تیراندازی به کولبران مرجعیت قانونی ندارد

تیراندازی به کولبران مرجعیت قانونی ندارد

1 مرداد 1396 13:43

یک وکیل دادگستری می‌گوید: تیراندازی به کولبران بر اساس قوانین موجود نیز فاقد وجاهت قانونی است و بایستی نمایندگان مجلس تمهیداتی بیندیشند که امنیت جانی کولبران حفظ شود. 

یک وکیل دادگستری می‌گوید: تیراندازی به کولبران بر اساس قوانین موجود نیز فاقد وجاهت قانونی است و بایستی نمایندگان مجلس تمهیداتی بیندیشند که امنیت جانی کولبران حفظ شود. 
افشین عبداللهی در ارتباط با وضعیت کولبران و عدم امنیت جانی آنها گفت: یکی از اخبار مهمی‌که در یکی، دو سال اخیر رسانه‌ای شده و دغدغه مرزنشینان و حتی مسئولان کشوری است، کشته و زخمی‌شدن شدن کولبران در مناطق مرزی است؛ به گونه‌ای که بسیاری از رسانه‌ها روزانه اخبار زیادی را در این خصوص منتشر می‌کنند. 
وی افزود: مسئولان نیز در این زمینه اظهارنظر و حتی اظهار تأسف می‌کنند. برخی از نمایندگان نیز بدون اینکه کاری از پیش ببرند با واکنش‌های رسانه‌ای سعی در استفاده ابزاری از این مشکل دارند، اما متأسفانه تاکنون هیچ رسانه‌ای به مبنای قانونی تیراندازی به کولبران و عبورکنندگان از مرز و انتقادات وارده به آن نپرداخته و هیچ مسئولی از جمله نمایندگان نیز در مورد ضرورت اصلاح قانون هیچ واکنشی نشان نداده‌اند. 
این وکیل دادگستری ادامه داد: مأموران نظامی‌و انتظامی‌به استناد «قانون به کارگیری سلاح توسط مأموران نیروهای مسلح در موارد ضروری» می‌توانند به سمت متهمین تیراندازی کنند، البته به شرط اینکه تمامی‌شرایط این قانون را رعایت کنند در غیر این‌صورت مسئولیت مدنی و کیفری خواهند داشت که به آن اشاره خواهد شد. یکی از بندهایی که به نظر می‌رسد مأموران به استناد آن به سمت کولبران تیراندازی می‌کنند، بند 9 ماده 3 قانون مذکور است که مقرر می‌دارد «برای جلوگیری و مقابله با اشخاصی که از مرزهای غیر‌مجاز قصد ورود یا خروج را داشته و به اخطار ماموران مرزبانی توجه نکنند، می‌توانند. . . تیراندازی کنند». 
عبداللهی در گفتگو با ایلنا تصریح کرد: نکته بدیهی و اولیه که به روشنی از این بند استنباط می‌شود این است که فقط مأموران مرزبانی می‌توانند تیراندازی کنند، لذا سایر مأموران در این خصوص حق تیراندازی ندارند و در صورت تیراندازی مسئولیت خواهند داشت. حال اگر مأموران مرزبانی بخواهند تیراندازی کنند، تیراندازی با توجه به تبصره 3 این ماده شرایطی دارد و لذا مأمور مستقیماً نمی‌تواند تیراندازی کند. مطابق این تبصره «ابتدا باید چاره‌ای جز به کارگیری سلاح نداشته باشد». این قسمت از تبصره 3 بسیار مهم است و به نظر می‌رسد امکان تیراندازی به کولبران را به صفر می‌رساند و آن را غیر ممکن می‌کند. 
این وکیل دادگستری ادامه داد: یک کولبر بار سنگینی را روی دوش خود حمل می‌کند و نمی‌تواند با سرعت زیاد حرکت کند؛ لذا به راحتی می‌توان وی را متوقف کرد و حتی اگر فاصله دور باشد، مأمور مرزبانی می‌تواند فوراً خود را به کولبر برساند و او را متوقف کند. بر این مبنا، هیچ ضرورتی برای به کارگیری سلاح وجود ندارد. مضافاً حتی اگر فرض کنیم کولبر با بار سنگینش در حال فرار باشد، مأمور مرزبانی باید ابتدا اخطار ایست بدهد، سپس تیر هوایی شلیک کند. در مرحلۀ بعد از کمر به پایین تیراندازی کند. در این حالت اگر مأمور از کمر به پایین تیراندازی کند ولی تیر وی به قسمت بالای کمر اصابت کند و باعث مرگ کولبر شود، مأمور مسئولیت کیفری و مدنی خواهد داشت. 
عبداللهی تاکید کرد: مضافاً اینکه تیراندازی به سمت افراد با توجه به جرایم مورد اشاره در قانونِ «به کارگیری سلاح» به نظر می‌رسد بیشتر ناظر به جلوگیری از ورود تروریست‌ها و قاچاقچیان مواد مخدر به کشور باشد که معمولاً مسلح هستند و نه کولبر یا حتی یک عبور‌کننده ساده از مرز که یک بار معمولی دارد. 
راه اندازی خدماتCIP بانک سامان در فرودگاه‌ مهرآباد
بانک سامان در راستای ارائه خدمات متمایز به مشتریان برتر و ایجاد راحتی و آسایش در سفرها، خدمت جدید تشریفات اختصاصی فرودگاهی در فرودگاه مهرآباد تهران را ارائه می‌دهد. به گزارش اداره روابط عمومی بانک سامان، مازیار فزونی؛ مدیر بانکداری ویژه و اختصاصی با اعلام این خبر اظهار کرد: مشتریان برتر بانک سامان می‌توانند پس از هماهنگی با مرکز رزرو خدمات سامان، از خدمت تشریفات اختصاصی فرودگاه مهرآباد  با اخذ تخفیف بهره‌مند شوند. مدیر بانکداری ویژه و اختصاصی بانک سامان تصریح کرد: تمام مشتریان برتر می‌توانند در روزهای عادی 24 ساعت و در روزهای تعطیل و شلوغ 48 ساعت پیش از پرواز، با شماره 26850098-021 تماس بگیرند و خدمات موردنظر خود را بدون هیچ‌گونه محدودیتی در تعداد، رزرو کنند.گفتنی است، خدمات تشریفات اختصاصی بانک سامان در فرودگاه امام خمینی(ره) نیز همچنان به مشتریان برتر ارائه می‌شود.
افتتاح 14 طرح صنعتی کوچک و متوسط صنعتی دیگر توسط بانک صنعت‌ومعدن
14 طرح صنعتی کوچک و متوسط صنعتی در چهار ماه نخست امسال با تسهیلات بانک صنعت و معدن به بهره‌برداری رسیده و برای 600 نفر اشتغال مستقیم ایجاد کرد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بانک صنعت و معدن، این طرح‌ها که شامل طرح‌های ایجادی، توسعه و خرید ماشین‌آلات می‌شوند، در مجموع 57 میلیارد تومان تسهیلات از بانک صنعت و معدن دریافت کرده‌اند. تعداد طرح‌های کوچک و متوسط در حال اجرای این بانک با متوسط 51 درصد پیشرفت فیزیکی به 135 طرح می‌رسد که تسهیلاتی بالغ بر 500 میلیارد تومان برای آنها به تصویب رسیده است. با اتمام و افتتاح این طرح‌ها که 200 میلیارد تومان از تسهیلات مصوب به آنها پرداخت شده، برای 3000 نفر اشتغال مستقیم ایجاد می‌شود. گفتنی است بانک صنعت و معدن در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی طی چند سال اخیر طرح های کوچک و متوسط صنعتی زیادی را به‌ویژه در قالب طرح رونق تولید تامین مالی کرده است.
مجمع عمومی عادی سالانه بانک آینده برگزار شد
در اجرای مفاد آگهی دعوت از سهامداران بانک آینده برای شرکت در جلسه مجمع عمومی عادی سالانه بانک، مندرج در روزنامه‌های دنیای اقتصاد و اطلاعات به شماره‌‌های 4088 و 26762 تاریخ 18/04/1395، و پس از دریافت مجوزهای ذی‌ربط از بانک مرکزی ج.ا.ایران، جلسه مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام بانک آینده (شرکت سهامی عام)، رأس ساعت 9:30 صبح روز شنبه مورخ 31 تیرماه 1396، در محل اعلام شده در آگهی دعوت، به نشانی: تهران، نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه، شماره 210، مرکز همایش‌های رایزن، سالن رسول اکرم(ص)، با حضور دارندگان 81.19 درصد از سهام بانک، اعضای هیأت مدیره و مدیرعامل بانک آینده و نماینده سازمان بورس و اوراق بهادار، تشکیل و پس از قرائت گزارش فعالیت هیأت مدیره و همچنین قرائت گزارش حسابرس مستقل و بازرس قانونی بانک، صورت‌های مالی سال 1395 بانک آینده و عملکرد هیأت مدیره برای سال مالی مذکور تصویب شده و با توجه به سود هر سهم سال 1395 به مبلغ157 (یکصد و پنجاه و هفت) ریال، تقسیم مبلغ 110(یکصد و ده) ریال به ازای هر سهم نیز تصویب شد.
سود 150 ریالی برای هر سهم بیمه سرمد
به گزارش روابط‌عمومی بیمه سرمد، مجمع عمومی سالانه این شرکت به منظور بررسی صورت‌های مالی حسابرسی شده، منتهی به 30 اسفند 1395 برگزار شد و بر اساس آن، تقسیم سود 150 ریالی برای هر سهم به تصویب رسید. سود انباشته بیمه سرمد در پایان دوره مذکور، حدود 193 میلیارد ریال بوده است که نسبت به دوره مشابه در سال 1394، حدود 27.8 درصد رشد داشته است.
براساس این گزارش، حق بیمه صادره در سال مالی 1395 بالغ بر 1936 میلیارد ریال بوده است و حق بیمه دریافت شده در این شرکت، نسبت به سال مالی 1394، بالغ بر 46 درصد افزایش داشته است.
برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه بانک شهر به زمان دیگر موکول شد
به دلیل عدم احراز حد نصاب سهامداران در مجمع عمومی عادی سالانه بانک شهر، این جلسه رسمیت نیافت و برگزاری آن به زمان دیگری موکول شد. به گزارش مرکز ارتباطات و روابط عمومی بانک شهر، پیرو آگهی‌های منتشر شده در روزنامه‌های دنیای اقتصاد و همشهری در تاریخ 21 تیرماه و بر اساس ماده 31 اساسنامه، جلسه مجمع عمومی عادی سالانه بانک شهر( سهامی عام) راس ساعت 14 روز شنبه 31 تیرماه در سالن اجتماعات بانک شهر تشکیل شد که با توجه به عدم احراز حد نصاب سهامداران در مجمع عمومی عادی سالانه بانک شهر، این جلسه رسمیت نیافت و برگزاری این مجمع، به استناد ماده 52 اساسنامه بانک به زمان دیگری موکول شد. بر این اساس، برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه بانک شهر متعاقبا از طریق آگهی در روزنامه‌های همشهری و دنیای اقتصاد به اطلاع سهامداران خواهد رسید.

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما