رعایت حقوق کودکان به منظور پیشگیری از آزار و اذیت جنسی

رعایت حقوق کودکان به منظور پیشگیری از آزار و اذیت جنسی

2 مرداد 1396 16:14

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری خوزستان بر لزوم برنامه‌ریزی برای رعایت حقوق کودکان به منظور پیشگیری از آزار و اذیت جنسی کودکان و بحران روحی ناشی از آن تاکید کرد.سیده‌فرانک موسوی در گفتگو با خبر آنلاین‌، اظهار کرد:

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری خوزستان بر لزوم برنامه‌ریزی برای رعایت حقوق کودکان به منظور پیشگیری از آزار و اذیت جنسی کودکان و بحران روحی ناشی از آن تاکید کرد.سیده‌فرانک موسوی در گفتگو با ایسنا‌، اظهار کرد: کودک‌آزاری از آن دست آسیب‌های اجتماعی است که تمام ابعاد آن باید مورد واکاوی و بررسی قرار بگیرد و برای کنترل عوامل آن تلاش شود .وی با اشاره به آسیب‌های روحی و روانی ناشی از کودک‌آزاری تصریح کرد: برای اینکه این اتفاقات کمتر رخ دهد و تبدیل به بحران روحی پنهان نشود، باید برای رعایت حقوق کودکان در ابعاد گوناگون برنامه‌ریزی کرد. مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری خوزستان افزود: به این منظور از یک سو  افراد دارای انگیزه‌های روحی و روانی خطرناک که سابقه این‌گونه شرارت‌ها را دارند باید در جامعه کنترل شوند و در مجموع نیز باید هر عاملی را که منجر به رقم خوردن یک فاجعه برای کودکی می‌شود، مهار و کنترل کرد .
موسوی ادامه داد: تحقق این امر با توجه به انگیزه‌های مختلفی که در این‌گونه فجایع دخیل هستند، دشوار است. از سوی دیگر باید به کودکان در دوره‌ای که به آگاهی نیاز دارند، آموزش‌های خودمراقبتی ارائه شود.
وی عنوان کرد: والدین هم در این زمینه نیاز به آموزش‌هایی دارند. در کنار آموزش‌هایی که در این زمینه توسط سیستم آموزشی به کودکان ارائه می‌شود باید در فضای خانواده نیز کودکان این آگاهی را از طریق والدین خود دریافت کنند که این امر نیز مستلزم ارائه آموزش‌های لازم به والدین است .
مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری خوزستان بیان کرد: ارائه آموزش‌های خودمراقبتی بحثی تازه نیست و از گذشته در دستور کار دستگاه‌های متولی امر آموزش و تعلیم و تربیت بوده است. اکنون آموزش‌ها باید پررنگ‌تر و با دقت بیشتر انجام شود .موسوی با اشاره به حادثه قتل آتنا اصلانی ادامه داد: شرایطی که آتنا در آن قرار گرفت به نحوی نبود که کودک تصمیم‌گیرنده باشد، آنچه در مورد این کودک رخ داد، یک فاجعه بوده است. بحث مهارت نه گفتن در مجموع آموزش‌ها و مهارت‌های اساسی لازم برای کودکان مطرح است و  برداشت‌های بیمارگونه از این بحث هیچ مشکلی را حل نمی‌کند.وی با بیان اینکه هرجا کودکی مورد سوءاستفاده قرار بگیرد، همه ما در برابر آن واقعه مسئول خواهیم بود، اظهار کرد: تمام دستگاه‌های متولی امور فرهنگی، آموزشی، امنیتی و انتظامی مسئول هستند تا از این‌گونه اتفاقات جلوگیری کنند و با عاملان این رفتارهای دردناک برخورد شدید شود .

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما