مرور مطبوعات داخلی

دیدار روحانی با سپاه، مشق سلطنت عربی

4 مرداد 1396 16:45

روزنامه‌های سه‌شنبه یک خبر داخلی و یک خبر بین‌المللی را مهم ارزیابی کرده‌اند و به آن واکنش نشان داده‌اند.

روزنامه‌های سه‌شنبه یک خبر داخلی و یک خبر بین‌المللی را مهم ارزیابی کرده‌اند و به آن واکنش نشان داده‌اند. همه روزمانه عکسی واحد از دیدار فرماندهان عالی‌رتبه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی‌با حسن روحانی، رئیس جمهور را کار کرده‌اند. در این عکس محمد‌علی جعفری، فرمانده کل سپاه و سردار قاسم سلیمانی، فرمانده شاخه برون‌مرزی سپاه و سردار حجاری‌زاده، فرمانده نیروی هوا فضای سپاه در یک‌سو نشسته‌اند و سردار غیب‌پرور، فرمانده نیروی بسیج مستضعفان در سوی دیگر و حسن روحانی در مرکز تصویر دیده می‌شود‌. تیتر بیشتر روزنامه حاصل این دیدار را مثبت ارزیابی کرده است.
 «جوان» روزنامه نزدیک به سپاه پاسداران در گزارش خبر دیدار با روحانی به پست توئیتری معاون فرهنگی دولت حسام‌الدین آشنا پرداخته است. نویسنده گزارش در پست‌های توئیتری آشنا را تفسیر‌گر اخبار کوتاه در دولت می‌داند‌. تبریک سپاه به حسن روحانی به خاطر برگزیده شدن در انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر و حمایت دولت از سپاه و قرارگاه خاتم ماحصل این دیدار است‌.
در بخش خبر بین‌المللی هم سپرده شدن زمام امور سلطنت در عربستان به محمد بن سلمان خبری است که بیشتر روزنامه‌ها آن را منعکس کرده‌اند. ملک سلمان در فرمانی امور سلطنت را به پسرش واگذار کرده و به مرخصی و سفر خارج رفته است‌. نظر بیشتر روزنامه‌ها این است که این دوره دوره کار‌آموزی محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان است‌. او در حال مشق سلطنت است.
«فرهیختگان» به مناسبت روز دختر با لیلی بروجردی، نوه امام خمینی مصاحبه‌ای درباره زندگی دخترانه انجام داده است که در بخشی از آن می‌خوانیم: اول از همه باید مسئولان و متولیان و کسانی که بار آموزش کشور را به دوش می‌کشند، بپذیرند که این مقطع 12 ساله در جامعه امروز ما وجود دارد. البته این پذیرفتن نباید فقط به زبان باشد. اگر فقط به زبان باشد، همین کارهای سطحی‌ای که در حال حاضر هم می‌بینیم انجام می‌شود ولی اگر به واقع این موضوع را بپذیرند، متوجه می‌شوند که باید پژوهش‌های جداگانه‌ و شناسایی‌های مستمری نسبت به نیازها و آسیب‌ها و اتفاقاتی که در این دوران 12 ساله ممکن است رخ دهد، داشته باشیم؛ مثلا سبک لباس پوشیدن و پوشاک. در این دوران یک دختر جوان دیگر دانش‌آموزی نیست که همه وقتش را با یک روپوش و شلوار و مقنعه که مدرسه الزام می‌کرد، سپری کند. او وارد مقطع دانشگاه به‌عنوان یک مقطع عرضی در این دوران شده است که در آنجا سبک لباس پوشیدن و مهم‌تر از همه سبک برخورد با جامعه برایش متفاوت است. اینها سبک جدیدی از برخورد است که در دبیرستان وجود ندارد، چراکه در دانشگاه شکل برخورد‌ها متفاوت می‌شود، به‌ویژه آنکه مقطع آزادتری را برای دختران در رفت و آمد، پوشاک و روابط اجتماعی‌شان ایجاد می‌کند. همین یک مثال کافی است تا ما به اهمیت شناسایی این دوران پی ببریم و آموزش‌های لازم را داشته باشیم.
«آفتاب یزد» هم در گزارشی با عنوان رنسانس اصول‌گرایی به موضوع استعفای احمد ناطق‌نوری، رئیس سابق مجلس از هیات رئیسه دانشگاه آزاد توجه نشان داده و به دنبال یافتن این است که چرا ناطق‌نوری بدین گونه رفتار می‌کند‌. در بخشی از این گزارش می‌خوانیم: با این حال برخی تحلیلگران رفتار ناطق را نه از روی میل به انزوا که به مثابه مهیا شدن او برای دوره جدید سیاسی تعبیر می‌کنند. فیاض زاهد، تحلیلگر مسائل سیاسی در گفتگو با آفتاب یزد، با بیان این نکته که اتفاقا اقدامات ناطق‌نوری خروج از انزوا و بازگشت به عرصه روشن سپهر سیاست در ایران است، اظهار کرد: «شاید مسئولیت قبلی یا مسئولیت‌های حکومتی به دلیل انتصابشان به مقامات عالی رتبه، دست ایشان را می‌بست برای آنکه بتوانند با صراحت به آنچه در امور سیاسی می‌اندیشد عمل کند.» زاهد ضمن ترسیم فضای موجود اصول‌گرایی، عنوان کرد: « نگرانی از سرنوشت اصول‌گرایی، سقوط و افول مانیفست و ایدئولوژی اصول‌گرایی، تضعیف اصول‌گرایی سنتی ناطق را نگرا‌ن کرده است.

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما