نامه قالیباف، آماده‌باش به برجام

مرور مطبوعات داخلی

نامه قالیباف، آماده‌باش به برجام

2 مرداد 1396 16:14

روزنامه‌های یکشنبه نامه محمد‌باقر قالیباف، شهردار تهران و نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم که در روزهای آخر کارزار انتخاباتی به نفع ابراهیم رئیسی دیگر نامزد اصول‌گرا کنار کشید را مهم ارزیابی کرده‌اند و تیتر‌های نخست خود را در این‌باره نوشته‌اند.

روزنامه‌های یکشنبه نامه محمد‌باقر قالیباف، شهردار تهران و نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم که در روزهای آخر کارزار انتخاباتی به نفع ابراهیم رئیسی دیگر نامزد اصول‌گرا کنار کشید را مهم ارزیابی کرده‌اند و تیتر‌های نخست خود را در این‌باره نوشته‌اند. قالیباف که در آخرین روزهای مسئولیتش به عنوان شهردار تهران به‌سر می‌برد در این نامه خطاب به جوانان اصول‌گرا مطالبی را نوشته و توضیح داده است که اصول گرایان باید جهره خود را دوباره بسازند و او عزم این کار را دارد‌. تشکیل نشست کمیسیون نظارت بر اجرای برجام و بیانیه این نشست هم از جمله دیگر مطالب مهم مورد توجه روزنامه‌ها در روز شنبه بود‌. سه روز پیش دولت آمریکا در یک گزارش نوشته شده در وزارت خارجه این کشور، تایید کرد که ایران به تعهدات برجامی‌اش پایبند بوده است ولی یک روز بعد از انتشار گزارش نمایندگان دو حزب اصلی در کنگره ایالات متحده پیش‌نویس تحریم‌های جدیدی را علیه ایران، روسیه و کره‌شمالی را تصویب کردند‌؛ تحریم‌هایی که گفته می‌شود در صورت اجرایی شدن نقض برجام است‌. از طرفی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور ایالات متحده دفتر پایش تعهدات ایران به برجام در وزارت خارجه را تعطیل و از رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا در زمینه برجام رفع مسئولیت کرده است و تعدادی از نزدیکان خود را به این کار گمارده که زمینه‌های حقوقی خروج آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک را بررسی کنند.
«آرمان امروز» با پوران درخشنده، کارگردان با سابقه سینمای ایران گفتگوی انجام داده است‌. فیلم «زیر سقف دودی»  آخرین ساخته خانم درخشنده در سینماها به روی پرده رفته است. دربخشی از این مصاحبه می‌خوانیم: شما کارگردانی هستید که به آسیب‌های اجتماعی از جمله موارد مرتبط با زنان و کودکان می‌پردازید. برای این مسئله حتما باید مستنداتی داشته باشید. تجربه شما در حین تحقیق برای نوشتن سناریوهای خود در این زمینه‌ها چگونه است و وضعیت کودک‌آزاری را چگونه می‌بینید؟
وضعیت به گونه‌ای است که انگار آشغال‌هایی را زیر فرش قایم کرده‌ایم. به نظر بنده وضعیت کودک‌آزاری با توجه به آمارها، پژوهش‌های میدانی و اظهارات افراد در گفتگو‌ها بحرانی است. از سوی دیگر، ما خودمان نیز شاهد چنین اتفاقاتی در اطرافمان هستیم، بنابراین اکنون وقت آن رسیده که مقداری فضا را برای آموزش به کودکان باز کنیم. باید در رسانه‌های جمعی این مسائل مطرح شوند، چون تلنگر کوچک تاثیرگذار نیست و به اقدامات اساسی و راهبردی نیاز است تا هر چه زودتر فرزندانمان را در مقابل «کودک‌آزاری» ایمن کنیم، در غیر این صورت دوباره شاهد وقایع تلخی از این قبیل خواهیم بود.
«دنیای اقتصاد» در گزارشی از تحرک و افزایش تقاضا و فروش در بازار مسکن خبر داده است. در این گزارش می‌خوانیم:دو علامت از حرکت چراغ خاموش معاملات در مناطق پرتقاضای بازار ملک خبر می‌دهد. تحقیقات میدانی در بازار مسکن تهران حاکی از آن است که حضور متقاضیان موثر در بازار تابستانی سبب شده از یکسو «مدت انتظار برای فروش آپارتمان‌های دارای شرایط مناسب» کاهش یابد و از سوی دیگر، شکل بازاریابی واسطه‌ها تغییر کند و به «تحریک مستقیم عرضه از طریق مراجعه به مالکان» تبدیل شود. هم‌اکنون در محله‌های پرفروش و دارای واحدهای مسکونی کم‌متراژ - مورد جستجوی تقاضای مصرفی - طول زمان توقف دسته‌ای از فایل‌ها در صف فروش، تغییر کرده و از حداقل 2 ماه در دوره اوج رکود معاملاتی - سال 94- به کمتر از 30 روز رسیده است. در این میان، واسطه‌های بازار ملک در فصل اصلی نقل‌وانتقال، به پشتوانه افزایش نسبی سرعت فروش ناشی از مراجعه خریداران، «انجام معامله ظرف یک ماه» را به‌صورت مشروط برای مالکان تضمین می‌کنند. تقویت قدرت خرید مسکن، عامل تحرک نسبی معاملا‌ت عنوان می‌شود.

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما