هیچ کس به اندازه ایران، استحقاق حضور در بازار عراق را ندارد

دانایی‌فر:

هیچ کس به اندازه ایران، استحقاق حضور در بازار عراق را ندارد

28 تیر 1396 12:58

سفیر پیشین ایران در عراق، تصریح کرد: بازار عراق بازار بزرگی برای ایران است و هیچ کس به اندازه ما از نظر اخلاقی و فرهنگی این استحقاق را ندارد که در این بازار حضور پیدا کند.

به گزارش روزان، حسن دانایی‌فر در نشست ماهانه اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق که عصر روز سه‌شنبه در اتاق بازرگانی تهران برگزار شد، در بخشی از صحبت‌های خود با تبریک پیروزی‌های اخیر در عراق گفت: در این پیروزی‌ها اقشار مختلف مردم عراق و مرجعیت این کشور نقش مهم و سازنده‌ای داشتند.

وی با اشاره به اشتراکات فرهنگی و مذهبی دو ملت ایران و عراق اظهار کرد: عمق فرهنگی و مذهبی ما به سمت عراق است. ما از نظر سیاسی و فرهنگی ارتباطات ویژه و متمایزی با عراق داریم و این در بستر روابط تاریخی دو کشور شکل گرفته است.

سفیر کشورمان در عراق که بیش از شش سال به عنوان سفیر در این کشور فعالیت کرده است، خاطر نشان کرد: عراق کشوری ثروتمند است. دارای ذخایر نفتی مهمی است و 98 درصد بودجه عراق متکی بر درآمدهای نفتی است. عراق در حال حاضر بیش از 3 میلیون بشکه نفت در روز صادر می‌کند و ظرفیت پذیرش 5 میلیون زائر را به صورت سالانه دارد و اکنون به طور متوسط 3 میلیون زائر به این کشور سفر می‌کند.

دانایی‌فر با اشاره به بازار مناسب عراق برای حضور ایران در این عرصه افزود: هیچ کس به اندازه ما استحقاق اخلاقی و فرهنگی ندارد که در بازار عراق حضور داشته باشد.

سفیر پیشین ایران در عراق در همین چارچوب خاطرنشان کرد: اکنون بعد از تحولات اخیر و آزادسازی موصل زمینه برای حضور ایران در بازار عراق بیش از گذشته فراهم شده است. چراکه مردم عراق متوجه اهمیت حمایت‌های ایران از این کشور در جریان مبارزه با تروریسم شده‌اند و می‌دانند که اگر این‌گونه حمایت‌ها نبود، معلوم نبود که اکنون وضعیت در آن منطقه چگونه بود.

وی با تاکید بر این‌که البته نغمه‌های شومی نیز وجود دارد که اختلافاتی را ایجاد کند و باید نسبت به این نغمه‌ هوشیار باشیم، ادامه داد: اما در مجموع فضا برای حضور در بازار عراق فراهم است و اکنون شرایطی پیش آمده که می‌توانیم در این بازار نقش موثرتری ایفا کنیم.

این دیپلمات پیشین کشورمان هم‌چنین به اهمیت ظرفیت‌سازی در اقتصاد کشورمان اشاره کرد و گفت: آنقدر باید در اقتصاد خودمان ظرفیت‌سازی کنیم که میزان تولید افزایش پیدا کند. این یک واقعیت است که در حال حاضر ما نمی‌توانیم برخی از نیازهای فعلی عراق را برطرف کنیم و در بازار مربوط به آن نیازها حضور داشته باشیم.

دانایی‌فر با بیان این‌که کالاهای تولیدی در کشور از نظر کیفیت و قیمت باید به نحوی باشد که بتواند با کالاهای رقبا در بازار عراق رقابت کند، تصریح کرد: از ظرفیت بزرگ و طلایی موجود در بازار عراق در صورتی می‌توانیم استفاده کنیم که برنامه‌ریزی‌های مناسبی داشته باشیم. اکنون رقبا به مرور در تلاش هستند که در این بازار حضور پیدا کنند. از این رو باید کالاهای تولیدی ما دارای کیفیت و قیمت مناسب برای این رقابت باشند.

وی به اهمیت سرمایه‌گذاری مشترک بین فعالان اقتصادی ایرانی و عراقی و فعال شدن روابط اتاق‌های دو کشور اشاره کرد و گفت: در این زمینه بخش خصوصی می‌تواند نقش مهم و موثری داشته باشد.

به گزارش ایسنا، در این مراسم از سوی اتاق بازرگانی تهران و هم‌چنین اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق از فعالیت‌های حسن دانایی‌فر سفیر پیشین ایران در عراق و ابراهیم  محمد رضازاده رایزن پیشین بازرگانی ایران در عراق به خاطر تلاش‌هایشان در جهت گسترش روابط ایران و عراق در عرصه‌های سیاسی و اقتصادی تشکر و قدردانی شد.
منبع ایسنا

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما