عبدالکریم حسین زاده در گفتگو با «روزان»:

«امید» در کنار روحانی خواهد بود

4 مرداد 1396 16:45

عبدالکریم حسین‌زاده در گفتگویی با روزان به جلسات رایزنی رئیس جمهوری منتخب با فراکسیون‌های سیاسی مجلس شورای اسلامی‌می‌پردازد؛

گروه سیاسی- فرشاد اعظمی: عبدالکریم حسین‌زاده در گفتگویی با روزان به جلسات رایزنی رئیس جمهوری منتخب با فراکسیون‌های سیاسی مجلس شورای اسلامی‌می‌پردازد؛ جلساتی که به زعم او هنوز به صورت رسمی‌و عینی منتهی به خروجی مشخصی درباره وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم نشده است و بر همین اساس نیز نمی‌توان خیلی دقیق درباره فضای عمومی‌مجلس نسبت به کابینه دوازدهم اظهار نظر کرد. حسین‌زاده همچنین درباره حساسیت‌های فراکسیون امید نسبت به کابینه دوازدهم چنین می‌گوید که« فراکسیون امید در کنار روحانی خواهد بود و در رسیدن دولت به مطالبات عمومی‌اقدام خواهد کرد. با این همه نباید فراموش کرد که بازدهی و بازتاب رای در کابینه دولت بعدی مشخص خواهد شد و خواهیم دید که آقای روحانی چقدر به این مسئله توجه خواهند داشت.» نایب‌رئیس فراکسیون امید اعتقاد دارد که، باید زمان بگذرد تا مشخص شود که فضای عمومی‌مجلس چه موضعی نسبت به دولت و کابینه بعدی از خود نشان می‌دهد. البته در مجموع امیدوارم که مجلس با دولت بعدی همراهی و همکاری کند.
آیا فراکسیون امید از حالا تا زمان مراسم تحلیف برنامه مشخصی برای حمایت یا بررسی کابینه دولت دوازدهم خواهد داشت؟
قطعا در این خصوص برنامه‌های مشخصی خواهیم داشت و نسبت به این مسئله بی‌تفاوت نخواهیم بود. به هر حال مردم در انتخابات رای به آقای روحانی داده‌اند و فراکسیون امید به عنوان پشتوانه مردم در مجلس شورای اسلامی‌این مسئله را پیگیری خواهد کرد‌. البته معنای این مسئله زاویه گرفتن با دولت نیست. فراکسیون امید در کنار روحانی خواهد بود و در رسیدن دولت به مطالبات عمومی‌اقدام خواهد کرد. با این همه نباید فراموش کرد که بازدهی و بازتاب رای در کابینه دولت بعدی مشخص خواهد شد و خواهیم دید که آقای روحانی چقدر به این مسئله توجه خواهند داشت.
آیا فراکسیون امید برنامه ویژه دیگری برای دیدار با رئیس جمهوری منتخب در آستانه مراسم تحلیف و معرفی احتمالی وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم خواهد داشت؟
فعلا برنامه دیگری برای دیدار با رئیس جمهور، در نظر گرفته نشده است. اعضای فراکسیون تقریبا یک هفته زودتر از فراکسیون‌های دیگر مجلس با آقای روحانی دیدار کردند که طی آن جلسه اعضای فراکسیون گزارشی از عملکرد وزرای دولت یازدهم به آقای رئیس جمهوری ارائه کردند و همچنین پیشنهادات و شاخصه‌هایی برای دولت بعدی به آقای روحانی دادند که چگونه می‌توان با احتساب وضعیت جامعه طی چهار سال گذشته و قبلتر از آن، مطالبات عمومی‌و همین طور آرای انتخاباتی اخیر را در دولت بعدی پاسخگو بود. در این جلسه همچنین هر کدام از نمایندگان مجلس توضیحاتی درباره دولت یازدهم و همچنین ضروریات جامعه در چهار سال آینده ایراد کردند که رئیس جمهوری آنها را مورد توجه قرار دادند.
شما فضای مجلس شورای اسلامی‌در قبال حمایت از کابینه و وزرای پیشنهادی دولت روحانی را چگونه ارزیابی می‌کنید ؟
هنوز نمی‌توان به صورت دقیق در این خصوص اظهارنظر کرد. چراکه هنوز خروجی مشخصی از وزرای پیشنهادی و یا تصمیمات رئیس جمهوری در قبال کابینه بعدی مطرح نشده است و بر همین اساس نمی‌توان دقیقا گفت که نمایندگان چه موضعی نسبت به وزرای پیشنهادی دولت خواهند داشت. باید زمان بگذرد تا مشخص شود که فضای عمومی‌مجلس چه موضعی نسبت به دولت و کابینه بعدی از خود نشان می‌دهد. البته در مجموع امیدوارم که مجلس با دولت بعدی همراهی و همکاری کند.
فکر می‌کنید سرنوشت طرح سوال از رئیس جمهوری درباره موسسات مالی غیرمجاز به کجا خواهد رسید؟
من فکر نمی‌کنم که فرصتی باشد تا این طرح به نتیجه برسد. چراکه روزهای پایانی دولت است و بعد از آن نیز مراسم تحلیف و جلسات رای اعتماد در پیش است. بنابراین فکر نمی‌کنم که فرصتی برای رسیدگی به این طرح باشد. افزون بر این من تصور می‌کنم که چنین طرح‌هایی نمی‌تواند خیلی راهگشا باشد. اینکه ما به وسیله چنین ابزاری در آستانه تشکیل کابینه به رئیس جمهوری فشار وارد کنیم تا در کابینه آنچه را ما می‌خواهیم را اجرا کند، درست نیست. باید همان طوری که 24 میلیون از مردم به رئیس جمهوری اعتماد کردند ما نیز به ایشان اعتماد کنیم و اجازه بدهیم که ایشان در آرامش کابینه را تشکیل دهند. به نظر من با این کارها نه مطالبات مردمی‌محقق می‌شود و نه مشکلاتی مانند موسسات مالی غیرمجاز حل می‌شود. فراموش نکنیم که این موسسات عمدتا در دولت دهم و نهم تشکیل شدند و در آن زمان آقایان هیچ نقدی به این مسئله نداشته و حالا نگران مسئله شده اند؟ شاید بهتر باشد که این موضوع از طریق دیگر و متکی بر مبانی علمی‌دنبال شود. بهتر است این مسئله در کمیسیون‌های اقتصادی و با حضور تیم اقتصادی دولت بعدی مطرح شود. البته اگر نیت ما حل واقعی مطالبات مردم باشد وگرنه می‌توان به همین روش دنبال مسائل جنجالی و حاشیه‌ای بود .

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما