امضای 10 قرارداد نفتی بین‌المللی تا پایان سال

انعقاد 33 تفاهمنامه توسط شرکت ملی نفت در پسابرجام

امضای 10 قرارداد نفتی بین‌المللی تا پایان سال

1 مرداد 1396 13:43

با امضای اولین قرارداد جدید در صنعت نفت و گاز کشور با کنسرسیومی به رهبری توتال، دوران تازه‌ای از جذب سرمایه خارجی در صنعت نفت کلید خورده و اگر تحولات به همین نحو پیش رود، نیمه دوم سال 96 و نیمه اول 97 به دوره طلایی جذب سرمایه‌های خارجی، تبدیل خواهد شد.

گروه اقتصادی: با امضای اولین قرارداد جدید در صنعت نفت و گاز کشور با کنسرسیومی به رهبری توتال، دوران تازه‌ای از جذب سرمایه خارجی در صنعت نفت کلید خورده و اگر تحولات به همین نحو پیش رود، نیمه دوم سال 96 و نیمه اول 97 به دوره طلایی جذب سرمایه‌های خارجی، تبدیل خواهد شد. حالا آنطور که اعلام شده شرکت ملی نفت به تکاپو افتاده تا قراردادهای بیشتری در سال‌جاری برای توسعه میادین نفت و گاز ایران امضاء کند. شرکت مرسک دانمارک مطالعات خود برای توسعه فاز دوم لایه نفتی میدان پارس جنوبی را ارائه داده و شرایط برای برگزاری مناقصه مهم‌ترین میدان نفتی ایران، یعنی میدان آزادگان هم مهیا شده است.
از طرف دیگر شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب هم مشغول رایزنی با شرکت‌های خارجی و داخلی برای توسعه چند میدان نفتی است. این شرکت عنوان کرده که در قالب الگوی قراردادی مختص به خود، اولین مناقصه را برای توسعه میدان شادگان در نیمه دوم سال‌جاری برگزار می‌کند. شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب که 80 درصد نفت خام و 15 درصد گاز کشور را تولید می‌کند، تاکنون در قالب مدل قراردادی‌اش که رقیب IPC محسوب می‌شود، با شرکت‌های مهمی همچون بی پی، شلمبرژه و زاروبژ نفت روسیه مذاکره کرده است. مدل قراردادی مختص به شرکت ملی نفت‌خیز جنوب، تفاوت‌هایی با IPC دارد و نسبت به IPC مزایای کمتری را برای شرکت‌های خارجی درنظر گرفته است. تدوین این مدل در شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب، بهایی بوده است که وزارت نفت برای به دست آوردن همراهی این شرکت با قراردادهای IPC پرداخت کرده است.
از مدت‌ها پیش این گمانه‌زنی وجود داشت که مدیران شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب نظر مساعدی نسبت به IPC ندارند. وزارت نفت به نوعی توسعه چهار میدان شادگان، کرنج، پارسی و رگ‌سفید را در قالب یک مدل قراردادی خاص به این شرکت واگذار کرده تا به نوعی هم از انتقادات آنها به IPC جلوگیری شود و هم این شرکت مهارت‌ها و توانمندی‌های خود را در عقد قراردادهای توسعه‌ای محک بزند.
شرکت ملی نفت هم بر توسعه چند میدان مهم از جمله لایه نفتی پارس‌جنوبی، میدان آزادگان و میدان یادآوران تمرکز کرده است. ایران عقب‌ماندگی بسیار زیادی در برداشت نفت از لایه نفتی پارس جنوبی دارد و ممکن است قرارداد توسعه این میدان، بدون برگزاری مناقصه به شرکت مرسک واگذار شود. مرسک در حدود 25 سال گذشته، در بخش قطری میدان پارس جنوبی برای استخراج نفت بیش از 300 حلقه چاه حفر کرده و بیش از یک میلیارد بشکه نفت استخراج کرده است. برداشت تجمعی ایران از این لایه نفتی تا همین ماه گذشته 1.6 میلیون بشکه بوده است و نظر به این عقب‌ماندگی برداشت نفت از پارس جنوبی اهمیت زیادی برای شرکت ملی نفت دارد. مرسک تولید نفت از پارس جنوبی را در بخش قطری به شرکت توتال فرانسه واگذار کرده و این امر حضور این شرکت در بخش ایرانی این میدان را به نوعی قطعی ساخته است.
در همین حال آنطور که شرکت ملی نفت ایران گزارش داده تا خرداد 1396 با 28 شرکت بین‌المللی و ایرانی حائز صلاحیت، تفاهمنامه همکاری امضا شده است. شرکت ملی نفت ایران پس از اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در تیرماه سال 94، و لغو تحریم‌ها در دی ماه 94، اقدام به مذاکره با شرکت‌های داخلی و بین المللی برای توسعه میدان‌های نفت و گاز کرده است که تا خردادماه موفق به امضای 33 تفاهمنامه نفتی شده است. از این تعداد، تفاهمنامه ایران با توتال، سی ان پی سی آی و پتروپارس منجر به امضای قرارداد در 12 تیرماه امسال شده است. همچنین شرکت ملی نفت ایران، 26 تیرماه، تفاهمنامه ‌خدمات نوسازی تاسیسات و افزایش تولید گاز میدان سلمان را با شرکت‌های پتروپارس و مهندسی تویو (TOYO) ژاپن امضا کرد. در میان تفاهمنامه‌های امضا شده با کشورهای خارجی، روسیه بیشترین سهم را داراست. شرکت‌های لوک اویل، زاروبژنفت، تات نفت و گازپروم نفت با شرکت ملی نفت تفاهم همکاری امضا کرده‌اند. حالا انتظار می‌رود از این تعداد تفاهمنامه امضا شده تا پایان سال چند مورد آن به امضا منتهی شود. براساس مصوبه ستاد اقتصاد مقاومتی، شرکت ملی نفت ایران مکلف شده تا پایان امسال 10 قرارداد توسعه‌ای میدان‌های نفت و گاز را  به نتیجه برساند.

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما