کویت، شکار جدید سعودی‌ها در تقابل با ایران

گزارش «روزان» از اقدام کویت برای کاهش تعداد دیپلمات‌های ایرانی

کویت، شکار جدید سعودی‌ها در تقابل با ایران

1 مرداد 1396 13:41

تصمیم غیرمنطقی و شتاب‌زده دولت کویت برای کاهش تعداد دیپلمات‌های ایرانی در این کشور بیش از آنکه ناشی از یک تصمیم راهبردی و نتیجه اختلافات میان دو کشور باشد؛ در نتیجه فشارهایی است که حاکمان سعودی برای تقابل و ضدیت با تهران در منطقه به راه انداخته‌اند. مقامات عربستان سعودی در راستای ایجاد ائتلاف منطقه‌ای علیه تهران، تلاش‌ زیادی کرده‌اند که دیگر کشورهای عربی را با خود همراه کنند.

گروه دیپلماسی: تصمیم غیرمنطقی و شتاب‌زده دولت کویت برای کاهش تعداد دیپلمات‌های ایرانی در این کشور بیش از آنکه ناشی از یک تصمیم راهبردی و نتیجه اختلافات میان دو کشور باشد؛ در نتیجه فشارهایی است که حاکمان سعودی برای تقابل و ضدیت با تهران در منطقه به راه انداخته‌اند. مقامات عربستان سعودی در راستای ایجاد ائتلاف منطقه‌ای علیه تهران، تلاش‌ زیادی کرده‌اند که دیگر کشورهای عربی را با خود همراه کنند. در این میان به ویژه بعد از وقوع بحران قطر میان چهار کشور عربی به رهبری ریاض با دوحه، این تلاش‌ها دو چندان شده است. اکنون نیز در جریان بیانیه جدید وزارت خارجه قطر مبنی بر ابلاغ کاهش تعداد دیپلمات‌های ایرانی در کویت، به وضوح نمایان است که حاکمان ریاض بیشترین نقش را داشته‌اند. با نگاه به واکنش‌ها و ابعاد مختلف مسئله به وضوح می‌توان دست سعودی‌ها را در پشت پرده مشاهده کرد. 
پرونده «گروه عبدلی» عامل بحران یا دستاویز!
خبرگزاری رسمی‌کویت (کونا) روز پنج‌شنبه هفته گذشته به نقل از وزارت امورخارجه این کشور گزارش داد: دولت کویت تصمیم گرفته است، تعداد دیپلمات‌های سفارت ایران در کویت را کاهش دهد. براساس این گزارش، مسئله کاهش دیپلمات‌های ایرانی در کویت، بسته شدن دفاتر وابسته به سفارت و توقف فعالیت کمیته‌های مشترک بین تهران و کویت، به سفیر ایران ابلاغ شده است. در ادامه این بیانیه ضمن ابراز تاسف از تاثیرات منفی‌ای که این امر می‌تواند در روابط بین دو کشور داشته باشد، ادعا شده است، مسئله کاهش تعداد دیپلمات‌های ایران، در ارتباط با پرونده «گروه العبدلی» و ارتباطی که برخی از افرادی این گروه با ایران داشته‌اند، اتخاذ شده است؛ مسئله‌ای که مقام‌های وزارت امورخارجه ایران همواره آن را رد کرده‌اند. شبکه خبری اسکای‌نیوز عربی نیز به نقل از وزارت امورخارجه کویت مدعی شد: کویت از ایران خواست، تعداد دیپلمات‌های خود را از 19 نفر به چهارنفر کاهش دهد. 
دادگاه تمییز کویت (دیوان عالی)، 27 تیرماه 96 (18 جولای) حکم دادگاه استیناف این کشور را در خصوص برخی احکام مربوط به متهمان پرونده گروهک العبدلی باطل کرد؛ حکمی‌که طی آن متهم ردیف اول این پرونده به اعدام محکوم شده بود. وزارت کشور کویت در مردادماه 94 (آگوست 2015) مدعی شده بود، یک گروه را به همراه مقادیری سلاح و مهمات در منطقه «عبدلی» این کشور بازداشت کرده است که با ایران و حزب‌الله لبنان در ارتباط بوده‌اند؛ اظهاراتی که همواره ایران آن را بی‌اساس دانسته است. به وضوح نمایان است که صدور حکم متهمان در این پرونده در شرایط کنونی، به وضوح در نتیجه فشارها و توطئه سعودی‌هاست و اگر این مسئله دستاویز و بهانه نبود در ماه‌های گذشته در مورد آن رای صادر می‌شد. 
وزارت خارجه ایران: اقدام کویت مایه تاسف است
بیانیه و اقدام دولت کویت با واکنش مسئولان وزارت خارجه ایران مواجه شد. در همین ارتباط بهرام قاسمی، ‌سخنگوی وزارت خارجه گفت که اقدام کویت مایه تاسف و غیرسازنده است. به گزارش ایرنا، بهرام قاسمی‌از اقدام دولت کویت در اتخاذ برخی اقدامات سلبی و محدود‌کننده در روابط میان دو کشور ابراز تاسف کرد و افزود: با توجه به تحولات منطقه خلیج فارس و معادلات جدید به‌وجود‌آمده میان کشورهای منطقه، اقدام دولت کویت مایه تاسف و امری غیرسازنده تلقی می‌شود. او افزود: ایران بارها اتهامات واهی و تکراری دخالت در امور داخلی دیگران را امری مردود و نادرست دانسته است. ما اصولا این اتهامات را القائات و دسیسه‌چینی‌های دشمنان روابط مسالمت‌آمیز و دوستانه کشورهای منطقه می‌دانیم. 
همچنین، سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار کرد: سیاست جمهوری اسلامی‌ایران اساسا در قبال کلیه همسایگان بر اساس حسن همجواری و احترام به حاکمیت دولت‌ها استوار بوده است. او، برخی ادعاهای بی‌اساس در خصوص ارتباط هسته‌های به اصطلاح تروریستی با جمهوری اسلامی‌ایران را تکذیب و به دولتمردان کویت توصیه کرد با هوشیاری تمام مراقب ترفندهای شیطانی و دام‌های بدخواهان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای که سیاست‌های اشتباه آنان در منطقه همواره با شکست‌های پی در پی و بی شمار روبه‌رو بوده است، باشند. 
احضار کاردار کویت در تهران به وزارت امور خارجه
علاوه بر گفته‌های بهرام قاسمی، در اقدامی‌جدی‌تر در خصوص پرونده موسوم به العبدلی، «فلاح الحجرف» کاردار کویت در تهران به وزارت امور خارجه احضار و مراتب اعتراض شدید کشورمان در این خصوص به او ابلاغ شد. به گزارش ایسنا، بهرام قاسمی‌با اعلام این خبر افزود: در این احضار که عصر روز جمعه انجام شد، مقام وزارت امور خارجه کشورمان ضمن مردود دانستن اتهام‌های واهی مقام‌های کویتی به کشورمان گفت جای تاسف است که مسئولین کویت در این شرایط حساس منطقه به جای تلاش در جهت کاهش تنش‌های بی حاصل و خویشتن‌داری در قبال فشارها و تحریکات طرف‌های ماجراجوی منطقه‌ای به این تحریک‌ها پاسخ داده و جمهوری اسلامی‌ایران را هدف اتهامات واهی قرار می‌دهند. این مقام بار دیگر خطاب به کاردار کویت تاکید کرد: جمهوری اسلامی‌ایران هیچ‌گونه ارتباطی با این پرونده نداشته است و این امر در آغاز رسیدگی به این پرونده به مقام‌های کویتی نیز ابلاغ شد. در این دیدار همچنین با یادآوری این نکته که جمهوری اسلامی‌ایران همواره رفتاری مسئولانه در قبال کشورهای منطقه و از جمله کویت در شرایط سخت این کشور داشته است، تاکید شد: حق اقدام متقابل برای کشورمان در قبال کاهش کادر دیپلماتیک دو کشور محفوظ است و تصمیمات لازم اتخاذ خواهد شد. کاردار کویت نیز با اظهار تاسف از تحولات اخیر به‌وجود‌آمده افزود که مطالب و موضوعات مطرح‌‌شده را در اولین فرصت به مقام‌های خود منتقل خواهد کرد. 
حمایت عربستان از اقدامات کویت علیه ایران
اما از سوی دیگر عربستان سعودی بلافاصله پس از اعلام کویت از این اقدام حمایت کرد تا این گمانه‌زنی‌ها که خود آنها در پشت پرده اقدام کویتی‌ها قرار دارند را تقویت کنند. سعودی‌ها طی دو سال اخیر و به‌دنبال تغییرات هیات حاکمه در این کشور، سیاست‌های رادیکال و خصمانه‌ای در منطقه علیه کشورهای مختلف از جمله جمهوری اسلامی‌ایران و اخیرا نیز قطر در پیش گرفته‌اند و به نظر می‌رسد با افزایش فشارهای دیپلماتیک و سیاسی خود از دیگر کشورها نظیر کویت خواسته‌اند تا در همان مسیر آنان حرکت کنند. در همین زمینه یکی از مسئولان وزارت خارجه عربستان اعلام کرد که کشور عربستان از تصمیمات جدید دولت کویت علیه هیات دیپلماسی ایران در کویت به طور کامل حمایت می‌کند. این حمایت همچنین از سوی چند نشریه و تلویزیون رسمی‌سعودی نیز مورد اذعان قرار گرفته است. 
حمایت پارلمان عربی از تصمیم کویت
پارلمان عربی نیز که به شدت تحت تاثیر و نفوذ عربستان سعودی است به خبر کاهش روابط دیپلماتیک کویت و ایران واکنش نشان داد و به‌طور رسمی‌از آن حمایت کرد. در همین زمینه الیوم السابع در گزارشی به نقل از مشعل بن فهم السلمی، رئیس پارلمان عربی نوشت: پارلمان عربی از اقدامات کویت علیه ایران و کاهش تعداد دیپلمات‌های ایرانی و بستن دفاتر فنی وابسته به سفارت و عدم فعالیت مشترک با ایران به منظور حفظ ثبات و امنیت کشور خود به طور کامل حمایت می‌کند. 
وی همچنین مدعی شد: ثابت شدن حمایت ایران از باند تروریستی العبدلی که متهم به ایجاد ناامنی و بی‌ثباتی در کویت است به جهان ثابت می‌کند که ایران حامی‌اصلی گروهک‌های تروریستی است؛ گروهک‌هایی که هدف آنها ایجاد ناامنی و بی‌ثباتی در کویت و کشورهای عربی است. 
رئیس پارلمان عربی در ادامه مدعی شد: از جامعه بین‌الملل و به‌خصوص سازمان ملل و سازمان‌های وابسته و هم‌چنین کشورهای فعال در نظام بین‌المللی می‌خواهیم که دخالت‌های ایران در امور داخلی کشورهای عربی را محکوم کنند و سیاست‌های ایران خصمانه است و به منظور تضعیف حکومت‌های عربی و نشر هرج و مرج و از بین بردن وحدت میان کشورهای عربی از گروهک‌های مسلح حمایت می‌کند و این سیاست‌های ایران در تناقض با اصول حسن همجواری و احترام به حاکمیت در استقلال کشور و ارزش‌های اخلاقی و انسانی بوده و با قوانین بین‌المللی در تضاد است. 
چشم‌انداز پیش رو
به این ترتیب به نظر می‌رسد سیاست‌های تخریبی و تنش‌زایی که دولت ریاض طی چند سال اخیر در پیش گرفته است با افزایش فشار به دولت‌های کوچک و نفوذپذیری همچون کویت، در حال ورود به مرحله جدیدی است؛ مرحله جدیدی که طی آن ثبات و امنیت در منطقه خاورمیانه بیش از پیش دچار آسیب‌پذیری می‌شود و با قطع روابط یا کاهش روابط دیپلماتیک زمینه امنیتی‌تر شدن فضای موجود بیشتر می‌شود؛ فضایی که در اثر آن سوءتفاهم‌ها بیشتر شده و امکان برخوردهای مستقیم و غیرمستقیم دولت‌های مختلف افزایش می‌یابد، لذا اقدام اخیر دولت کویت را باید بخشی از پازلی گسترده‌تر تصور کرد که مدیریت آن در دست عربستان سعودی، رژیم صهیونیستی و آمریکاست پازلی که آنها با در مقابل هم قرار دادن دولت‌های مختلف به‌دنبال ماهیگیری از آب گل آلود موجود هستند. در نتیجه کویت را بایستی شکار جدید سعودی‌ها در منطقه برای افزایش تنش‌ها به حساب آورد و حال باید دید مقامات ارشد کویت که همواره در پی‌ نوعی استقلال رای و رفتاری میانه‌روانه در منطقه بوده و هستند و روابط خود را با قدرت‌های منطقه همیشه در سطح خوبی حفظ کرده بودند، در خصوص این پرونده در نهایت چه رویه‌ای را در پیش خواهند گرفت؟ سوالی که برای رسیدن به پاسخ آن باید نشست و در انتظار ماند‌!

 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما