بدهی‌ها بلای جان فوتبال ایران؛

لیگ قهرمانان آسیا بدون تیم‌های ایرانی برگزار می‌شود؟

4 مرداد 1396 16:45

سوالی که جوابش مشخص است، این است که آیا این سرخابی‌ها می‌توانند تا پیش از 9 شهریور این بدهی‌ها را بپردازند و از محرومیت حضور در لیگ قهرمانان آسیا 2018 که فاجعه ملی قلمداد می‌شود رهایی یابند.

اخیرا شایعاتی مطرح شده مبنی بر اینکه ممکن است کنفدراسیون فوتبال آسیا AFC به تیم‌های ایرانی جواز حضور در لیگ قهرمانان آسیا را در سال 2018 ندهد. در این‌ گزارش سعی شده چرایی این موضوع بررسی شود. ماجرا از حدود 5 سال پیش آغاز شد. وقتی که AFC خبر از راه‌اندازی نوعی سیستم استاندارد باشگاه‌های آسیا داد و طبق آن تنها تیم‌هایی اجازه داشتند و دارند در لیگ قهرمانان آسیا شرکت کنند که مجوز باشگاهی یا کلاب لایسنس AFC را دریافت کنند. AFC جزوه‌ای هم در اختیار فدراسیون‌ها و اتحادیه‌های عضو قرارداد و خبر داد که از سال 2018 تیم‌هایی که معیارهای مد نظر کلاب لایسنسینگ را نداشته باشند، اجازه ندارند در لیگ قهرمانان آسیا حاضر شوند. این معیارها شامل عوامل مختلفی از جمله مسائل مالی می‌شد‌. فدراسیون فوتبال ایران هرچند ملزم به این کار نبود؛ اما بحث اینکه باشگاه‌های ایران برای حضور در لیگ برتر هم باید این مجوز را بگیرند، مطرح کرد. حالا حدود 2 هفته پیش بازرسان AFC که ملیتی آلمانی داشتند، وارد تهران شدند تا ببینند باشگاه‌های ایرانی‌ای که به لیگ قهرمانان سال 2018 می‌رسند چه وضعیتی دارند و خبرگزاری ایرنا در خبری با تیتر «هشدار کنفدراسیون فوتبال آسیا به باشگاه‌های بدهکار» طوری این موضوع را منعکس کرد که اتفاق جدیدی افتاده است.
شاید کسی به جز‌ سهیل مهدی، رئیس کمیته کلاب لایسنسینگ ایران و رئیس کمیته توسعه و فنی سازمان لیگ نداند نظر بازرسان چیست؛ اما آنچه مسلم است و از اخبار و شواهد برمی‌آید، باشگاه‌های ایرانی در بخش‌ مالی فاصله زیادی با معیارهای کلاب لایسنسینگ AFC دارند. در بخش مالی تاکید شده هیچ باشگاهی نباید هیچ‌گونه بدهی‌ای به هیچ بازیکن، مقامات مالیاتی و … داشته باشد. طبق آنچه‌ در جزوه قوانین کلاب لایسنسینگ آمده، باشگاه‌ها باید تا 31 ژوئن، 10 تیر، یعنی دقیقا 6 ماه قبل از آغاز لیگ قهرمانان سال بعد هیچ بدهی‌ای نداشته باشند. در جمله بعدی هم آمده در غیر این صورت تا 31 آگوست یعنی 9 شهریور وقت دارند تکلیف بدهی‌شان را با بدهکاران معلوم کنند و مستندات خود را ارائه دهند. این درحالی‌است که مهدی تاج اخیرا گفته بود پرسپولیس فقط 107 میلیارد تومان بدهی مالیاتی دارد. فارغ از بدهی‌های جزئی‌تر به بازیکنان و مربیانی که شکایت بعضی از آنها، قهرمان ایران را تا مرز کسر امتیاز هم پیش برد. در آن سو این‌طور که خبرآنلاین گزارش داده، کاوه رضایی، آندرانیک تیموریان و از همه جدیدتر محمد حاج‌محمدی به خاطر طلب‌های بالا از استقلال شکایت کرده‌اند. سوالی که جوابش مشخص است، این است که آیا این دو تیم می‌توانند تا پیش از 9 شهریور این بدهی‌ها را بپردازند و از محرومیت از حضور در لیگ قهرمانان آسیا 2018 که فاجعه ملی قلمداد می‌شود رهایی یابند یا تا آن موقع اسنادی ارائه دهند که نشان دهد وضعیت حساب و کتاب و بدهی‌شان روشن است و توافقی با طلبکار دارند یا در دعوایی حقوقی درگیرند که نتیجه آن نامعلوم است؟ اسدی، دبیر سابق فدراسیون فوتبال هم چندی پیش گفته اکثر باشگاه‌های ایرانی بدهکار هستند. وقتی اینها را کنار هم بچینید، دلیلی پیدا نمی‌کنید که محرومیت سراغ باشگاه‌های ایرانی نیاید؛ مگر اینکه به خیر بگذرد. سهیل مهدی به خبرگزاری تسنیم گفته بود چیزی درباره ورود AFC به بحث فرار مالیاتی باشگاه‌های ایرانی چیزی نشنیده است. دلیلش هم روشن است؛ بازرسان AFC به دلیل هر حالتی از بدهی، مجوز را صادر نمی‌کنند، نه به دلیل صرف فرار مالیاتی. کسی نمی‌داند باشگاه‌های بدهکار تا 9 شهریور چه خواهند کرد.

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما