گزینه‌های خروج از برجام

مرور مطبوعات داخلی

گزینه‌های خروج از برجام

1 مرداد 1396 13:41

صحبت‌های وزیر امور خارجه، محمد جواد ظریف در شورای روابط خارجی ایالات متحده درباره برجام و عدم پایبندی ایالات‌متحده به تعهداتش و اوضاع داخلی ایران و منطقه خاورمیانه از جمله خبرهای صفحات اول روزنامه‌های چهارشنبه است‌. روزنامه «جوان در صفحه اول خود مدعی شده است که روزنامه‌های حامی ‌دولت سخنان ظریف درباره عدم پایبندی آمریکا به برجام را سانسور کرده‌اند. بخشی از صحبت‌های وزیرخارجه در پاسخ به سوالی درباره شستشوی مغزی دادن مردم ایران و شرکت آنان در انتخابات بسیار جالب توجه است‌. آقای ظریف با اشاره به حضور 10ساعته مردم در صف‌های انتخاباتی در ادامه می‌گوید، مردم ایران شستشوی مغزی داده شده‌اند.

صحبت‌های وزیر امور خارجه، محمد جواد ظریف در شورای روابط خارجی ایالات متحده درباره برجام و عدم پایبندی ایالات‌متحده به تعهداتش و اوضاع داخلی ایران و منطقه خاورمیانه از جمله خبرهای صفحات اول روزنامه‌های چهارشنبه است‌. روزنامه «جوان در صفحه اول خود مدعی شده است که روزنامه‌های حامی ‌دولت سخنان ظریف درباره عدم پایبندی آمریکا به برجام را سانسور کرده‌اند. بخشی از صحبت‌های وزیرخارجه در پاسخ به سوالی درباره شستشوی مغزی دادن مردم ایران و شرکت آنان در انتخابات بسیار جالب توجه است‌. آقای ظریف با اشاره به حضور 10ساعته مردم در صف‌های انتخاباتی در ادامه می‌گوید، مردم ایران شستشوی مغزی داده شده‌اند. آیا ایرانیان مقیم لس‌آنجلس که در انتخابات شرکت می‌کنند هم شستشوی مغزی داده شده‌اند؟. تعدادی از روزنامه‌ها آن بخش از صحبت‌های وزیر امور خارجه را مهم یافته‌اند که در آن به گزینه‌های پیشروی ایران در صورت خروج از برجام اشاره شده است. 
«کائنات» به پایان دوره شورای شهر چهارم تهران اشاره کرده و گمانه‌زنی کرده‌است که چه کسی بعد از محمد‌باقر قالیباف، شهردار می‌شود و 800 پست مدیریتی در شهرداری تهران به چه کسانی می‌رسد؟ در بخشی از گزارش این روزنامه می‌خوانیم:
 حذف چهره‌هایی با سوابق و امتیاز بسیار بالاتر و جایگزینی آنها با چهره‌هایی ناشناخته که موجب نارضایتی بسیاری از اصلاح‌طلبان و حتی گلایه بزرگان اصلاحات شده بود، با سکوت کاندیداهای محذوف به‌خاطر وحدت اصلاح‌طلبان در انتخابات دنبال شد؛ اما پس از انتخابات مطالبه شفافیت لیست به یکی از موضوعات اصلی بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان تبدیل شد. اکنون شنیده می‌شود که سرمهندس لیست در پی مهندسی نظام مدیریتی شهرداری تهران است تا با انتصاب چهره‌های منتسب به خود، سهم این جریان را از مهندسی لیست وصول کند و در این مسیر 800 پست مدیریتی در ستاد و شهرداری‌های 22 گانه مناطق تهران مد نظر این جریان قرار دارد که در همین زمینه، بیش از 1000 رزومه جمع‌آوری کرده است. در همین حال، سایت دیده‌بان نوشت: براساس شنیده‌ها یکی از اعضای صاحب نام شورا که از ژنرال‌های حزب اتحاد است در تماسی تلفنی از سایر اعضا خواسته است تا در جلسه روز چهارشنبه به اعضایی که 3الی 4 رای دارند، رای بدهند. در این پروژه قرار است کاندیداهایی که رای پایین دارند، با اخذ 7 الی 8 رایِ اعضای چراغ خاموش اتحاد در شورای پنجم دوپینگ کرده و آنها را به جمع کاندیداهای نهایی برسانند. 
«همشهری» هم گزارشی خبری تهیه کرده است درباره موضوع نصب دوربین روی لباس ماموران نیروی انتظامی‌تا تمام حرکات و برخوردهای ماموران حین انجام وظیفه ضبط شود‌. در بخشی از این گزارش می‌خوانیم: سردار معصوم‌بیگی همچنین روز گذشته در حاشیه همایش کلانتری و پاسگاه‌های استان همدان اجرای این طرح را در راستای حقوق شهروندی دانست و گفت:«این دوربین‌ها تمامی اقدامات مأمور کلانتری را به‌طور مستمر ثبت و ضبط می‌کند. برخی از افراد برخلاف آنچه رخ داده اقدام به شکایت از مأموران می‌کنند که با اجرایی‌شدن طرح دوربین البسه، شکایت‌های نادرست حذف می‌شود. نصب دوربین روی لباس مأموران موجب استاندارد شدن رفتار کارکنان فعال در مجموعه نیروی انتظامی در مواجهه با شهروندان می‌شود. همچنین قرار است تعدادی از خودروهای ناجا به دوربین مجهز و در میادین اصلی شهر مستقر شوند.»
مدت‌ها پیش از این و در روزهایی که هنوز همه کلانتری‌ها مجهز به دوربین نشده بودند، موافقان اجرای طرح نیز استدلال مشابهی داشتند. آنها می‌گفتند اجرای این طرح هم به سود مردم است و هم به سود ناجا؛ چرا که باعث نظارت بیشتر بر مأموران و کاهش خطاهای احتمالی می‌شود و از سویی راه را بر ادعاهای غلط درخصوص برخورد نادرست مأموران ناجا می‌بندد. پلیس می‌گوید توجه به کلانتری‌ها را در اولویت قرار داده، چراکه درصورت بالابودن توان و کارایی فرماندهان پاسگاه‌ها و کلانتری‌ها میزان رضایتمندی مردم از پلیس افزایش می‌یابد؛ هر چند پلیس پیشگیری قرار است از یک‌ماه آینده استفاده از تجهیزات جدید را شروع کند، اما گفته می‌شود بهره‌برداری از این تجهیزات در یگان ویژه آغاز شده است. پلیس پیش از این وعده داده بود این طرح تا پایان سال 96در همه کشور اجرا شود. آیا می‌توان به تحقق این وعده امیدوار بود؟

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما