکاری و هماهنگی‌ای که با استانداری خوزستان انجام گرفت، قرار شد تا در روزهایی که شاهد چنین دمایی هستیم، ادارات در ساعت 13 تعطیل شوند زیرا آغاز پیک مصرف در ساعت 13 اتفاق می‌افتد و با این کار در ظهرها با توجهی به اینکه بخشی از بار مربوط به ادارات بود، بخشی از بار مصرف حذف شد.
تداوم تعطیلی ادارات در ساعت 13 با توجه به استمرار گرما
دشت‌بزرگ بیان کرد:تاکنون 21 روز از این شرایط استفاده شده و با توجه به صحبت‌ها و پیش‌بینی‌های انجام‌گرفته در خصوص افزایش دمای هوا برای هفته‌های آینده، با هماهنگی که با مدیریت بحران استان انجام می‌گیرد، تعطیلی ادارات را در چنین شرایطی در ساعت 13 خواهیم داشت. وی گفت:بر اساس بررسی‌های میدانی صورت‌گرفته در خصوص اجرای این طرح و مشارکت بخش‌ها، بخش خصوص مشارکت کافی در اجرای این طرح نداشته است. بخش‌ها نباید خود را از این طرح‌های همکاری و مشارکتی جدا بدانند و در این زمینه به مشارکت بیشتری نیاز داریم.
لزوم همکاری همه بخش‌ها در اجرای طرح کاهش ساعت کاری
مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خوزستان در خصوص اجرای طرح تغییر ساعت اداری گفت: انتظار داریم حدود 200 مگاوات از پیک مصرف در شبکه کاهش دهیم و برخی از صنایع نیز بر اساس رصدهای انجام گرفته همکاری مناسبی با اجرای طرح ندارند. این مسئله یک مسئله اجتماعی و عمومی‌در استان است که به هیچ صنف خاصی مرتبط نیست و در این زمینه همه باید همکاری لازم را داشته باشند. انتظاری که باید در این خصوص برآورده می‌شد، محقق نشد و امیدواریم در ادامه، شاهد همکاری بیشتر بخش‌ها در این طرح باشیم.
مصرف برق اهواز به تنهایی از سه استان کشور بیشتر است
وی با بیان اینکه مصرف برق شهرستان اهواز به تنهایی 3105 مگاوات است که این میزان از مصرف برق سه استان مرکزی، لرستان و همدان بیشتر است، عنوان کرد: برق منطقه‌ای خوزستان، عزم خود را جزم کرده است و می‌خواهد به سمت توسعه در صنعت برق استان برود تا شاهد پیامدهای خوب این توسعه در استان باشیم. در این زمینه با اقداماتی که طی دو، سه سال آینده انجام خواهد گرفت، امیدواریم صنایع نیز بهره‌مندی لازم را از خدمات ارائه‌شده توسط این شرکت داشته باشند. مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خوزستان گفت:پیش‌بینی‌هایی در ارتباط با صنایع انجام گرفته تا بتوانیم 84 مگاوات از ظرفیت مدیریت مصرف در بخش صنعت استفاده کنیم. این میزان امسال تاکنون به حدود 160 مگاوات رسیده و این مسئله بیانگر مشارکت بخش صنعت در مدیریت مصرف در بخش‌هایی که با شرکت قرارداد منعقد کرده‌اند، بوده است. در این زمینه در قبوض این بخش‌ها مشوق‌هایی در نظر گرفته می‌شود.
سهم صنعت از مصرف برق افزایش یابد
دشت‌بزرگ اظهار کرد: در ارتباط با مصارف خانگی، مصرف استان خوزستان در مقایسه با کل کشور، حدود 2برابر متوسط مصرف کل کشور است. این وضعیت در بخش صنعت رقم قابل ملاحظه‌ای نیست. رقم مصرف برق صنعتی که یکی از شاخص‌های توسعه است،در کل کشور 31 درصد است اما این میزان مصرف در استان خوزستان تنها حدود 10 درصد است و باید سهم صنعت از مصرف افزایش پیدا کند. وی در خصوص توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر در استان خوزستان عنوان کرد: 13 متقاضی در بحث 13 ساخت نیروگاه تجدیدپذیر و مولدهای مقیاس کوچک با 1400 مگاوات ظرفیت داریم اما از وضعیتی که متقاضیان برای شرکت ایجاد کرده‌اند راضی نیستیم. با توجه به پتانسیل‌های خوزستان، انتظار داریم سرمایه‌گذاران جدیت بیشتری از خود نشان دهند و به صورت پررنگ‌تر در این حوزه حضور پیدا کنند.
دشت‌بزرگ گفت: بیش از 2500 مگاولت آمپر تا پایان سال 98 به ظرفیت موجود استان اضافه خواهیم کرد که امر یک تحول در صنعت برق استان است. همچنین حدود 1100 کیلومتر در سه سال آینده به طول شبکه افزوده خواهد شد و پیش بینی سرمایه‌گذاری بیش از هزار میلیارد تومانی در بخش برق استان در این سه سال انجام داده‌ایم. مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خوزستان خاطرنشان کرد: در حال حاضر بیش از 120میلیارد تومان از محل فروش برق از مشترکین طلبکار هستیم. طرح‌های توسعه‌‌ای که قرار است در استان اجرا شود، تامین بخشی از منابع مالی آنها از محل وصول همین طلب‌هاست که انتظار داریم در این زمینه مشترکان نسبت به پرداخت‌ها اقدام کنند.

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما