چالش انصرافی‌ها در انتخاب شهردار تهران

بیطرف و شریعتمداری از لیست کاندیداهای شهرداری انصراف دادند

چالش انصرافی‌ها در انتخاب شهردار تهران

1 مرداد 1396 13:43

داستان انتخاب شهردار تهران در مرحله «هفت گزینه نهایی» هم دچار چالش شد. از این 7 کاندیدای رای‌‌آورده، دو نفر اعلام انصراف کرده‌اند. حالا سه نفر از اصلاح‌طلبان شورای جدید مامور شده‌اند تا با این دو نفر مذاکره‌ و آنها را راضی کنند که به بازی برگردند!

مهدخت قویدل- داستان انتخاب شهردار تهران در مرحله «هفت گزینه نهایی» هم دچار چالش شد. از این 7 کاندیدای رای‌‌آورده، دو نفر اعلام انصراف کرده‌اند. حالا سه نفر از اصلاح‌طلبان شورای جدید مامور شده‌اند تا با این دو نفر مذاکره‌ و آنها را راضی کنند که به بازی برگردند!
آقایان بیطرف و شریعتمداری از لیست هفت نفره کاندیداهای شهرداری تهران انصراف داده‌اند. در حال حاضر فقط پنج گزینه نجفی، مرعشی، کولایی، افشانی و مهرعلیزاده برای شهرداری باقی مانده‌اند. از آنجایی که ساز‌وکار مشخصی برای انتخاب از بین این هفت نفر طراحی شده، قرار است با ترک‌کنندگان این لیست مذاکره شود. حسن رسولی، محمدجواد حق‌شناس و زهرا نژادبهرام از طرف شورای پنجم انتخاب شده‌اند تا شریعتمداری و بیطرف را راضی کنند که به لیست کاندیداها برگردند. 
در این جلسه همچنین صحبت‌هایی در این رابطه مطرح شده که اگر این دو نفر انصرافی راضی به برگشت نشدند، شاید گزینه‌های جدیدی جایگزین آنها شوند. با این حال مرتضی الویری، عضو شورا، تاکید کرد: با توجه به انتخاب نهایی کاندیداها هیچ تغییری درفهرست نهایی نامزدهای شهرداری به وجود نخواهد آمد. حسن خلیل‌آبادی، عضو دیگر شورای جدید هم، طرح جایگرین شدن دیگر اعضای لیست 24 نفره در لیست 7 نفره را فعلاً منتفی دانست. 
گویا پیشنهاد انتخاب نفر هشتم و نهم هم در لیست کاندیداهای شهرداری تهران مطرح شده که شورا با آن مخالفت کرده است. محمد‌جواد حق‌شناس در گفتگویی با ایسنا، با اشاره به موضوع انصراف دو نفر از کاندیداهای شهرداری اعلام کرده است: هیات رئیسه شورا پذیرفته که باید حضور افراد به عنوان کاندیدای شهرداری مجلس قطعی می‌شد و پس از آن نامشان در میان کاندیدا قرار می‌گرفت؛ البته پیشنهاد دادند که نفرات هشتم و نهم جایگزین این افراد شوند اما مورد موافقت قرار نگرفت. استدلال اعضا این بود که ما ساز‌و‌کار انتخاب 7 نفر را اندیشیده‌ایم و از ابتدا بحثی در خصوص جایگزینی اعضای علی‌البدل نبوده، پس اگر قرار باشد در مورد دو نفر جایگزین تصمیم گرفته شود، باید ساز‌و‌کار مناسبی اندیشید. 
در جلسه روز گذشته شورای شهری‌های جدید همچنین قرار شد میثاق‌نامه‌ای هم بین اعضای شورای پنجم و لیست هفت نفره نامزدهای شهرداری به امضا برسد، ضمن اینکه شورای جدید در حال تهیه میثاق‌نامه‌ای است که بین این شورا و شهرداری جدید پایتخت به امضا می‌رسد. 
ابراهیم امینی، عضو منتخب شورای شهر تهران، خبر داده که پیش‌نویس میثاق‌نامه با شهردار آینده تهران در کمیسیون حقوقی و نظارت این شورا تهیه شده‌است. وی به بخشی از جزئیات این میثاق‌نامه اشاره کرده و گفته است: اصل پاسخگویی، پرهیز از خودرایی و تعهد به در اختیار قرار دادن اطلاعات موردنیاز به اعضای شورا از موارد مطروحه در این میثاق‌نامه است. به گفته امینی، «از مواردی که در این تفاهمنامه ذکر شده است؛ می‌توان به تعامل سازنده میان شهرداری و شورای شهر، پرهیز از خودرایی و اجرای مصوبات شورای شهر اشاره کرد.»
با این حال، فرایند نسبتا پیچیده انتخاب شهردار جدید تهران که از سوی شورای جدید مطرح و اجرا شده، بخشی از اصلاح‌طلبان را هم نگران کرده است. آذر منصوری، فعال سیاسی اصلاح‌طلب اخیرا در مصاحبه‌ای تاکید کرده است که «فرایند انتخاب شهردار باید شفاف باشد.»
مرتضی الویری، رئیس سنی منتخبین شورای پنجم، اما ظاهرا چندان علاقه‌ای به این نوع شفافیت ندارد و از انتشار لیست اسامی ‌کاندیداهای شهرداری در رسانه‌ها انتقاد کرده است. وی با تاکید بر اینکه لیست نهایی کاندیداهای شهرداری تغییری نخواهد کرد، از مذاکره با دو نفری که لیست را ترک کرده‌اند، خبر داده و گفته است: نشر اسامی ‌نامزدها و آرای آنها از سوی افراد غیر‌مسئول کاری غیراخلاقی بوده و مورد انتقاد اعضا قرار گرفت. 
نتیجه رای‌گیری از لیست 24 نفره کاندیداهای شهرداری تهران که انتشار آن باعث دلخوری برخی اعضای شورای شهر جدید شده، به این شرح است: 1-محمدعلی نجفی با 21 رای‌/‌ 2-حسین مرعشی با 20 رای‌/‌ 3- الهه کولایی با16 رای‌/‌ 4- سیدمحمدعلی افشانی با 14 رای‌/‌ 5- حبیب‌الله بیطرف با 11 رای‌/‌ 6- محمد شریعتمداری با 11 رای‌/‌ 7- محسن مهرعلیزاده با 9 رای‌/‌ 8- محمد ستاری‌فر با 8 رای‌/‌ 9- پیروز حناچی با 8 رای‌/‌ 10- وفا تابش با 8 رای‌/‌ 11- محسن نریمان 4 رای‌/‌ 12- قاسم تقی‌زاده‌خامسی با 4 رای‌/‌ 13- احمد ترک‌نژاد با 3 رای‌/‌ 14- اکبر ترکان با 3 رای‌/‌ 15- محمد پژمان با 2 رای‌/‌ 16- حجت میرزایی با 2 رای‌/‌ 17- سیدمحمود حسینی با یک رای‌/‌ 18- رضا ویسه با یک رای‌/‌ 19- محمد‌صادق خرازی «رای ندارد»‌/‌ 20- سیدابوالفضل رضوی«رای ندارد»‌/‌21- علیرضا جاوید «رای ندارد»‌/‌ 22- علی‌اصغر احمدی «انصراف داد»‌/‌23- معصومه ابتکار«انصراف داد»‌/‌24- عباس احمد‌آخوندی«در دولت ماند».  

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما