چراغ سبز مجلس به حذف 3 یا 4 صفر از پول ملی

حذف ریال؛ تومان رسما پول ایران شد

3 مرداد 1396 16:12

حذف صفر از پول ملی موضوعی است که در چند سال گذشته بارها مطرح شده تا اینکه در هفته گذشته هیات دولت در جریان بررسی«لایحه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران» واحد پول ایران را تومان و برابر با 10 ریال ‏مصوب کرد و براین اساس بحث حذف یک صفر از پول ملی مورد توجه قرار گرفت که البته این لایحه برای اجرا، به تصویب مجلس و قانونی شدن نیاز دارد. تجربه این کار در کشورهای مختلف وجود دارد که مطلوب است به این تجربیات توجه شود؛ اما در هر صورت وجود نرخ‌های تورم در سال‌های گذشته باعث شد ارزش پول ملی کشور در بازار کاهش یابد که این اتفاق موضوع حذف صفر از پول ملی را قابل توجیه می‌کند.

گروه اقتصادی: حذف صفر از پول ملی موضوعی است که در چند سال گذشته بارها مطرح شده تا اینکه در هفته گذشته هیات دولت در جریان بررسی«لایحه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران» واحد پول ایران را تومان و برابر با 10 ریال ‏مصوب کرد و براین اساس بحث حذف یک صفر از پول ملی مورد توجه قرار گرفت که البته این لایحه برای اجرا، به تصویب مجلس و قانونی شدن نیاز دارد. تجربه این کار در کشورهای مختلف وجود دارد که مطلوب است به این تجربیات توجه شود؛ اما در هر صورت وجود نرخ‌های تورم در سال‌های گذشته باعث شد ارزش پول ملی کشور در بازار کاهش یابد که این اتفاق موضوع حذف صفر از پول ملی را قابل توجیه می‌کند.
با این همه به‌طور طبیعی تغییر اسکانس‌ها برای درج «تومان» به‌عنوان واحد پول ملی به جای «ریال» و حذف صفر نیاز به هزینه دارد؛ بنابراین اگر قرار است این کار انجام شود، باید تاملی کارشناسی صورت گیرد که به‌طور مثال در چند سال آینده موضوع حذف صفر جدید مطرح نشود که نیاز به هزینه تغییر مجدد اسکناس‌ها شود. برداشتن صفر از پول ملی اتفاقی است که باید عملی شود، اما اینکه چند صفر حذف شود، نکته مهمی است که باید لحاظ شود. بسیاری از کارشناسان به این موضوع اشاره دارند که حذف سه یا چهار صفر از پول ملی اقدام مطلوب‌تری است به دلیل اینکه نیاز به تغییر اسکانس و حذف صفر را تا مدت‌ها رفع می‌کند؛ البته مهار نرخ تورم باعث حفظ قدرت پول ملی کشور می‌شود و از تغییر اسکناس‌ها در آینده به دلیل حذف صفر و کاهش ارزش جلوگیری می‌کند. باید پذیرفت حذف صفر از پول ملی نمی‌تواند یک اقدام سیاسی باشد و یک کار اقتصادی و فنی است که در تسهیل فعالیت‌های اقتصادی و مالی نقش دارد، البته می‌تواند شوک‌های منفی مقطعی و روانی داشته باشد که باید مدیریت شود؛ همچنین نباید فراموش کرد زیرساخت‌هایی برای انجام این مهم نیاز است.
طی سال‌های گذشته مردم با تومان، پول خود را حساب و با ریال خرید و فروش می‌کردند به‌طوری که سردرگمی میان تومان و ریال به یک مشکل جدی در بانک‌‌ها و حتی مغازه‌ها تبدیل شده بود در حالی که امروز بالاخره به این سردرگمی خاتمه داده شد و در لایحه اصلاح قانون پولی بانکی، واحد پول رسمی کشور، تومان و معادل 10 ریال تعیین شد و موضوعی که مدت‌ها قبل از سوی مردم و در تمام مبادلات پولی مورد استفاده بود، یعنی کاربرد واحد تومان به جای ریال، رسمیت یافت.
با این همه محسن حاجی‌میرزایی دبیر هیات دولت درباره مصوبات یک‌شنبه عصر دولت درباره مصوبات قانون پولی و بانکی نوشت: «در جلسه یک‌شنبه، اول مرداد هیات وزیران لایحه اصلاح قانون پولی بانکی بررسی و تصویب شد. در این روزها که برخی از موسسات مالی اعتباری با مشکلاتی روبه‌رو بودند، نقص قانون پولی بانکی بیش از پیش آشکار شد و در لایحه اصلاحی که بیش از 6 ماه در کمیسون اقتصادی دولت با دقت زیاد مورد بررسی قرار گرفته بود، نقایص قانون از جمله احکام مربوط به نظارت، توقف، بازسازی، ورشکستگی، انحلال، تصفیه، مدیریت بانک‌ها و موسسات اعتباری، صندوق ضمانت سپرده و مقررات انتظامی تدوین و برطرف شده است و گام بزرگی در جهت نیل به یک قانون پولی بانکی مترقی و متناسب با برترین تجارب روز دنیا برداشته شده است».
اهداف این اصلاحات تامین ثبات، سلامت و پایداری نظام پولی و بانکی بر مبنای موازین شرعی و صیانت از منافع سپرده‌گذاران است که مشتمل بر اقدامات مناسب به‌ منظور برون‌رفت مؤسسات اعتباری از شرایط نامطلوب، نحوه رسیدگی به تخلفات مؤسسات اعتباری و اقدامات مقتضی در زمان ورشکستگی این مؤسسات است. همچنین به منظور تضمین سپرده‌‌های اشخاص در مؤسسه اعتباری، عضویت تمامی این مؤسسات در صندوق ضمانت سپرده‌ها الزامی شده است.
حذف چهارصفر در دستور کار باشد
از طرف دیگر این خبر روز گذشته (دوشنبه) با واکنش رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس مواجه شد و محمدرضا پورابراهیمی گفت: لایحه دولت درخصوص اصلاح قانون پولی و بانکی در صورتی که به موقع به مجلس ارسال شود در طرح بانکداری جمهوری اسلامی لحاظ می‌شود. این نماینده مجلس اضافه کرد: با تصویت کلیات طرح بانکداری جمهوری اسلامی در کمیسیون اقتصادی، این کمیسیون وارد بررسی جزئیات طرح مذکور شده و در این راستا موضوع اصلاح قانون پولی و بانکی را بررسی می‌کند. پورابراهیمی گفت: دولت با تاخیر و موازی با بررسی طرح بانکداری جمهوری اسلامی، در حال اصلاح قانون پولی و بانکی بوده و بحث تغییر واحد پولی در این راستاست.
پورابراهیمی ادامه داد: با وجود اینکه حذف یک صفر  از پول ملی کارهای محاسباتی را تسهیل می‌کند، اما پیشنهاد این است با توجه به آثار روانی و تورمی در چند سال گذشته، حذف چهار صفر در دستور کار قرار گیرد؛ البته اصطلاح «تومان» نیز نسبت به «ریال» در مراودات رایج‌تر است. وی گفت: بدیهی است لایحه دولت در خصوص اصلاح قانون پولی و بانکی بعد از ارسال به مجلس در کمیسیون اقتصادی بررسی و نهایتا باید در صحن علنی مصوب شود البته در صورتی که لایحه مذکور به موقع به مجلس ارسال شود در طرح بانکداری جمهوری اسلامی لحاظ می‌شود.  رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس یادآور شد: پیش‌نویس لوایح بانکی دولت در اختیار کمیسیون اقتصادی مجلس قرار گرفته و این پیش‌نویس در بررسی طرح بانکداری جمهوری اسلامی لحاظ می‌شود.
تغییر واحد پولی با تصویب مجلس
در همین حال شهاب نادری، نماینده مردم پاوه درباره تبدیل واحد پولی از ریال به تومان گفت: باید پذیرفت کلمه «تومان» در مراودات اقتصادی و جامعه نسبت به ریال کاربرد بیشتری دارد؛ بنابراین تبدیل واحد پولی از ریال به تومان از این به بعد، اقدام مثبتی است. وی ادامه داد: حذف یک صفر از پول ملی یا تغییر واحد پولی کشور باید به تایید مجلس برسد. این نماینده مجلس دهم، اضافه کرد: یکی از دلایل بحث حذف صفر از پول ملی این است که نرخ تورم بالا درکشور باعث شد ارزش پول‌های موجود در بازار کاهش یابد؛ بنابراین نباید فراموش کرد همراه با حذف صفر از پول ملی باید نرخ رشد تورم مهار شود تا نیاز نباشد در آینده بحث حذف صفر از پول ملی دوباره مطرح شود. نادری یادآور شد: پیشنهاد می‌شود به جای یک صفر از پول ملی همان بحث حذف سه یا چهار صفر از پول ملی پیگیری شود.

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما