دوچرخه‌ سواری بانوان، آری یا خیر؟

برنامه‌های استعدادیابی بانوان دوچرخه‌سوار در استان آذربایجان غربی

دوچرخه‌ سواری بانوان، آری یا خیر؟

2 مرداد 1396 16:13

دوچرخه‎‌ سواری بانوان پدیده‌ا‎ی نو است که این روزها با قدم زدن در پارک‎ها و معابر شهری با آن روبه‌رو می‎شویم و این حرکت نوپا که عمر چندانی از بروز آن در کشور ما نمی‎گذرد، نظرات منتقدان و موافقان زیادی را برانگیخته است.

دوچرخه‎‌ سواری بانوان پدیده‌ا‎ی نو است که این روزها با قدم زدن در پارک‎ها و معابر شهری با آن روبه‌رو می‎شویم و این حرکت نوپا که عمر چندانی از بروز آن در کشور ما نمی‎گذرد، نظرات منتقدان و موافقان زیادی را برانگیخته است.
موافقان دوچرخه‌سواری بانوان را قشر جوان و روشنفکر جامعه تشکیل می‌دهند و بسیاری آن را به عنوان یک حرکت فرهنگی، ورزشی و تفریحی تلقی می‎کنند که فضا را برای ورزش بانوان گسترده‎تر کرده و آزادی عمل بیشتری به آنان می‎دهد.همچنین جنبه تفریحی آن نیز از دیگر جذابیت‎های دوچرخه سواری به شمار می‎آید.
در این میان اما نظرات انتقادی بسیاری نیز بر این اقدام وارد شده است که قشر مذهبی و سنت‎گرای جامعه بخش اعظم آن را تشکیل می‎دهند و چنین می‎پندارند که این اقدام خلاف آداب و رسوم و فرهنگ‌ حاکم بر جامعه است و این حرکت به نوعی سنت‌شکنی به شمار می‎آید.
رئیس هیات دوچرخه‌سواری استان آذربایجان غربی درگفتگو با ایسنا، در این خصوص اظهار کرد: اداره کل ورزش و جوانان استان در این خصوص اقداماتی را انجام داده است که از آن جمله می‎توان به برنامه‌های استعدادیابی بانوان دوچرخه سوار اشاره کرد.
  ناصر هوشیار افزود: برنامه استعدادیابی بانوان دوچرخه‌سوار روزهای فرد و راس ساعت 6 عصر در پیست دوچرخه‌سواری یادگار امام (ره) برگزار می‎شود و علاقه‌‏مندان و مستعدان می‎توانند با مراجعه به این محل جهت شناسایی و تقویت استعداد خود اقدام کنند.
  وی عنوان کرد: همچنین همزمان با روز دختر نیز برنامه‎ای در ورزشگاه یادگار امام (ره) برای تمامی رده‎های سنی و زیر نظر هیات دوچرخه‌سواری در نظر گرفته شده است.
  معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان نیز در این خصوص اظهار کرد: در خصوص قانونی یا غیر قانونی بودن دوچرخه‌سواری بانوان در سطح شهر هیچ ابلاغیه‎ و بخشنامه‎ای صادر نشده است و از این رو منع قانونی و تاییدی در این مورد وجود ندارد.
سرهنگ علی اسمعیل‌پور افزود: همچنین به همین دلیل نیز تا‌کنون برخوردی با دوچرخه سواران خانم در خصوص اقدام و نحوه‎ پوشش نشده است.
حجت‌الاسلام رحیم همزبان، کارشناس مذهبی نیز در خصوص شرعی بودن این اقدام اظهار کرد: حکمی در خصوص ممنوعیت راندن دوچرخه یا هر وسیله‎ نقلیه‎ دیگری توسط بانوان در احکام شرعی و اسلامی صادر نشده است و بسیاری از احکام نیز طبق نیازهای جامعه بعدها صادر شده‌اند.
    طبق گزارش فوق، هیچ منع قانونی برای دوچرخه‌سواری بانوان وجود ندارد و بانوان می‎توانند با داشتن پوشش مناسب و رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی دوچرخه‌سواری کنند.همچنین نبود پیست دوچرخه‌سواری مختص بانوان و فرهنگ‌سازی به منظور ایجاد محیطی سالم از مواردی است که باید توجه ویژه‎ای به آن نشان داد.

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما