درخواست ترانه علیدوستی، بازیگر، از رئیس جمهور:

آقای روحانی! شما قول «وزیر زن» دادید

3 مرداد 1396 16:12

مطالبه امروز زنان ایران از رئیس‌جمهور دولت دوازدهم، حضور حداقل یک وزیر زن در کابینه است. بعد از پخش صحبت‌های یکی از معاونین روحانی که گفته بود در دولت دوازدهم هیچ زنی وزیر نمی‌شود و فقط سه زن به عنوان معاون انتخاب می‌شوند، بسیاری از زنانی که به روحانی رای داده بودند، به وی یادآوری کردند که اگر رای و حمایت خانم‌ها نبود، رئیس‌جمهور نمی‌شد.

گروه اجتماعی - مطالبه امروز زنان ایران از رئیس‌جمهور دولت دوازدهم، حضور حداقل یک وزیر زن در کابینه است. بعد از پخش صحبت‌های یکی از معاونین روحانی که گفته بود در دولت دوازدهم هیچ زنی وزیر نمی‌شود و فقط سه زن به عنوان معاون انتخاب می‌شوند، بسیاری از زنانی که به روحانی رای داده بودند، به وی یادآوری کردند که اگر رای و حمایت خانم‌ها نبود، رئیس‌جمهور نمی‌شد.
شاید بهترین تعبیر از این خواسته را بشود در توئیت دیروز ترانه علیدوستی، بازیگر مشهور کشور، خطاب به روحانی مشاهده کرد که نوشته است:«‌آقای روحانی! شما قول دادید. زنان یعنی نیمی‌ از جمعیت کشور. ممکن نیست بین 50 درصد جمعیت کشور کسی پیدا نشود که شایسته مقام وزارت باشد و اگر چنین ادعایی کنیم بی‌شک متهم به تبعیضیم. »
157 نماینده مجلس هم چند روز قبل به حسن روحانی نامه نوشته‌اند و از وی خواسته‌اند که حتما چند وزیر زن معرفی کند. این نمایندگان در نامه‌ای به رئیس جمهور خواستار آن شدند که در راستای حرکت به سمت توسعه پایدار، از زنان توانمند به عنوان وزیر در دولت آینده استفاده شود.
روحانی در چینش کابینه تعصب جنسیتی ندارد
معصومه ابتکار، معاون فعلی رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست هم در اظهار نظری تاکید کرده که روحانی در چینش کابینه تعصب جنسیتی ندارد. وی که تا این لحظه به عنوان معاون روحانی در دولت بعدی هم مطرح است، تاکید می‌کند: در شرایط حاضر خانم‌های توانمندی داریم که امکان حضور در رده‌های بالای مدیریتی دارند و اطمینان می‌دهم که نگاه متعادل جنسیتی در شخص رئیس‌جمهور وجود دارد. یقین دارم آقای روحانی همه تلاش خود را در این کار خواهد کرد؛ چون هیچ تعصبی در مورد جنسیت مدیران ندارد.
اگرچه گمانه‌زنی‌های رسمی ‌از حضور همان مدیران زن قبلی (مولاوردی، ابتکار، احمدی پور و امین زاده) در سمت‌های سابق (معاونت امور زنان، محیط زیست، میراث فرهنگی و معاونت حقوقی کابینه) خبر می‌دهد؛ اما خانم ابتکار می‌گوید تعداد زنانی که در کابینه دوازدهم حضور پیدا می‌کنند، هنوز مشخص نیست.
معاون رئیس جمهور بالاتر از وزیر است!
ابتکار با اشاره به حضور این چهار زن در دولت یازدهم می‌گوید: این تصمیم نشانه اعتماد آقای رئیس جمهور به توانایی مدیران خانم است و کابینه دولت یازدهم یک کابینه مهم به لحاظ حضور خانم‌ها محسوب می‌شود. اینطور نیست که چون وزیر زن در کابینه نبوده، بگوییم حضور زنان کمرنگ بوده است. باید به این نکته تاکید کنم که اختیارات و مسئولیت معاونان رئیس‌جمهور کمتر از وزرا نیست و به لحاظ رتبه و تراز تفاوت چندانی بین معاون رئیس‌جمهور و وزیر وجود ندارد، چه بسا که به لحاظ تشکیلاتی تراز معاون رئیس جمهور بالاتر از وزیر است.
وی افزود: یک نگاه و تلقی در جامعه ریشه دوانده که وزیر با معاون رئیس‌جمهور خیلی متفاوت است. این درحالی‌است که از لحاظ حیطه مسئولیت‌ها معاون رئیس‌جمهور هیچ تفاوتی با وزیر ندارد.
نگرانی روحانی از آسیب رسیدن به وجهه زنان
به نقل از ایسنا، معاون رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه قطعا نگاه منطقی نسبت به انتصاب زنان در کابینه دولت دوازدهم نیز وجود خواهد داشت، گفت: قطعا گزینه‌های خانم برای کابینه دولت دوازدهم معرفی شده‌ و حتما این مسئله مورد توجه آقای رئیس‌جمهور بوده است و اصلا این طور نیست بابت بحث جنسیت تبعیضی قائل شود؛ اما آقای روحانی دنبال آن هستند دست به انتخابی بزنند که آسیبی به جایگاه و وجهه زنان وارد نشود؛ بنابراین حساسیت او منطقی و گزینه‌ها در حال بررسی است، ولی هنوز چیزی قطعی نشده است. رئیس جمهور بارها در عمل نشان داده‌است که زمینه را برای حضور زنان در مدیریت‌ها فراهم می‌کند و بر انتخاب زنان توانمند، دارای شایستگی‌های لازم و تخصص کافی تاکید دارد؛ اما اگر زنی وزیر نشد، این‌طور نیست که بگوییم هیچ خانمی ‌توانمند نیست.
وجود نگاه‌های جنسیتی به مدیران زن
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست همچنین با انتقاد از نگاه‌های جنسیتی به مدیران زن در جامعه ایران، تصریح کرد: اگر مدیران زن به هر دلیلی مشخص شود، توانایی کافی برای انجام مسئولیت خود را ندارند، بسیار مورد توجه قرار می‌گیرند؛ البته باید تاکید کنم که این ناکارآمدی بین مدیران آقا نیز اتفاق می‌افتد و مدیرانی بودند که توان مدیریت جامع را نداشتند، ولی مسئله اینجاست که مشکل و ناکارآمدی یک مدیر آقا به گردن همه آقایان نمی‌افتد؛ ولی متاسفانه در جامعه ما هنوز نگرش‌هایی وجود دارد که اگر کاری به یک خانم سپرده شود و نقدهایی هم به او وارد شود، فورا ناکارآمدی به جنسیت او ارتباط داده می‌شود.  

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما