یکی از اولویت‌های دولت باید گشایش فضای سیاسی باشد

محمدتقی فاضل میبدی در گفتگو با «روزان»:

یکی از اولویت‌های دولت باید گشایش فضای سیاسی باشد

1 مرداد 1396 13:41

آتنا سلطانی: روزشمار کابینه دوازدهم به حرکت درآمده است. از حالا همه توجها و نظرات معطوف به آن است که چه لیستی درباره وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم از جیب رئیس جمهوری بیرون خواهد آمد. حجت‌الاسلام و‌المسلیمن محمدتقی فاضل میبدی عضو مجمعع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم در گفتگویی با روزان به نقد و تحلیل این مسئله می‌پردازد و به ما می‌گوید که « قطعا دولت طی چهارساله گذشته یک کارنامه مشخص از خود در حوزه‌های مختلف برجای گذاشته است که ممکن است در برخی موارد موفق و در برخی موارد ناموفق عمل کرده است.

گروه سیاسی- آتنا سلطانی: روزشمار کابینه دوازدهم به حرکت درآمده است. از حالا همه توجها و نظرات معطوف به آن است که چه لیستی درباره وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم از جیب رئیس جمهوری بیرون خواهد آمد. حجت‌الاسلام و‌المسلیمن محمدتقی فاضل میبدی عضو مجمعع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم در گفتگویی با روزان به نقد و تحلیل این مسئله می‌پردازد و به ما می‌گوید که « قطعا دولت طی چهارساله گذشته یک کارنامه مشخص از خود در حوزه‌های مختلف برجای گذاشته است که ممکن است در برخی موارد موفق و در برخی موارد ناموفق عمل کرده است. بنابراین در این خصوص به نظر می‌رسد که آقای روحانی باید در خصوص کابینه دولت آینده با برایندی از مجموعه همین اقدامات تصمیم‌گیری کند.» به گفته او، اعضای کابینه دولت بعدی علاوه بر آنکه باید همسو با رئیس‌جمهور بوده و به خواسته‌های مردم توجه کنند به آزادی‌های اجتماعی و مدنی و استقلال احزاب و مطبوعات اعتقاد داشته و همچنین انتقاد پذیر باشند. همچنین باید برای تقویت جایگاه ایران در منطقه و جهان تلاش کنند. 
فکر می‌کنید کابینه دولت دوازدهم باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟
قطعا دولت طی چهارساله گذشته کارنامه مشخصی از خود در حوزه‌های مختلف برجای گذاشته است که ممکن است در برخی موارد موفق و در برخی موارد ناموفق عمل کرده است. بنابراین در این خصوص به نظر می‌رسد که آقای روحانی باید در خصوص کابینه دولت آینده با برایندی از مجموعه همین اقدامات تصمیم گیری کند. من فکر می‌کنم که اعضای کابینه دولت بعدی علاوه بر آنکه باید همسو با رئیس‌جمهور بوده و به خواسته‌های مردم توجه کنند، به آزادی‌های اجتماعی و مدنی و استقلال احزاب و مطبوعات اعتقاد داشته و همچنین انتقاد پذیر باشند. همچنین باید برای تقویت جایگاه ایران در منطقه و جهان تلاش کنند. دولت در چهار سال گذشته عملکرد قابل دفاعی داشته است. از این لحاظ که کشور را در شرایطی تحویل گرفت که با مشکلات عدیده‌ای مواجه بود و فرصت و زمانی برای آزمون و خطا و اشتباه دومی‌وجود نداشت. بنابراین دولت همین که در این مدت توانست ثبات و آرامش نسبی را در فضای داخلی کشور ایجاد کند و کشور را از تنش‌ها و چالش‌های داخلی و خارجی گذشته رها کند دست به کار بزرگی زده است. برهمین اساس نیز می‌توان گفت که کابینه دولت یازدهم نیز در مجموع عملکرد موفقی داشته است و از این حیث می‌توان از کارنامه آنان دفاع کرد. 
فکر می‌کنید این تغییرات بیشتر در چه حوزه‌هایی باید صورت بگیرد ؟
دولت باید در حوزه‌هایی مانند فرهنگ و علوم، اقتصاد و البته سیاست خارجی بیش از گذشته دقت نظر داشته باشد. چراکه بعضا شاهد آن هستیم که وضعیت مدیریت همسو با دولت و خواسته‌های مردم نیست، بنابراین باید این حوزه نسبت به کابینه یازدهم تقویت شود. از سویی به دلیل توجه دولت به حوزه سیاست خارجی، مسائل اقتصادی در دولت یازدهم کمتر مورد توجه بود، بنابراین باید مجموعه اقتصادی دولت دوازدهم همگون‌تر و قوی تر باشد. آقای ظریف وزیر خارجه خوبی است،‌ اما تنهاست که باید در این خصوص توجه ویژه‌ای صورت بگیرد‌. آن هم در روزگاری که اوضاع منطقه‌ای بسیار بد بوده و هر روز دشمنان در حال ایجاد بحران برای کشور هستند، البته در داخل هم عده‌ای برای ایجاد بحران تلاش می‌کنند، بنابراین تیم همراه آقای ظریف باید تقویت شوند تا سیاست خارجی ایران در منطقه فعال‌تر شده و مانع ایجاد این بحران‌ها شود. آنچه در این میان حائز اهمیت بوده آن است که مسلما دولت یازدهم بدون اشکال نبوده است. آقای روحانی در دولت دوازدهم باید جهت احقاق و اجرای هرچه بهتر مطالبات مردم و جریان‌های سیاسی زمینه را برای جلوگیری از اشکالات گذشته فراهم کند. بنابراین می‌توان در این راستا یک سری تغییرات و اصلاحات در بدنه دولت و کابینه ایجاد کرد تا بتوان این اتفاق را رقم زد. البته این به معنای ناکارآمدی افراد سابق نیست چراکه بخشی از این افراد به سبب آنکه از دولت دهم همچنان بر مقام و مسئولیت خود باقی مانده بودند اکنون موجبات ناهماهنگی و عقب افتادگی دولت را در بخشی از موضوعات فراهم کردند. این مسئله قطعا یکی از اشکالات بزرگ دولت روحانی است که باید هرچه زودتر برطرف شود. 
 اولویت‌های دولت دوازدهم را در چه موضوعاتی می‌دانید؟
این اولویت بندی‌ها از یک جهت به شرایط بین‌المللی جمهوری اسلامی‌مربوط است و از جهت دیگر مطالبات عامه مردم را شامل می‌شود. من فکر می‌کنم اقتصاد و اشتغال و تولید مهم‌ترین اولویت دولت بعدی باشد و آقای روحانی باید در این خصوص یک هماهنگی و وحدت را در بدنه دولت و کابینه خود ایجاد کند. بعد از آن نیز یکی از اولویت‌های مهم دولت به نظر این‌جانب توسعه و گشایش فضای سیاسی داخل کشور و رفع برخی موانع و مشکلات داخلی است که در این عرصه دولت نیاز یک همکاری از جانب سایر نهادها و دستگاه‌هاست. 
طی روزهای گذشته برخی بر ضرورت حضور زنان و اقلیت‌ها در کابینه تاکید می‌کنند. شما این مسئله را چقدر مهم ارزیابی می‌کنید؟
این امر بستگی به انتخاب رئیس جمهور دارد، ولی در جامعه زنان توانمندی هستند که به حقوق آنها هم توجه مناسبی نشده است. توصیه من به رئیس جمهور این است که در بحث مدیریت کلان کشور،‌ از ظرفیت زنان و همچنین اقلیت‌های مذهبی به‌ویژه برادران اهل سنت استفاده کند، زیرا آنها با توجه به توانایی‌هایی که دارند تاکنون سهمی‌در این عرصه از مدیریت کشور نداشته‌اند. 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما