گزارش «روزان» از تشدید بحران میان مسلمانان و رژیم صهیونیستی در موضوع مسجد الاقصی

عقب‌نشینی صهیونیست‌ها در برابر اراده مقاومت

4 مرداد 1396 16:45

بعد از 50 سال در اقدامی بی‌سابقه مقامات رژیم صهیونیستی از ورود مسلمانان به مسجد‌الاقصی ممانعت به عمل آوردند. این موضوع موجب اعتراضات گسترده شهروندان فلسطینی و مقامات سیاسی برخی از کشورهای اسلامی شد.

گروه دیپلماسی: بعد از 50 سال در اقدامی بی‌سابقه مقامات رژیم صهیونیستی از ورود مسلمانان به مسجد‌الاقصی ممانعت به عمل آوردند. این موضوع موجب اعتراضات گسترده شهروندان فلسطینی و مقامات سیاسی برخی از کشورهای اسلامی شد. در نتیجه اعتراضات و مخالفت‌ها با اقدامات متجاوزانه رژیم صهیونیستی، دیروز شاهد عقب‌نشینی مفتضحانه رژیم صهیونیستی از اقدامات خود بوده‌ایم که می‌توان آن را پیروزی بزرگ برای مقاومت مردم فلسطین ارزیابی کرد. در روز 23 تیر ماه سال جاری درگیری میان نظامیان رژیم صهیونیستی با چند جوان فلسطینی رخ می‌دهد که در نتیجه آن، سه جوان فلسطینی شهید و دو نظامی اسرائیلی کشته شدند. متعاقب این رخداد، نظامیان رژیم صهیونیستی به بهانه اقدام به حمله مسلحانه درهای مسجدالاقصی را بر روی نمازگزاران بسته و از اقامه نماز جمعه ممانعت به عمل آوردند.
پس از آن مقامات این رژیم صهیونیستی شرط ورود فلسطینیان به مسجد الاقصی را عبور از گیت‌های بازرسی الکترونیکی اعلام کردند که این درخواست با اعتراض شدید فلسطینیان مواجه شد. علی‌رغم اعتراضات نتانیاهو دستور نصب گیت‌های  الکترونیکی در ورودی های مسجد الاقصی را صادر کرد که این امر با واکنش‌های بی‌سابقه‌ای در طول 50 سال گذشته رو به رو شد؛ به صورتی که خطیب مسجد الاقصی روز یک‌شنبه هشدار داد تا زمانی که رژیم اشغالگر قدس به اقدامات خود علیه این مکان مقدس پایان ندهد، اعتراض‌ها ادامه خواهد داشت. پس از این واکنش‌ها مقامات رژیم صهیونیستی به امید کاستن از سطح اعتراضات گیت‌های تردد را جمع‌آوری و به جای آن دوربین‌های مداربسته کار گذاشتند؛ اما فلسطینی‌ها اعلام کردند که حاضر نیستند هیچ‌گونه تغییری را درباره مسجدالاقصی بپذیرند؛ لذا صدها تن از معترضان نماز مغرب را در اطراف ورودی باب‌الاسباط مسجدالاقصی اقامه کردند. گزارش‌ها حاکی است که نیروهای اشغالگر به شماری از جوانان فلسطینی که در اطراف شهرک صهیونیستی بیت ایل واقع در شمال رام الله تحصن کرده بودند، آتش گشودند و در این درگیری شماری زخمی شدند.
تشکیل کمیته رسیدگی تهیه گزارش از داخل و خارج مسجد الاقصی
در نتیجه طولانی شدن اعتراضات و خشم مردم فلسطین به اقدامات خشونت‌بار رژیم صهیونیستی، مراجع دینی فلسطینی با تشکیل جلسه‌ای در خصوص تعرض‌های اخیر رژیم صهیونیستی علیه مسجدالاقصی تأکید کردند.  به گزارش خبرگزاری فارس، مراجع دینی و ملی فلسطین سه شنبه (دیروز) با تشکیل جلسه‌ای تمام اقدامات رژیم صهیونیستی  را در قبال رژیم صهیونیستی محکوم کردند. در این جلسه که با حضور رئیس شورای اوقاف اسلامی، رئیس هیأت عالی اسلامی، مفتی قدس، و معاون قاضی قضات فلسطین تشکیل شد، بر ضرورت بازگشایی درهای مسجدالاقصی برای تمام نمازگزاران بدون استثنا تاکید شد. مراجع دینی فلسطین در بیانیه‌ای که «شیخ عبدالعظیم سهلب» آن را قرائت کرد، اعلام کردند اداره اوقاف اسلامی قدس مأمور ارائه اولین گزارش از اوضاع در داخل و خارج مسجدالاقصی شده است. در ادامه این بیانیه بر وحدت ملت فلسطین تاکید و از فداکاری‌های آنها در دفاع از مسجدالاقصی قدردانی شد. شیخ سهلب در این کنفرانس خبری گفت ورود به مسجدالاقصی پس از آماده شدن گزارش وضعیت داخل و خارج این مسجد، صورت خواهد گرفت.
تنش در مناسبات اردن و اسرائیل و امکان قطع روابط دیپلماتیک میان دو کشور
روابط دیپلماتیک و امنیتی اردن و اسرائیل بعد از شلیک گلوله در داخل سفارت اسرائیل در امان که یک‌شنبه شب انجام شد و منجر به کشته شدن یک شهروند اردنی با گلوله‌ای از داخل سفارت شد، رو به تیرگی گذاشته است. سفارت اسرائیل تلاش داشت ضارب را متواری کند، اما دولت اردن مانع از این کار شده است.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایلاف، گزارش‌های خبری از امان، پایتخت اردن، حاکی از آن است که در جلسه شورای وزیران اسرائیل که برای بررسی این حادثه تشکیل شده بود، دولت اسرائیل با بازخواست معاون مدیر امنیت سفارت، که عامل شلیک این گلوله بوده و خود در پی زد و خورد با یک کارگر نجار اردنی از ناحیه شکم آسیب دیده را رد کرده و گفته است؛ او  به موجب توافقنامه وین از مصونیت دیپلماتیک برخوردار است. 
منابع دیپلماتیک انتظار دارند که روابط امان و تل آویو در پی این حادثه به طور کامل از هم بپاشد، روابطی که بعد از معاهده صلح دو طرف به وجود آمده بود. به خصوص که اردنی‌ها این روزها به شدت از رفتار اسرائیلی‌ها عصبانی هستند و به دنبال راهی برای برخورد با آنها می‌شوند.
نگرانی مقامات رژیم از وخامت اوضاع امنیتی در مسجد الاقصی و خشم مسلمانان
اعتراضات مردمی شهروندان فلسطینی نسبت به اعمال محدودیت‌های رژیم صهیونیستی در موضوع مسجد‌الاقصی موجب نگرانی مقامات این کشور شده است. در یکی از آخرین اظهارات،  به گزارش خبرگزاری فلسطینی «معا»، «یورام کوهن» رئیس سابق دستگاه اطلاعات و امنیت داخلی رژیم صهیونیستی گفت: نصب دستگاه‌‌های فلزیاب در ورودی‌های مسجد الاقصی به ضرر اسرائیل است و منجر به تشدید تنش‌های امنیتی در کرانه باختری، ‌قدس،‌ نوار غزه و حتی اردن می‌شود. باید به دنبال راهکار دیگری به جای نصب این گیت‌ها باشم.  او با اشاره به اینکه حفظ آرامش بسیار مهم است و نصب این دستگاه‌ها راه حل کاملی برای این موضوع نیست، افزود: دستگاه‌های فلزیاب پس از عملیات فلسطینیان در مسجد الاقصی نصب شده، ‌اما این راهکار موقتی بوده و راه حل دائمی به شمار نمی‌رود.
علاوه بر این، در اقدامی دیگر که ناشی از نگرانی شدید مقامات رژیم صهیونیستی از خشم مسلمان است، این کشور، سفارت و کنسولگری خود در آنکارا و استانبول ترکیه را از بیم حملات و اعتراضات مسلمانان کشور ترکیه تعطیل کرد. این موضوع در شرایطی است که چند روز پیش معترضان به سیاست‌ها و اقدامات خشونت‌بار رژیم صهیونیستی در مقابل کنسولگری این رژیم در استانبول و نیز منزل سفیر اسرائیل در آنکارا تجمع کرده و اقدامات صهیونیست‌ها در سرزمین های اشغالی و به خصوص مسجد الاقصی را محکوم کردند.
مردم فلسطین به نیابت از جهان اسلام از مسجدالاقصی دفاع می‌کنند
دبیرکل سازمان همکاری اسلامی در نشستی در روز دوشنبه هفته جاری،  در جده و در خصوص اقدامات تجاوزکارانه رژیم صهیونیستی در مسجد الاقصی با اعلام اینکه در مسئله مسجد الاقصی هیچ تساهل و تسامحی وجود ندارد، افزود: مردم فلسطین به نیابت از جهان اسلام از این مکان مقدس اسلامی دفاع می‌کنند. در این نشست، اقدامات بی سابقه و غیرقانونی اسرائیل مانند بستن ورودی‌های مسجدالاقصی، نصب دوربین و گیت‌های الکترونیکی در ورودی‌های این حرم شریف مورد بحث و بررسی قرار گرفت. «یوسف احمد العثیمین» دبیر کل سازمان همکاری اسلامی در سخنان خود که توسط «سمیر بکر ذیاب» مشاور این سازمان در امور فلسطین و قدس قرائت شد، اعلام کرد که مسجدالاقصی خط قرمز برای جهان اسلام و عرب است که در خصوص آن هیچ مسامحه و تساهلی وجود ندارد و هرگونه هتک حرمت به آن نتیجه خطرناکی خواهد داشت و منجر به برهم خوردن ثبات در منطقه خواهد شد. اکنون نیز با تمام این تفاسیر می‌توان اظهار کرد که موضوع فلسطین در نتیجه تحولات چند وقت اخیر، به مسئله اول جهان اسلام تبدیل شده است. در حالی که شعله‌های جنگ با داعش و مسئله مبارزه با این گروه تروریستی در حال فروکش کردن است، مسئله فلسطین به صدر مسائل خاورمیانه بازگشته است. در این شرایط می‌توان اظهار کرد که شهروندان فلسطینی به نیابت از تمام مسلمانان جهان در برابر توطئه‌ها و جنایات رژیم صهیونیستی مقاومت می‌کنند.
عقب‌نشینی رژیم صهیونیستی از مواضع خود
با افزایش فشارهای مسلمانان بر رژیم صهیونیستی در آخرین تحولات، شاهد هستیم که مقامات این رژیم از خواسته‌ها و اقدامات متجاوزانه خود تا حدودی عقب نشینی کرده‌اند. بر اساس گزارش‌های منتشر شده، به دنبال افزایش دامنه اعتراض‌ها در سراسر دنیا، کابینه رژیم صهیونیستی بامداد دیروز(سه‌شنبه) به برچیدن گیت‌های امنیتی در ورودی های مسجدالاقصی و نصب دوربین‌های امنیتی رای داد. به گزارش پایگاه خبری معا فلسطین، گزارش‌ها حاکی از آن است که نیروهای امنیتی رژیم صهیونیستی به صورت چشم‌گیری در ورودی‌های مسجدالاقصی حضور یافتند و کارگران درحال برداشتن گیت‌های امنیتی هستند. این موضوع را می‌توان پیروزی بزرگی برای مسلمانان و فلسطینی‌ها در برابر زیاده‌خواهی صهیونیست‌ها قلمداد کرد.

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما