عده‌ای اگر دستشان برسد، سینما و تئاتر را تعطیل می‌کنند

امیر جعفری:

عده‌ای اگر دستشان برسد، سینما و تئاتر را تعطیل می‌کنند

27 تیر 1396 16:32

اکران فیلم سینمایی «اکسیدان» به کارگردانی حامد محمدی با حواشی بسیاری همراه شد؛ تا جایی که سینماهای حوزه هنری آن را تحریم کردند. منوچهر محمدی، تهیه‌کننده این فیلم در این‌باره بیان کرده بود که:

اکران فیلم سینمایی «اکسیدان» به کارگردانی حامد محمدی با حواشی بسیاری همراه شد؛ تا جایی که سینماهای حوزه هنری آن را تحریم کردند. منوچهر محمدی، تهیه‌کننده این فیلم در این‌باره بیان کرده بود که: «شورای پروانه نمایش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این سال‌ها نشان داده شورایی است که با وسواس، دقت و سخت‌گیری فیلم‌ها را بازبینی و برای آنها پروانه نمایش صادر می‌کند و در صورت لزوم اصلاحیه‌های جدی هم به فیلم‌ها می‌دهد که پس از انجام اصلاحیه‌ها آن فیلم، قابل نمایش می‌شود. طبعا اتفاقی که در زمینه فیلم «اکسیدان» افتاده، دوستان در حوزه هنری نظرات و اصلاحیه‌های اضافه‌تری داشتند؛ حجم و ساختار اصلاحیه‌ها نسبتاً زیاد بود و ساختار فیلم را به هم می‌ریخت و علی‌رغم رایزنی‌ها سرانجام اعلام کردند که فیلم در سینماهای تحت پوشش حوزه هنری به نمایش درنخواهد آمد.»
محمدی، پیشتر درباره‌ دلایلش برای بازگشت دوباره به ساخت فیلم‌های طنزی چون «مارمولک» گفت: «به هر صورت در این جامعه زندگی می‌کنم و روزمره با مردم ارتباط دارم، از طرف دیگر وضعیت گیشه سینما هم وضعیت خوبی نیست. به نظرم مشکلات اجتماعی و اقتصادی مردم باعث شده که جامعه به نشاط احتیاج داشته باشد و به همین دلیل در طول سال‌های گذشته مخاطبین از فیلم‌هایی استقبال کردند که از فشار روانی آنها کاسته است. من فکر می‌کنم باید دست‌اندرکاران سینما و مسئولین به این مهم فکر کنند؛ چون فیلم‌های طنز می‌توانند به آرامش روانی جامعه کمک کند.»
فیلمی که مورد بی‌مهری قرار گرفت
داستان «اکسیدان» روایت از مهاجرت غیرقانونی یک دختر به خارج از کشور آغاز می‌شود که نامزدش برای تلاش برای برگشت او به ایران، دست به کارهای مختلفی می‌زند، از جمله تلاش برای گرفتن ویزا که باعث می‌شود مدتی در نقش یک کشیش کلیسا ظاهر شود و در این بخش شبیه فضای فیلم «مارمولک» می‌شود. به هر حال، اکران مردمی این فیلم سینمایی با حضور حمید فرخ نژاد، امیر جعفری و حامد محمدی، نویسنده و کارگردان در سینمای اریکه ایرانیان برگزار شد. پیش از آغاز نمایش فیلم حمید فرخ‌نژاد در صحبت‌های کوتاهی خطاب به حاضران گفت:«از توجه شما به سینمای ایران تشکر می‌کنم. فیلم«اکسیدان» علی‌رغم اینکه از هفت‌خوان کسب مجوز گذشته، مورد بی‌مهری یک عده قرار گرفته است؛ کسانی که برای خودشان حکومت‌های مستقل تشکیل داده‌اند و هر کاری دلشان بخواهد انجام می‌دهند.» او ادامه داد:«ممنون از شما که علی‌رغم این بی‌مهری‌ها و تنگ‌نظری‌هایی که در این عرصه وجود دارد از سینما حمایت می‌کنید. با اینکه در این فیلم حضور نداشتم، اما وظیفه خودم می‌دانم به عنوان یک همکار، از فیلم حمایت و اعلام کنم همه ما از یک خانواده هستیم.»
دلواپسان از خنده‌های مردم خوشحال نمی‌شوند
وی در ادامه گفت: «متاسفانه خانه‌ای داریم که ویرانه است و در موقعیت‌هایی که وظیفه اعمال‌نظر و موضع‌گیری دارد، نیست و نمی‌دانم اصلا چرا وجود دارد؟ و فقط ما را برای مراسم‌ها می‌خواهند. متاسفانه زمانی‌که یکی از اعضا به مشکل برمی‌خورد، اسمی از خانه سینما وجود ندارد و در این شرایط همیشه دلگرمی و پشتوانه ما شما بودید و به شما افتخار می‌کنیم.» حامد محمدی ،نویسنده و کارگردان این فیلم سینمایی نیز گفت:«خوشحالم کنار شما؛ حمید فرخ‌نژاد و امیر جعفری هستم و این اکران‌های مردمی همیشه لذت‌بخش است. متاسفانه اتفاق‌هایی برای این فیلم افتاد و نمی‌خواهم امشب شما را ناراحت کنم.از اتفاقات چند روز اخیر صحبت کنم، اما یک عده دلواپس هستند که اصولا با خنده‌‌های مردم خوشحال نمی‌شوند و تقاضا می‌کنم تشویق‌شان کنید، شاید ذره‌ای حالشان خوب شود. امید ما قطعا به حمایت‌های شماست. همه فیلم‌های ایرانی را در سینما ببینید و باور کنید حیات ما به همین حضور شما در سالن‌های سینما است.» امیر جعفری نیز در صحبت‌های کوتاهی ضمن تشکر از حمید فرخ نژاد برای حضور و حمایتش از فیلم گفت:«حمید فرخ‌نژاد از بازیگران مورد علاقه من است و منت گذاشت امشب مهمان ما بود. چند سال پیش گفتگویی در تئاتر شهر داشتم و در آن مصاحبه گفتم که بعضی‌ها اگر می‌توانستند، قطعا تئاتر و سینما را تعطیل می‌کردند و باز هم حرفم را تکرار می‌کنم و باز هم می‌گویم عده‌ای اگر دستشان برسد، سینما و تئاتر را تعطیل می‌کنند و مثلا به جای تئاتر شهر، کفش‌فروشی باز می‌کنند. خیلی به هنر، هنرمند و البته خندیدین علاقه‌ای ندارند و از شما می‌خواهم زمان دیدن فیلم اینقدر بخندید که گوش آنهایی که نمی‌خواهند بشنوند، کر شود.»
در گفتگو با حسین سناپور مطرح شد؛
کتاب‌ صوتی؛ آری یا خیر؟
حسین سناپور، داستان‌نویس مطرح، با بیان اینکه کتاب‌های صوتی بیشتر مکمل کتاب‌های کاغذی هستند، در عین حال شرایط کشور را هنوز مناسب تولید این نوع کتاب‌ها نمی‌داند. سناپور با بیان اینکه کتاب صوتی فی‌نفسه عیبی ندارد، گفت: «هر وسیله‌ای که کتاب را در اختیار مردم قرار دهد خوب است. فکر نمی‌کنم این کتاب‌ها مشکل خاصی داشته باشند، مگر اینکه مشکلات جانبی به خاطر نوع استفاده ما یا شرایط کشور برای آنها به وجود آید. به طور مثال حقوق مولفان و ناشران آنها رعایت نشود.» او با بیان اینکه با تبدیل کتاب‌هایش به کتاب صوتی موافق نیست، اظهار کرد: «شرایط کنونی کشور ما هنوز مناسب این کار نشده است. ما تازه قدم‌های اولیه را برمی‌داریم. هنوز حق قانونی کتاب‌های ما رعایت نمی‌شود و به راحتی کپی می‌شوند. با توجه به این دلایل ترجیح می‌دهم کتاب‌هایم به کتاب صوتی تبدیل نشوند. اگر این مسائل حل شوند، چرا که نه؟! موافق این کار هستم.» 
لزوم اعمال شرایط قانونی
سناپور درباره اینکه آیا کتاب‌های صوتی با توجه به مزایایی که دارند، مثلا گوش دادن به آنها هنگام رانندگی، می‌توانند رقیب یا جایگزینی برای کتاب‌های کاغذی و الکترونیک در آینده شوند، گفت: «فکر نمی‌کنم بتوانند رقیب یا جایگزین آنها شوند. این‌کتاب‌ها بیشتر مکمل کتاب کاغذی خواهند بود، زیرا کسانی که این کتاب‌ها را گوش می‌دهند در شرایطی هستند که امکان خواندن کتاب را ندارند، اما می‌توانند به آن گوش دهند.» وی یادآور شد: «کتاب‌های صوتی نمی‌تواند تغییرات اساسی در نشر ایجاد کند؛ اما می‌تواند کمک جزئی به صنعت نشر باشد. البته اگر جلوی هرج و مرج در صنعت نشر گرفته نشود، اینها نه تنها کمکی نمی‌کند، بلکه ممکن است به کتاب‌خوانی صدمه هم بزند.» این مدرس داستان‌نویسی با اشاره به استفاده غیرقانونی از متن کتاب‌ها در فضای مجازی گفت: «برخی از سایت‌ها و کانال‌های تلگرامی کتاب‌های الکترونیک یا حتی کتاب‌های صوتی را به صورت غیرقانونی منتشر می‌کنند و شرایط هرج و مرجی ایجاد کرده‌اند که مشکل‌ساز است. باید شرایط قانونی اعمال شود. حقوق‌دان‌ها، ناشران، وزارت ارشاد و نیروهای انتظامی باید به این وضع سروسامان دهند؛ اما این را که سازوکارش چطور باشد، نمی‌دانم.» 
برجسته کردن جذابیت کتاب‌های صوتی
سناپور درباره اینکه چه کارهایی برای جذابیت بیشتر کتاب‌های صوتی می‌توان انجام داد، گفت: «باید متخصصان و شرکت‌های تولیدکننده این کتاب‌ها نظر دهند. شرکت‌ها راه‌های مناسب را پیدا می‌کنند که محصولات خود را چطور به دست مخاطب برسانند. گاهی استفاده از صدای نویسنده ممکن است عامل جذابیت باشد و گاهی استفاده از صدای هنرپیشه‌های رادیو و سینما، گاهی استفاده از موسیقی و گاهی افه‌های صوتی یا طرق دیگری که لابد به کتاب و نویسنده بستگی دارد، که دیگر تشخیص‌اش با شرکت تولیدکننده است.» حسین سناپور متولد 1339 است. او داستان‌نویسی را از کلاس‌های هوشنگ گلشیری آغاز کرد. رمان «نیمه غایب» نوشته وی از جمله پرفروش‌ترین رمان‌های معاصر فارسی بود که به چاپ هفدهم رسید. حسین سناپور در سال 1339 در کرج به‌دنیا آمد. او درس‌خوانده رشته منابع طبیعی است، اما از همان ابتدا به نوشتن و روزنامه‌نگاری روی آورد. در آغاز فعالیت داستان‌نویسی‌اش برای کودکان و نوجوانان می‌نوشت. پسران دهکده (1369) و افسانه و شب طولانی (1373) حاصل این دوران است. سپس به روزنامه‌نگاری روی آورد و در روزنامه همشهری و زن و حیات‌نو و چند نشریه دیگر، شروع به همکاری کرد. مدتی هم بر کار گردآوری و چاپ داستان‌های مجلات گردون و کارنامه نظارت داشت. اولین رمان‌اش «نیمه غایب» را در 1378 منتشر کرد. این رمان برای او جوایز مختلفی را به ارمغان آورد و در مدت یک سال شش بار تجدید چاپ شد. علاوه بر فعالیت‌های وی در زمینه داستان و رمان، ایشان مجموعه شعری به نام «سیاهه من» نیز منتشر کرده‌اند. علاوه بر نیمه غایب، در زمینه داستان و رمان  می‌توان به آثاری چون سمت تاریک کلمات، ویران می‌آیی، با گارد باز، شمایل تاریک کاخ‌ها، و لب بر تیغ و دود اشاره کرد. سمت تاریک کلمات، برنده بهترین مجموعه داستان کوتاه در ششمین دوره جایزه هوشنگ گلشیری است. علاوه بر داستان و رمان او تالیفاتی در زمینه داستان‌نویسی نیز دارد که از جمله آنها می‌توان به ده جستار داستان نویسی، جادوهای داستان و یک شیوه برای رمان نویسی اشاره کرد. خوب است بدانیم که این نویسنده در ابتدا در زمینه ادبیات کودک و نوجوان نیز فعالیت‌هایی داشته است. پسران دهکده و افسانه و شب طولانی از جمله آثار وی در این حوزه است. این نویسنده همواره کارگاه‌های داستان و رمان برگزار کرده و نویسنده‌های قابلی نیز زیر‌نظر ایشان نویسندگی کرده‌اند. همچنین ایشان داور جایزه ادبی بهرام صادقی نیز بوده‌اند.

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما